اینتل ۵ میلیارد یورو یارانه جدید از آلمان خواست

اینتل ۵ میلیارد یورو یارانه جدید از آلمان خواست

دانلود فایل: شرکت آمریکایی اینتل بدنبال دریافت چهار تا پنج میلیارد یورو دیگر یارانه از دولت آلمان برای ساخت مجتمع تولید تراشه در شرق این کشور است.به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، بلومبرگ به نقل از منابع آگاه نوشت: این تراشه ساز آمریکایی قبل از این برای ساخت کارخانه ای در ماگدبورگ، با ۶.۸ میلیارد یورو معادل ۷.۲ میلیارد دلار یارانه دولتی به توافق رسیده بود اما شروع ساخت این پروژه را اواخر سال گذشته، به سبب موانع اقتصادی به تاخیر انداخت و الان بدنبال دریافت کمک بیشتری از دولت آلمان است.

اینتل در اطلاعیه ای اعلام نمود اختلالات در اقتصاد جهانی، به افزایش هزینه ها از مواد ساخت گرفته تا انرژی منجر گردیده است و ما گفت وگوی سازنده ای که با دولت فدرال برای پرداختن به شکاف هزینه هایی که با ساخت در مناطق دیگر وجود دارد و رقابتی کردن این پروژه داریم را تمجید می نماییم.

تحت مدیرعاملی پت گلسینگر، اینتل توسعه تولید جدید را با هدف بازیافتن برتری در صنعت نیمه رسانا و کمک به متوازن کردن تمرکز تولید در شرق آسیا، شروع کرد.

پروژه آلمانی این شرکت در حالی با تاخیر روبرو شده که آمریکا، کشورهای دیگر را برای مساعدت با جلوگیری از توسعه توانمندی های تراشه سازی چین تحت فشار قرار داده است. کمیسیون اروپا سال قبل طرحی به نام "قانون تراشه های اتحادیه اروپا" را برای اختصاص ۴۳ میلیارد یورو به صنعت نیمه رسانا در این منطقه اعلام نمود. آمریکا هم یک طرح ۵۰ میلیارد دلاری را برای فراهم کردن یارانه برای تقویت تولید داخلی تراشه رونمایی کرده است.

اینتل با رقبایی شامل شرکت تایوانی TSMC و سامسونگ الکترونیکس برای دریافت این کمک دولتی رقابت دارد و این امر، تایید سریع این پروژه ها را ضروری می سازد. این شرکت، سال قبل توسعه فعالیت در اروپا را اعلام نمود که در آن زمان ۳۳ میلیارد یورو ارزش داشت و شامل مرکز تحقیقاتی در فرانسه و توسعه تاسیسات تراشه در ایرلند بود. یکی از طرح های اصلی اینتل، این کارخانه تراشه سازی است که ماگدبورگ میزبان آن شده است. با این وجود، از زمان شروع جنگ روسیه در اوکراین در اوایل سال ۲۰۲۲، قیمت انرژی در اروپا به شدت نوسان پیدا کرده و تورم هزینه های ساخت را افزایش داده است.

وزارت اقتصاد آلمان درباره ی مذاکرات با اینتل اظهار نظر نکرد اما به هدف اتحادیه اروپا برای تولید ۲۰ درصد از نیمه رساناهای جهان تا سال ۲۰۳۰ اشاره و اعلام نمود با داشتن این هدف در ذهن، دولت فدرال آماده است از صنعت نیمه رسانا در آلمان با اختصاص چند میلیارد یورو حمایت کرده و امکان ساخت کارخانه های جدید را فراهم آورد. وزارت اقتصاد آلمان اشاره کرد هرگونه تامین مالی جدید، مستلزم تایید کمیسیون اروپا خواهد بود.

به گفته منابع آگاه، اینتل در ابتدا هزینه ساخت این پروژه در آلمان را ۱۷ میلیارد یورو برآورد کرده بود اما حالا انتظار دارد ۳۰ میلیارد یورو هزینه کند. مانند بیشتر پروژه هایی که یارانه دولتی را برمبنای "قانون تراشه های اتحادیه اروپا" دریافت می کنند، اینتل انتظار دارد حدود ۴۰ درصد از پروژه اش شامل یارانه شود. این شرکت علاوه بر انتظاری که برای دریافت کمک دولتی دارد، آماده دریافت کمک از منابع دیگر دولت همچون تخفیفهای مالیاتی و یارانه انرژی است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، منابع آگاه اظهار نمودند طرحهای توسعه اینتل در ایرلند و فرانسه تا حدود زیادی طبق برنامه پیش می رود.
1401/12/18
17:03:53
5.0 / 5
220
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل