با همكاری محققان دو دانشگاه تهران و استنفورد صورت گرفت

طراحی سنسوری برای اندازه گیری ابعاد نانوذرات

طراحی سنسوری برای اندازه گیری ابعاد نانوذرات

به گزارش دانلود فایل تعدادی از پژوهشگران دانشگاه تهران و دانشگاه استنفورد ایالات متحده آمریکا، در پژوهشی مشترک موفق به طراحی سنسوری شده اند که می تواند ابعاد ذرات نانومتری را تعیین کند.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، روند کار این سنسور به این صورت است که ابتدا ذرات نانومتری بر روی سطح حساس سنسور که از لایه ای بسیار نازک از جنس طلا با برجستگی های متناوب تشکیل شده است، قرار گرفته و نور سفید به سطح تابانده می شود. مشخصات نور بازتاب شده از این سطح توسط دستگاهی به نام طیف سنج نوری ثبت و تحلیل می شود.

نور سفید (مانند نور لامپ های رشته ای یا نور خورشید) دارای طیف پیوسته ای از طول موج هاست که در پدیده هایی مثل رنگین کمان به رنگ های مختلف تجزیه می شود. به علت متناوب بودن برجستگی های بوجود آمده بر روی سطح سنسور، میزان جذب نور توسط آن در طول موج های خاصی از طیف نور سفید به شدت افزایش می یابد که به این طول موج ها، طول موج تشدید گفته می شود. هرگاه نانوذره ای روی سطح این سنسور قرار گیرد، طول موج های تشدید سنسور تغییر می کند. در این پژوهش روشی معرفی شده تا بتوان به کمک میزان تغییر طول موج های تشدید، ابعاد نانوذرات قرار گرفته بر روی سطح آنرا تعیین کرد.
کارایی این سنسور در تعیین ضخامت لایه ای از پروتئین که بر روی سطح سنسور نشانده شده و هم در تعیین ابعاد نانوذرات زیستی ترشح شده از سلول های سرطانی بررسی شده است. نتایج به دست آمده نشان داده است که میتوان از این ابزار برای مطالعه رابطه ابعاد نانوذرات زیستی و محتویات آنها و برهمکنش هایشان بهره برد.

به نقل از دانشگاه تهران، این پژوهش با عنوان «کاواک های نانوپلاسمونی در هم تنیده برای تخمین ضخامت لایه های تشکیل شده بر روی سطح» توسط دکتر عمیدالدین متاجی فارغ التحصیل دکتری مهندسی برق و دکتر محمود شاه آبادی عضو هیأت عملی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران با همکاری گروهی از استادان و پژوهشگران دانشگاه استنفورد متشکل از دکتر محمت اوزن، دکتر فاتح اینجی و دکتر اوتکان دمیرجی انجام شده است. مقاله منتج از این پژوهش، در شماره ۷ جلد ۱۴ نشریه ACS Nano در سال ۲۰۲۰ میلادی به چاپ رسیده است.
منبع:

1400/06/24
20:57:14
5.0 / 5
224
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل