ارتباط لیزری ماهواره نروژی با زمین برای نخستین بار

ارتباط لیزری ماهواره نروژی با زمین برای نخستین بار

دانلود فایل: تاسواره کوچک نروژی برای نخستین بار با بهره گیری از لیزر با زمین ارتباط برقرار کرد.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، ماهواره کوچک NorSat-TD آژانس فضایی نروژ نخستین اتصال ماهواره با زمین خودرا با استفاده از یک فناوری نوآورانه لیزری جدید انجام داده است.
به نقل از آی ای، یک تاسواره نروژی با بوجودآوردن نخستین ارتباط نوری با زمین، موفقیت بزرگی در ارتباطات فضایی رقم زده است.
تاسواره NorSat-TD که توسط لابراتوار پرواز فضایی(SFL) برای آژانس فضایی نروژ(NSA) توسعه یافته است، نقطه عطف مهمی برای طراحان و اپراتورهای ماهواره است و آنها را در یک باشگاه انحصاری از سازمان هایی قرار می دهد که کار مشابهی را مدیریت کرده اند.

تاسواره با لیزر
ارتباطات نوری از فناوری لیزر استفاده می نمایند و می توانند مجموعه داده های بزرگ را سریع تر با امنیت بهتر نسبت به ارتباطات فرکانس رادیویی سنتی انتقال دهد.
این فناوری بطور ویژه برای برنامه های کاربردی در مدار پایین زمین(LEO) مانند رصد زمین، ارتباطات از راه دور، نظارت بر جو، ردیابی کشتی های دریایی و نجوم فضایی، که در آن انتقال دیتای قابل اعتماد بسیار مهم می باشد، کاربرد دارد.
دکتر رابرت ای زی(Robert E. Zee) می گوید: نمایش موفقیت آمیز ارتباط ماهواره ای با زمین توسط تاسواره ۳۵ کیلوگرمی NorSat-TD، کاربرد ماهواره های کوچک تر را که برای توسعه، پرتاب و بهره برداری، مقرون به صرفه تر از فضاپیماهای سنتی هستند، بسیار گسترش می دهد.
ماهواره NorSat-TD برای نشان دادن فناوری های نوین آژانس فضایی نروژ و آژانس فضایی اروپا(ESA) طراحی شده است. این ماهواره بطور مشترک توسط لابراتوار پرواز فضایی(SFL) موسسه مطالعات هوافضای دانشگاه تورنتو(UTIAS) در کانادا و با همکاری آژانس فضایی نروژ(NOSA) توسعه یافته است.
آژانس فضایی اروپا توضیح می دهد که ماموریت اصلی تاسواره آزمایش و اعتبارسنجی محموله ها و مفاهیم جدیدی از طرف نروژ، هلند، فرانسه و ایتالیا خواهد بود. این ماهواره در آوریل سال قبل به مدار پایین زمین پرتاب شد و تاریخ انقضای پیش بینی شده برای آن حدود آوریل ۲۰۲۷ است.
تاسواره NorSat-TD از دو فناوری حیاتی برای ارتباطات نوری استفاده می نماید. نخستین فناوری کنترل دقیق نحوه قرارگیری است که یک کار چالش برانگیز برای فضاپیماهای کم جرم است. این مکانیسم، تاسواره را بطور دقیق و پیوسته با ارتباط با یک ایستگاه زمینی در مدارش تراز می کند. NorSat-TD دارای قابلیت های پایداری و هدف گیری نوآورانه ای است.
سیستم ارتباط لیزری موسوم به SmallCAT دومین جزء ضروری این ماهواره است. این سیستم توسط کنسرسیومی به رهبری سازمان تحقیقات علمی کاربردی هلند توسعه یافته است که شامل یک پایانه لیزری باکیفیت بالا و یک آینه متحرک می شود که برای قفل کردن پرتو نوری باریک بطور دقیق روی یک دیده بان ایستگاه زمینی لازم است.
هدف اصلی این تاسواره ردیابی کشتی های دریایی است. با این وجود، علاوه بر پایانه SmallCAT، محموله های آزمایشی دیگری برای موقعیت یابی پیشرفته جی پی اس، ردیابی فضاپیماها با لیزر و پیشران با سوخت یُد نیز حمل می کند. لابراتوار پرواز فضایی می خواهد NorSat-۴ را در سال ۲۰۲۴ پرتاب کند. این ماهواره دارای سنسور جدید تصویربرداری در نور کم برای پیشرفت فناوری ماهواره ای خواهد بود.
این نمایش موفقیت آمیز توسط NorSat-TD نشان دهنده پیشرفت قابل توجهی در قابلیت های تاسواره ها است و درها را به روی روش های ارتباطی ماهواره ای کارآمدتر و ایمن تر می گشاید. این برای دامنه بیش از پیش کاربردهای مبتنی بر فضا لازم است.
منبع:

1402/11/17
09:21:03
5.0 / 5
208
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل