طهرانچی خبر داد؛

راه اندازی دبیرخانه برنامه های علمی در دانشگاه آزاد استان تهران

راه اندازی دبیرخانه برنامه های علمی در دانشگاه آزاد استان تهران

دانلود فایل: سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران از طریق اندازی «دبیرخانه برنامه های علمی» در این دانشگاه اطلاع داد.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، دكتر محمدمهدی طهرانچی در جمع مدیران و مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران ضمن گرامیداشت دهه فجر اظهار نمود: انقلاب اسلامی یك نقطه عطف در آموزش عالی است و آموزش عالی جریانی است كه اگر ذیل سیاست ها و خط مشی های كلان دولت هدایت شود و ماموریت هایی برایش تدوین شود، بی گمان می تواند در جامعه اثرگذار باشد.
دكتر طهرانچی با تأسی به بیانات مقام معظم رهبری در مورد دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص اینكه «این دانشگاه نقش موثری در آموزش عالی دارد» اظهار نمود: این یك نكته قابل اتكاء برای دانشگاه آزاد اسلامی است. مقام معظم رهبری نقش دانشگاه (دانشگاه آزاد اسلامی) را موثر در آموزش عالی دانسته و اینكه باور دارند دانشگاه آزاد اسلامی بزرگترین سرمایه آموزشی و علمی در كشور است و جایگاه این دانشگاه در یك شاخه فرعی در آموزش عالی نیست، خود یك باور مثبت است برای ما دانشگاهیان كه می توانیم نقش موثری در آموزش عالی ایفا نماییم.
وی در ادمه تصریح كرد: سالانه بین 600 تا 700 هزار دانشجو توسط دانشگاه های كشور اعم از دانشگاه آزاد اسلامی، دولتی و غیرانتفاعی دانشجو جذب می گردد و هرساله بدون هیچ تنوعی در امر آموزش، با روشی مشابه به تربیت آنها می پردازیم. آیا از خودمان پرسیده ایم چالش كشور كجاست؟
عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تاكید بر اینكه ما پژوهشگاه و آزمایشگاه ملی نیستیم، اضافه كرد: در دانشگاه ما یك پژوهش داریم به نام تحصیلات تكمیلی. یادمان باشد ما پژوهشگاه نیستیم، آزمایشگاه ملی هم نیستیم. دانشجویان كارشناسی ارشد ما پژوهشگران نیمه وقت، دانشجویان دكتری پژوهشگران تمام وقت و استادان مرشدان پژوهش هستند. قرار نیست استادان ما به جای دانشجویان پژوهش انجام دهند.
وی با تاكید بر اینكه باید برای در پژوهش برنامه داشته باشیم، اظهار داشت: اگر بپذیریم دانشجویان تحصیلات تكمیلی، پژوهشگران اصلی هستند و پژوهش ما، پژوهش تحصیلات تكمیلی است، نوع نگاه و هدایت ما نسبت به پژوهش عوض می گردد. باید مراقب باشیم سرمایه های اصلی كشور كه همان جوانان 21 تا 28 ساله هستند را رها نكنیم. جوان در این دوره باید رشد كرده و خدمت كند.
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران اضافه كرد: اگر كشور با ركود و بن بست های اقتصادی مواجه شده است، علتش این است كه ما دانشگاهیان در تولید دانشی كه برای اداره یك كشور به شیوه غیر مستشاری لازم است، تدابیر لازم را نداشته ایم. اگر قرار باشد علم و فناوری با سیاست گذاری باشد، اتفاقات بزرگی باید رخ دهد؛ صنایع جدید باید خلق شود و انتقال فناوری باید صورت گیرد.
دكتر طهرانچی با برشمردن لایه های حكمرانی، اضافه كرد: لایه های حكمرانی سه قسمت دارد؛ لایه استراتژیك و سیاست گذاری، لایه تاكتیك و لایه اجرا. در كشور اسناد بالادستی زیاد نوشته شده است، چالش ها و اهداف مشخص شده است، ولی ما برای اجرا «مرد عمل» می خواهیم. متاسفانه در آموزش از لایه استراتژیك خبری نیست، در پژوهش هم لایه تاكتیك نداریم.
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران در ادامه اضافه كرد: اگر نظام اداری ما مشكل دارد، به ضعف راهبری كه نسبت به پژوهش داشته ایم، بر می گردد.
دكتر طهرانچی اظهار نمود: دانشگاه بعنوان یك جوهره تولیدكننده و ترویج كننده و بهره گیر از علم و اینكه همه وجوه را به دانش آموخته منتقل می كند، چهار وجه دارد؛ وجه اول تربیت افراد، وجه دوم افزایش دانش های خرد شده مثل مقالات، بخش سوم بالا بردن گفتمان عمومی و تعالی فردی و اجتماعی و بخش چهارم حل مسئله.
طهرانچی با تاكید بر این كه رسالت ما در دوره كارشناسی، یك رسالت حیاتی است، اظهار داشت: ما می خواهیم دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه حل مسئله شود. البته از تربیت نیروی انسانی غافل نیستیم. رسالت ما در دوره كارشناسی یك رسالت جدی، حیاتی و محوری است. اما اگر در كارشناسی وارد می شویم باید قواعد بازی را بلد باشیم. همیشه بر این مهم تاكید دارم كه دانشگاه آزاد اسلامی را باید به یك دانشگاه سازمان حل مسئله تبدیل نماییم. با نگاهی كه داریم، نیاز جامعه را می دانیم و در جهت آن حركت می نماییم تا بتوانیم رویكرد حل مسئله جدی در دانشگاه آزاد اسلامی داشته باشیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود از طریق اندازی «دبیرخانه برنامه های علمی» اطلاع داد و اظهار داشت: در نخستین قدم برای رسیدن به این هدف والا، دبیرخانه برنامه های علمی دانشگاه را در استان تهران راه اندازی كردیم. در این دبیرخانه همكاران جوان و شایسته ای از دانشگاه های مختلف فعالیت می نمایند. جوانی، محور همه این انتخاب هاست، چون اعتقاد داریم باید به جوانان تكیه كرد. با همفكری این جوانان، برنامه علمی با محور شناخت و حل مسئله هر مبحث در كشور تلاش می نماییم هر واحد دانشگاهی در استان به یك قطب در رابطه با هر مبحث تبدیل گردد.
بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه آزاد، دكتر طهرانچی در انتها با اشاره به اینكه ما معلمان سازندگان نسل فردا هستیم، اظهار داشت: باید بدانیم جایگاه دانشگاه و برنامه های دانشگاه كجا و چیست كه امروز بعنوان یك مسئله راهبردی در دانشگاه آزاد اسلامی بدنبال آن هستیم.1396/11/23
14:11:52
5.0 / 5
4760
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل