ساخت توپك هوشمند اطفاء حریق در دانشگاه آزاد شیراز

ساخت توپك هوشمند اطفاء حریق در دانشگاه آزاد شیراز

دانلود فایل: پس از وقوع حادثه ی پلاسكو خیلی ها به فكر طراحی سیستم ها و یافتن راهكارهایی برای مقابله با حریق شدند، تا شاید بتوان خسارت ها و تلفات ناشی از آتش سوزی را به حداقل ممكن كاهش داد و از صدمه های بعدی آن هم كاست.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، گروه هسته فناور دانشگاه آزاد اسلامی شیراز، یكی از گروه های علمی بود كه یافتن راهكاری برای مقابله با حریق های ناگهانی و كنترل صدمه های ناشی از حریق را در دستور كار قرار داد؛ شاید راهی برای مقابله با وقوع حوادث گسترده و عواقب چنین رخ دادهایی بیابد.
گروه هسته فناور، متشكل از حمیدرضا صفایی دانشیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز به همراه پنج دانشجوی كارشناسی ارشد به نام های سید علی جهبز، وحید رحمانیان، صالح صداقت، سید عرفان سجادی و امیرحسین خوشه چین است كه فكر طراحی و ساخت وسیله ای برای اطفاء حریق در ذهنشان جرقه زد.

دانشیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز در این خصوص به ایسنا اظهار داشت: آتش سوزی از حوادثی است كه هر لحظه ممكن است در هر مكان و برای هر كسی اتفاق بیفتد و بر اثر آن خسارت های جانی و مالی جبران ناپذیری وارد شود.

حمیدرضا صفایی افزود: آمارها نشان داده كه 87.3 درصد از حریق هایی كه در مراحل اول اطفا می شود، در بیش از 93 درصد به لحاظ مالی و 96.2 درصد به لحاظ جانی، نسبت به مواردی كه اقدام سریع برای اطفاء آنها انجام نشده، زیان كمتری وارد كرده است.

این استاد دانشگاه با تاكید براینكه اقدامات اولیه برای اطفاء حریق نیازمند بهره گیری از یك سیستم هوشمند شبانه روزی است، اظهار داشت: توپك اطفاء حریق حاصل تلاش این گروه برای رسیدن به هدف گفته شده بود؛ اینكه هرچه سریعتر به آتش واكنش نشان داده شود.

صفایی با اشاره به اینكه این محصول ظاهری شبیه به توپ داشته و مجهز به سنسور دما و شعله آتش است، ادامه داد: توپك اطفا حریق حاوی پودر خاموش كننده بوده و در صورت تماس با شعله یا قرار گرفتن در معرض دمای بالای 85 درجه سانتیگراد، ظرف 3 الی 5 ثانیه هوشمند عمل كرده و منفجر خواهد شد كه این انفجار، باعث پاشیده شدن پودر درون آن می گردد.

مدیر گروه بخش شیمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز با تصریح اینكه این محصول برای خاموش كردن آتش كلاس های A، B، C، E مناسب می باشد، اظهار داشت: این سیستم نیاز به شارژ ندارد و نوع و شكل طراحی و مهندسی و مواد به كار رفته در این محصولات این تولیدات را به برترین و مناسب ترین آتش خاموش كن در حوزه اطفا حریق در كلاس های یاد شده تبدیل نموده است .

وی توضیح داد: كلاس A شامل آتش سوزی های معمولی است؛ سوخت های جامد كه بعد از سوخت خاكستر به جای می گذارد و اكثرا منشا گیاهی دارد؛ موادی نظیر انواع چوب، پارچه، زغال سنگ، كاغذ و غیره كه معمولا در انبارها، كتابخانه ها و نقاط مسكونی دیده می گردد.

این استاد دانشگاه توضیح داد: آتش كلاس B ناشی از مواد منفجره، شیمیایی و مشتقات این مواد نظیر نفت، بنزین، گازوئیل، روغن، گریس، پاستیك، الكل و دیگر مواد سوختنی مایع است و آتش سوزی های ناشی از گازهای قابل اشتغال مربوط به كلاس C است؛ كلاس E هم آتش سوزی های برقی و مواردی كه حریق منشاء الكتریكی دارد را شامل می گردد.

صفایی تصریح كرد: دمای منطقه آتش سوزی در لحظات اول (حدود 20 ثاینه اول ) به بالای 600 درجه سانتیگراد و یك دقیقه پس از حادثه به هزار و پانصد درجه سانتیگراد می رسد؛ چنین دمایی سبب ذوب فلزات و كاهش مقاومت اسكلت فلزی ساختمان و در نتیجه فرو ریختن ساختمان ها خواهد شد؛ اتفاقی كه برای پلاسكو رخ داد.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینكه توپك اطفای حریق حساس به زبانه های آتش است نه گرما، اظهار داشت: توپك اطفای حریق تا شعاع پنج متری را پوشش می دهد و می توان از آن در نقاط پرخطر، دارای اهمیت و عمومی و عادی، در محیط های باز كه در برابر تابش مستقیم نور خورشید قرار دارد و مكان هایی كه استفاده از سیستم های هوشمند امكان پذیر نیست، كتابخانه ها، مراكز اسناد، اداره ها و انبارها و.... بهره برد.

وی با اشاره به اینكه استفاده از این سیستم در نقاط حساس به آب كه نمی توان از سیستم های آبی هوشمند بهره برد، امكان پذیر خواهد بود، اظهار داشت: در سازه های قدیمی كه امكان نصب تاسیسات ضد حریق مدرن وجود ندارد یا ساختمان هایی كه فاقد امكانات مد نظر آتش نشانی است، می توان از توپك های ضد حریق بهره برد.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینكه این توپ زیر باران هم عمل می كند، در مورد قابلیت ها و مزایای آتش خاموش كن هوشمند توپی اظهار داشت: هوشمند بودن، بی نیازی به فعال سازی، عملكرد خودكار، واكنشی سریع و خنثی كننده در مقابل شعله آتش، بی نیازی به حضور انسان برای فعال سازی و استفاده بسیار آسان كه امكان استفاده را برای كودكان و سالخوردان هم فراهم می كند، بخشی از مزایای این سیسم است.

او همینطور اظهار داشت: این سیستم قابلیت نصب روی دیوار یا به شكل آویز از سقف و استفاده توسط كاربر را دارد و فاقد مواد سمی یا آلاینده های زیست محیطی است و هنگام حریق صدایی با قدرت 138 دسیبل تولید می كند كه نشانه ی وقوع حریق است؛ از طرفی ضایعه و تركش مخرب ندارد و در زمان انفجار، موجی تولید نمی كند؛ در برابر ضربه و سقوط از ارتفاع و سرما مقاوم بوده و به علت وزن كم قابلیت خوبی برای جابه جایی دارد.

دانشیار گروه شیمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز با اشاره به اینكه توپك اطفای حریق تا 5 سال نیاز به هیچ گونه شارژ و بازدید ندارد، اظهار داشت: این توپك كاملا بومی سازی شده و در ایران مشابه خارجی ندارد و نخستین باری است كه در كشور تولید می گردد.

صفایی با اشاره به اینكه اكنون نمونه ی اولیه این محصول تولید شده است، اظهار داشت: مراحل داوری توپك اطفای حریق انجام شده و تا مرحله ثبت اختراع راه زیادی نمانده است.

به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، هسته فناور حدود 2 سال قبل در مركز رشد دانشگاه آزاد اسلامی شیراز افتتاح شد و تا كنون 2 اختراع ثبت شده و یك اختراع در مرحله داوری دارد بنابراین به یك واحد فناور تبدیل گشته است.


1396/11/20
21:58:56
5.0 / 5
4632
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل