رییس دانشگاه خبر داد؛

حضور 8 دانشگاه سبز برتر دنیا در دانشگاه فردوسی، برپایی فن بازار با رویكرد زیست محیطی

حضور 8 دانشگاه سبز برتر دنیا در دانشگاه فردوسی، برپایی فن بازار با رویكرد زیست محیطی

دانلود فایل: رییس دانشگاه فردوسی مشهد از برگزاری نخستین همایش بین المللی دانشگاه سبز در تاریخ 17 و 18 بهمن ماه جاری با حضور 8 نماینده از دانشگاه های برتر دنیا در حوزه مدیریت سبز به میزبانی این دانشگاه اطلاع داد.


دكتر محمد كافی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینكه نخستین همایش بین المللی دانشگاه سبز با حضور وزیر علوم و مدیران استانی 17 و 18 بهمن ماه جاری در دانشگاه فردوسی برگزار می شود، اظهار نمود: مقوله دانشگاه سبز، مقوله ای است كه امروز به یك معیار بین المللی تبدیل گشته است، دانشگاه سبز امتیازی است كه بر مبنای سیستم «گرین متریك» تعیین می گردد و از 6 شاخص كلیدی محیط زیست و زیرساخت، انرژی و تغییرات اقلیمی، مدیریت پسماند، آب، حمل و نقل و آموزش برای رتبه بندی دانشگاه ها استفاده می نماید و با هدف عرضه چشم اندازی جامع از شرایط و سیاست های در رابطه با محیط زیست و توسعه پایدار در دانشگاه های كشورهای گوناگون به راه افتاده است.
وی ادامه داد: مفهوم دانشگاه سبز به معنای پوشش گیاهی سبز نیست، بلكه به این معنا است كه از حداقل انرژی لازم برای سیستم های دانشگاه استفاده گردد و تا حد ممكن با مهربانی با محیط زیست رفتار شود و از سویی تمامی دانشگاهیان اعم از اساتید، كاركنان و دانشجویان در حفظ محیط زیست دانشگاه مشاركت داشته باشند.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان كرد: ایده دانشگاه سبز بیش از 20 سال است در دانشگاه فردوسی مشهد جاری است، در دولت هفتم و هشتم با این دانشگاه تفاهم نامه ای به امضا رسید و بر مبنای آن تحقق دانشگاه سبز در دانشگاه فردوسی در دستوركار قرار گرفت.
كافی بیان كرد: بطور قطع سرسبزی و ترویج پیاده روی، دوچرخه سواری، صرفه جویی در منابع و تفكیك زباله جزو معیارهای دانشگاه سبز به حساب می آید، باآنكه دانشگاه فردوسی مشهد هنوز با این آرمان ها فاصله دارد، اما كوشیده تا به این اهداف دست پیدا كند.
وی عنوان كرد: توجه به مقوله دانشگاه سبز در این دولت فراگیر شده و علاوه بر وزارت علوم و دانشگاه های كشور، سازمان برنامه و بودجه هم كوشیده تا ردیف های اعتباری را به این مساله اختصاص دهد.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد تصریح كرد: نخستین همایش ملی دانشگاه سبز سال قبل به میزبانی دانشگاه خلیج فارس برگزار گردید و امسال با عنایت به تجربیات دانشگاه فردوسی و بعنوان دومین دانشگاه سبز كشور و همینطور با عنایت به وجود بارگاه مطهر رضوی در مشهد مقدس، قرار شده این همایش امسال با حمایت های وزارت علوم و سازمان برنامه و بودجه برای اولین بار در سطح بین المللی در دانشگاه فردوسی برگزار گردد.
كافی خاطرنشان كرد: میزان مشاركت دانشگاه های كشور در نخستین همایش بین المللی دانشگاه سبز چشمگیر بوده و در حاشیه این همایش برای اولین بار فن بازار با رویكرد زیست محیطی برگزار می شود كه در آن تمامی تكنولوژی ها و دستگاه ها و اختراعاتی كه در تحقق یك دانشگاه سبز موثر است، به نمایش گذاشته می گردد.
وی افزود: تحقق دانشگاه سبز به این معنا نیست كه تنها دانشگاه معیارهای حفظ محیط زیست را رعایت كند، بلكه هدف ما این است كه پیام سبز بودن را بعنوان یك الگو و توسط دانشجویان خود به جامعه منتقل نماییم.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اقدامات این دانشگاه در جهت تحقق دانشگاه سبز، تصریح كرد: با سازمان پارك ها و فضای سبز شهرداری مشهد سازمان های توزیع كننده، آب و فاضلاب تفاهم نامه هایی به منظور به سازی و حفظ پایدار محیط زیست در دانشگاه منعقد شده است.
كافی خاطرنشان كرد: از جهتی كه دانشگاه فردوسی مشهد و جهاد دانشگاهی مشهد بیش از 40 سال در زمینه حفظ محیط زیست و كشاورزی پایدار فعالیت می نمایند و بیشترین آثار مطلوب در رابطه با حفظ محیط زیست توسط این دانشگاه و جهاد دانشگاهی به چاپ رسیده است، برگزاری این همایش به دانشگاه فردوسی واگذار شد.
1396/11/12
15:29:34
5.0 / 5
5049
تگهای خبر: دانشگاه , همایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل