دبیر شورای عالی عتف:

بازار ما با پیچیدگی اقتصادی پایین، توانایی جذب ظرفیت دانشگاه ها را ندارد

بازار ما با پیچیدگی اقتصادی پایین، توانایی جذب ظرفیت دانشگاه ها را ندارد

به گزارش دانلود فایل، دبیر شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری با اعلان اینکه بازار ما با پیچیدگی اقتصادی پایین، توانایی جذب ظرفیت دانشگاه ها را ندارد، اظهار داشت: ما باید ظرفیت تقاضا را به سمت تعادل ببریم. همین طور قوانین خوبی داریم که اجرا نشده، مانند 4 درصد بودجه تولید ناخالص داخلی و اگر بتوانیم در اجرای قوانین فعال شویم، مرجعیت علمی که خواست مقام معظم رهبری است، محقق می شود.به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، دکتر پیمان صالحی، معاون پژوهشی وزیر علوم در افتتاحیه اولین همایش ملی «مرجعیت علمی» که بامداد امروز ۲۹ آبان ماه با حضور دکتر محمدعلی زلفی گل؛ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر بهرام عین اللهی؛ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه؛ دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و دکتر سید سروش قاضی نوری؛ ریئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در مرکز همایش های بین المللی کتابخانه ملی برگزار گردید، با اشاره به سیاست های ابلاغی رهبری در سال ۹۳ در عرصه علم و تکنولوژِی، اظهار داشت: ایشان جهاد مستمر علمی با هدف کسب مرجعیت علم و فناوری در جهان را نخستین نکته در این سیاست ها دانسته اند و در ذیل لوازم رسیدن به آنرا مشخص کرده و نقشه راهی برای تحقق آن بیان نمودند. شروع هم اندیشی ملی تحقق مرجعیت علمی با محوریت مرکز آثار نشر مقام معظم رهبری صورت گرفت.

وی با اعلان اینکه یکی از وجوه مرجعیت علمی بحث برتری علمی است، اظهار داشت: بخش دیگری در لایه پاسخگویی اجتماعی و بازخورد آن در اجتماع ظهور و بروز می یابد و بخش دیگر ارزش افزوده اقتصادی و کارآفرینی است.

دبیر شورای عالی عتف افزود: مدل مفهومی چند سطحی مرجعیت علمی مستخرج از بیانات رهبری؛ شامل بخش های مختلفی مانند مداخله، مراقبه، زیرساخت، نهادسازی، راهبری و مداقه است که مرجعیت علمی زبان فارسی از زیرمجموعه های بخش های این مدل است.

وی با اشاره به آمارهای علمی کشور، اظهار داشت: جایگاه ایران در پایگاه نمایه سازی اسکوپوس ۱۵ و در وب آو ساینس ۱۷ است، در ۲۰ سال از رتبه ۵۳ به ۱۵ رسیدیم، ولی چند سال است که روی رتبه ۱۵و ۱۶ باقی مانده ایم. همین طور از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۲۲ در اسکوپوس ۷۴ میلیون و ۲۳۱ هزار سند از کل دانشمندان دنیا ثبت شده است و ایران در عرصه شیمی رتبه ۱۴، در مهندسی شیمی ۱۵، ولی در عرصه هنر و علوم انسانی رتبه ۴۴ را دارد که باید برای بهبود آن کوشش کرد.

صالحی در مورد رتبه علم در کشورهای اسلامی، توضیح داد: ایران در اسکوپوس رتبه اول و در وب آو سانس رتبه دوم پس از ترکیه را دارد. اگر بخواهیم در برنامه هفتم به رتبه چهاردهم جهان برسیم، کشورهای رقیب ما عربستان سعودی و ترکیه در کشورهای اسلامی هستند و کشور رقیب ما در کل جهان هلند است.

استاد دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به یکی از بحث های مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت گسترش زبان فارسی به عنوان یکی از زبان های علمی جهان، اظهار داشت: بر این اساس هر کس خواست تازه های علمی جهان را فرا گیرد، باید مجبور باشد زبان فارسی را یاد بگیرد. امروز ۸۲۷ نشریه داخلی در عرصه علوم انسانی منتشر می شود که باید برای نمایه سازی آنها کوشش کرد.

معاون پژوهشی وزیر علوم درباره ی تعداد مجلات نمایه شده ایران، اظهار داشت: در نمایه اسکوپوس ۳۶۴ مجله از ایران نمایه شده که از این تعداد ۱۹۵ مجله متعلق به وزارت بهداشت و ۱۵۱ مجله متعلق به وزارت علوم و از این تعداد ۱۳ نشریه فارسی است.

به گفته وی، پایگاه مجلات با دسترسی باز موسوم به دواج/DOAJ پیش نیاز نمایه شدن در اسکوپوس و وب آو ساینس است. بنا بر این سعی شده نشریات داخلی در دوآج نمایه شوند و امروز ۸۳۳ مجله از جمهوری اسلامی نمایه شده است، فقط در سال ۲۰۲۳ از نظر تعداد مجلاتی که در دوآج نمایه شده، ایران رتبه چهارم را از بین ۱۳۹ کشور در این پایگاه دارد.

وی اضافه کرد: همین طور ایران سال قبل رتبه نهم از نظر تعداد مجلات را داشته است، زبان فارسی در بین ۸۰ زبان در دواج، نهمین زبان دواج است. در مجموع ۴۳۲ مجله زبان فارسی و ۴۴۴ مجله انگلیسی در این پایگاه نمایه شده است.

دبیر شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری به رابطه بین هزینه تحقیق و توسعه و رشد اقتصادی کشورها اشاره و اشاره کرد: تولید ناخالص داخلی ما وابسته به نفت و مواد معدنی خام است؛ ولی پیچیدگی اقتصادی به این معناست که چگونه می توان تولید ناخالص داخلی را با ساخت سخت افزارها و فناوری های پیچیده و پیشرفته افزایش داد؛ بنابر این نباید فریب تولید ناخالص داخلی بالا را بخوریم. عربستان نیز تولید ناخالص داخلی بالایی دارد که از فروش نفت حاصل می شود.

وی افزود: همین طور در سال ۲۰۲۰ برمبنای شاخص پیچیدگی اقتصادی، ژاپن دارای شاخص پیچیدگی اقتصادی ۲.۴۸، عربستان دارای شاخص ۷۴ درصد و ایران دارای شاخص منفی ۳۵ درصد بوده است. در صورتیکه دانشگاه ها توانایی تحقق بهترین پیچیدگی اقتصادی را دارند.

وی با اشاره به دیدار روز گذشته مقام معظم رهبری از دستاوردهای هوافضای سپاه در پهپادها، اظهار داشت: در این جلسه اشاره شد توانمندی های موشکی و پهپادی با همکاری دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و شرکت های دانش بنیان به دست آمده است که نشان از توانمندی های پژوهشگران دارد.

استاد دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به بودجه تحقیق و توسعه در برنامه ششم توسعه اظهار داشت: در این برنامه، بخش پژوهش باید ۴ درصد از تولید ناخالص داخلی بودجه را به خود اختصاص می داد که ۲ درصد از بخش دولتی و ۲ درصد از بخش خصوصی ناشی شود که تا کنون بودجه بخش دولتی اصلاً محقق نشده است.

وی اشاره کرد: مرجعیت علمی بدون حمایت مالی محقق نمی گردد، دانشگاه ها و پژوهشگاه ها به نحو احسن نیروهای انسانی تولید می کنند که در همه جای دنیا هم دراین زمینه می شنویم و گفته می شود.

صالحی اشاره کرد: کشش بازار ما با پیچیدگی اقتصادی پایین، توانایی جذب ظرفیت دانشگاه ها را ندارد و ما باید ظرفیت تقاضا را به سمت تعادل ببریم. همین طور قوانین خوبی داریم که اجرا نشده؛ مانند ۴ درصد بودجه تولید ناخالص داخلی و اگر بتوانیم در اجرای قوانین فعال شویم، مرجعیت علمی که خواست مقام معظم رهبری است، محقق می شود.

منبع:

1402/08/29
13:03:48
5.0 / 5
96
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان دانلود فایل
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل