ستاری در جمع دانشگاهیان و فناوران جهرم عنوان كرد؛

شكوفایی استعدادهای برتر استانی با كمك دانشگاه ها

شكوفایی استعدادهای برتر استانی با كمك دانشگاه ها

به گزارش دانلود فایل معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار داشت: نقش دانشگاه ها در تولید زیست بوم كارآفرینی و نوآوری می تواند زمینه ساز بازگشت استعدادهای برتر و نخبگان استانی و نقش آفرینی آنان در تحول اقتصاد شهرستان و استان شود.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، سورنا ستاری امروز در نشست هم اندیشی فعالین مراكز علمی واحدهای دانش بنیان و فناور شهرستان جهرم با بیان این كه توسعه اقتصاد دانش بنیان با نقش آفرینی دانشگاه ها در تولید زیست بوم كارآفرینی استعدادهای برتر و نخبگان بومی محقق می شود، اظهار نمود: توجه به جوانان كشور و استفاده از توانمندی استعدادهای برتر بومی هر استان می تواند ظرفیت اقتصاد دانش بنیان را به كمك دانشگاهیان كشور شكوفا كند.

ستاری با تاكید بر اینكه برای تحقق نقش آفرینی پژوهش عرصه اقتصاد و رفاه اجتماعی ضمن تغییر نگرش به این حوزه، لازم است بخش خصوصی وارد مسیر سرمایه گذاری در حوزه پژوهش های كاربردی شود، اظهار داشت: پژوهشگاه های متعددی با هزینه های دولتی تولید شدند، اما در نهایت نتوانستیم مشكل عمده از صنعت را برطرف كنند. چون كه نگاه دولتی نمی تواند به كارآمدی اقتصادی شدن پژوهش منجر شود. ازاین رو باید با تغییر نگرش در حوزه آموزش و پژوهش راه ورود بخش خصوصی و پشتیبانی از ایده های نوآورانه بدون نقش آفرینی مستقیم دولت هموار شود.

وی با اشاره به اینكه مدل جدید اقتصاد دانش بنیان بر همین مبنا بنا نهاده شده است، اضافه كرد: ماحصل این تغییر نگرش اكنون فضای مساعدی تحت عنوان اقتصاد دانش بنیان بوجود آورده است كه ضمن بروز استعدادها و توانمندی های كارآفرینان و فناوران كشور، بیش از ۳ هزار شركت دانش بنیان، ۴۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی این شركت ها و تاثیر رو به رشد در اقتصاد كشور را به دنبال داشته است.

ستاری اظهار نمود: علاوه بر نقش آفرینی شركت های دانش بنیان، انگیزه و علاقه در جوانان تحصیل كرده بوجود آمده است تا ضمن راه اندازی كسب و كار خود زمینه را برای اشتغال دیگر جوانان و دانشجویان و تولید كسب و كارهای خلاقانه و نوپا فراهم بیاورند.

وی با اشاره به اینكه استارتاپ ها با رشد فزاینده داوری بالا می توانند آنها را متحول كنند، اضافه كرد: استان جهرم در حوزه های گوناگونی دارای ظرفیت های ذاتی بالقوه است كه نقش آفرینی دانشگاه ها در كسب و كارهای نوآورانه به دست جوانان تحصیلكرده می تواند ضمن كمك به حل مشكلات استانی درآمد و اشتغال را به همراه داشته باشد.

وجود زمینه رشد كشور برپایه كاهش مهاجرت نخبگان

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به كاهش خروج دانشجویان ایرانی و فراهم شدن زمینه بازگشت استعدادهای برتر به كشورمان، اظهار نمود: در سال های پیشین، از میان 170 هزار دانشجو، بخش قابل توجهی از آنان بالغ بر 100هزار نفر دانشجوی ایرانی خارج از كشور بودند، به صورتی كه 57 هزار نفر از آنان در آمریكا تحصیل می كردند و بزرگ ترین اجتماع دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در آمریكا، ایرانی بودند؛ اما این روزها با تولید زیرساخت های كسب و كارهای نوآور، آمار دانشجویان ایرانی مقیم دیگر كشورها كاهش چشمگیری یافته و مسیر بازگشت نخبگان جوان به كشور هموارتر شده است.

به گفته ستاری، امروز از میان جمع 4 میلیون و 700 هزار دانشجوی كشور كه ظرفیتی منحصر به فرد بوده و در اختیار كمتر كشوری است، تنها 12 هزار دانشجو در آمریكا تحصیل می كنند كه این مورد با تولید زیرساخت و زمینه مناسب برای تحصیل و شكل دادن كسب و كارهای خلاق این دانشجویان تحقق یافته است.

افتتاح اتاق تمیز یك شركت دانش بنیان

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در اولین بخش سفر خود به شهرستان جهرم، اتاق تمیز یكی از شركتهای دانش بنیان را افتتاح نمود. با راه اندازی این واحد فناور كه در مركز استریل جنوب كشور واقع شده است، ضمن افزایش ظرفیت تولید تجهیزات پزشكی ساخت داخل، میزان واردات و خروج ارز به واسطه خودكفایی در تولید محصولات این حوزه كاهش خواهد یافت.

ستاری همینطور در ادامه سفر به جهرم، با حضور در مركز رشد، از واحدهای فناور جهرم دیدن كرد.

تخت های بیمارستانی، تجهیزات پیشرفته عكسبرداری و اسكن با اشعه ایكس و تجهیزات پانسمان و شست و شوی اتوماتیك بخشی از دستاوردهای واحدهای فناور مستقر در این مركز رشد به حساب می آید.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور همینطور از هسته های فناور مستقر در پارك علم و فناوری دانشگاه آزاد جهرم دیدن كرد. حوزه های آبیاری و كشاورزی نوین، فناوری اطلاعات، نانوكامپوزیت های گرافن، تجهیزات صنعتی و... عمده محور فعالیت واحدهای مستقر در این پارك علم و فناوری است. هسته های فناور مستقر در مركز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد جهرم، دستگاه تمام اتوماتیك مبارزه با سرمازدگی درختان، سیستم های آبیاری هوشمند، تجهیزات اكتشاف زیرسطحی داروها و... را عرضه كرده اند. 

1396/11/07
19:59:24
5.0 / 5
4630
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل