ادعای دانشمندان؛

یک ماده شیمیایی، مسئول طاسی مردان است

یک ماده شیمیایی، مسئول طاسی مردان است

دانلود فایل: پژوهشگران می گویند یک ماده شیمیایی مسئول طاسی مردان است که آنرا شناسایی کرده اند. آنها همین طور با مطالعه روی سلول های بنیادی فولیکول مو، معتقدند که نوعی پروتئین موجب تولید مجدد فولیکول مو می شود؛ بدین سبب قصد دارند از این یافته برای رشد موها و تسریع در بهبود زخم ها بهره گیرند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ایندیپندنت (Independent)، برمبنای مطالعات جدید، احیانا یک ماده شیمیایی مسئول طاس شدن یا نشدن افراد است.
پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا در ایالات متحده آمریکا، دریافتند که فقط یک ماده شیمیایی مسئول تقسیم فولیکول های مو و مردن آنها است.
در انگلستان، حدودا دو نفر از هر سه مرد، گرفتار الگوی طاسی مردانه خواهند شد. مطالعات گواه آنست که کشف ماده شیمیایی احیانا نه فقط طاسی را درمان می کند، بلکه در نهایت بهبود زخم را نیز سرعت می بخشد.
حاصل این پژوهش در مجله بیوفیزیکال چاپ شد. کیکسان وانگ (Qixuan Wang)، یکی از پژوهشگران، اظهار نمود: در داستان های علمی تخیلی، جراحات شخصیت ها به سرعت بهبود می یابد؛ به نظر می آید که به لطف سلول های بنیادی می توانیم شاهد این اتفاق باشیم.
وی اظهار می کند: پژوهش ما موجب می شود در زندگی واقعی به فهم رفتار سلول های بنیادی نزدیک تر شویم؛ بدین سبب می توانیم آنرا کنترل نماییم و بهبود زخم را سرعت ببخشیم.
تیم پژوهشی، فولیکول های مو را به عنوان تنها عضو بدن انسان مدنظر قرار دادند که بصورت مرتب و خودکار بازتولید می شود و پی بردند که نوعی پروتئین به نام تی جی اِف- بتا کنترل می کند که سلول های بنیادی در فولیکول های مو چگونه تقسیم می شوند و چرا برخی از آنها می میرند.
بنا به اظهارات وانگ، پروتئین تی جی اِف بتا، دو نقش متضاد دارد؛ به فعال شدن تعدادی از سلول های فولیکول مو برای تولید زندگی جدید و سپس به تنظیم آپوپتوز، پروسه مرگ سلولی، کمک می نماید.
او در ادامه می افزاید: حتی هنگامی که یک فولیکول مو خودرا می کشد، هیچ گاه ذخیره سلول بنیادی خودش را نمی کشد. هنگامی که سلول های بنیادی بازمانده، سیگنال بازسازی را دریافت می کنند، تقسیم می شوند، سلول جدید می سازند و به فولیکول جدید تبدیل می شوند.
دانشمندان دریافته اند که حتی هنگامی که یک فولیکول مو می میرد، ذخیره سلول های بنیادی باقی می ماند. بگفته وانگ، هنگامی که سلول های بنیادی بازمانده سیگنال بازسازی را دریافت می کنند، تقسیم می شوند، سلول های جدید می سازند و به یک فولیکول جدید تبدیل می شوند.
پژوهشگران احتمال می دهند بتوان با فعال سازی سلول بنیادی فولیکول، رشد مو را تحریک کرد؛ اما اطمینان از این مساله نیاز به پژوهش های بیشتری دارد.

1401/05/30
23:09:00
5.0 / 5
17
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل