موفقیت پژوهشگران چین در شبیه سازی یک حالت کوانتومی

موفقیت پژوهشگران چین در شبیه سازی یک حالت کوانتومی

دانلود فایل: پژوهشگران «دانشگاه علم و فناوری چین» با موفقیت توانستند «اثر کسری کوانتومی هال» را با کمک فوتون ها شبیه سازی کنند.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، پژوهشگران چین با دستیابی به موفقیت در شبیه سازی یک حالت کوانتومی پیچیده با استفاده از فوتون، گام مهمی را در راستای بازگشایی پتانسیل محاسبات کوانتومی برداشته اند.
به نقل از چاینا دیلی، پژوهشگران «دانشگاه علم و فناوری چین»(USTC) با موفقیت «اثر کسری کوانتومی هال»(Fractional quantum Hall effect) را با کمک فوتون ها درک کرده اند. این اثر پیش تر فقط در الکترون ها و تحت شرایط ویژه مشاهده شده بود.
اثر کسری کوانتومی هال که نخستین بار در سال ۱۹۸۱ کشف شد، از رفتار الکترون ها در یک ماده خاص تحت یک میدان مغناطیسی قوی ناشی می شود. مشاهده این پدیده، هدف اصلی پژوهش های صورت گرفته پیرامون فیزیک ماده متراکم بوده است.
این گروه پژوهشی به سرپرستی «لو چائویانگ»(Lu Chaoyang) و «پان جیانوی»(Pan Jianwei) اساتید دانشگاه علم و فناوری چین، سیستمی را متشکل از ۱۶ جعبه فوتون میکروسکوپی روی یک تراشه کوچک طراحی کردند که یک فوتون را در هر جعبه محصور می کند. این روش نوآورانه برای شبیه سازی کوانتومی به آنها امکان داد تا حالت کوانتومی مورد نظر را بصورت مصنوعی ایجاد کنند.
جیانوی اظهار داشت: این فناوری موسوم به شبیه سازی کوانتومی، مولفه کلیدی انقلاب کوانتومی دوم است و انتظار می رود در آینده نزدیک در محاسبات کوانتومی نیز به کار گرفته شود.
شبیه سازی کوانتومی، یک روش قوی را برای درک و دستکاری سیستم های کوانتومی پیچیده ارائه می دهد و راه را برای پیشرفت در پردازش اطلاعات کوانتومی هموار می کند. جیانوی اظهار داشت: ما می توانیم اتم ها را برمبنای تقاضا و طراحی ترکیب نماییم تا یک راه کاملا جدید را برای درک جهان ارائه دهیم. این روش به ما امکان می دهد تا بطور فعال ماشین های کوانتومی را از پایه بسازیم و به توسعه فناوری های کاملا جدید کمک نماییم.
مطالعه اثر هال بطور سنتی به شرایط آزمایشی سختگیرانه مانند دماهای بسیار پایین و مواد با خلوص بالا نیاز دارد اما روش گروه دانشگاه علم و فناوری چین با استفاده از فوتون بجای الکترون، بر این محدودیت ها غلبه کرد.
لو اظهار داشت: با این سیستم فوتون مصنوعی می توان به توانایی کنترل دست یافت که به انعطاف پذیری و کنترل پذیری بالاتر کمک می نماید. این سیستم به ما امکان می دهد تا بطور دقیق هر مولفه را تنظیم نماییم و درک عمیق تری را درباره ی سیستم های کوانتومی به دست آوریم.
لو اصرار کرد که پژوهش آنها فصل جدیدی را در کاوش پدیده های کوانتومی عجیب آغاز نموده است. وی ادامه داد: با استفاده از جعبه های فوتون مصنوعی به عنوان واحدهای پایه می توانیم حالت های کوانتومی عجیب تری را ایجاد نماییم که بطور طبیعی در جهان ما وجود ندارند. این کار، روزنه هایی را به روی بررسی و کشف پدیده های علمی کاملا جدید در آینده باز می کند.
این پژوهش در مجله «Science» به چاپ رسید.
منبع:

1403/02/24
09:11:08
5.0 / 5
137
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل