در همایش بین المللی موتورهای درون سوز مطرح شد؛

360 هزار كشته تصادفات و 11 هزارمیلیارد هزینه آلودگی هوا از نتایج توسعه فناوری های موتور

360 هزار كشته تصادفات و 11 هزارمیلیارد هزینه آلودگی هوا از نتایج توسعه فناوری های موتور

دانلود فایل: رییس دهمین همایش بین المللی موتورهای درون سوز با اشاره به اینكه 80 درصد آلودگی های هوا مربوط به خودروها است، اضافه كرد: بر مبنای برآوردها هزینه های اجتماعی این آلودگی در سال گذشته، 11 میلیارد تومان بوده است كه باید به این میزان، اختلالات روانی ناشی از آلودگی های صوتی را هم افزود.به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا مهندس مصطفی میر سلیم، رییس همایش بین المللی موتورهای درون سوز و نفت با اشاره به اینكه یك قرن و نیم از اختراع موتورهای درون سوز و استفاده از فرآورده های سوختی می گذرد، اضافه كرد: این اختراع و پشتوانه های مختلف علمی و فناورانه امیدهایی را برای خدمت رسانی به بشریت زنده كرد، علاوه بر آن پیشرفت های علمی دیگری را سرعت بخشید.

وی افزود: بررسی های وضعیت موجود نشان داده است كه به كارگیری موتورهای درون سوز در ابتدا سرعت حركت عمومی ما را با وسایل نقلیه عمومی و چه وسایل شخصی افزایش داد، علاوه بر آن وضع موجود نشان داده است كه كاربرد موتورهای درون سوز بسیار مختلف شده است، به صورتی كه با ساخت موتورهای چند واتی تا چند مگاواتی رونق زیادی را در زندگی بشر در محیط های خشكی، دریا و در بخش های صنعتی بوجود آورده است.

میرسلیم با اشاره به اینكه درحال حاضر یك میلیارد دستگاه موتور در جهان تولید شده است، تصریح كرد: موتورهای درون سوز كاربردهای ویژه ای در صنایع نظامی و سایر صنایع دارند، ولی به تدریج با توسعه سیستم های حمل و نقل شاهد كاهش سرعت جابه جایی ها هستیم و سرعت جابه جایی به 15 كیلومتر در ساعت كاهش پیدا كرد.

به گفته وی، این وضعیت به گونه ای است كه شرایطی را تولید كرد كه كند كننده تحركات بشر شد و به جای صرفه جویی در وقت ساعات زیادی از عمر بشر در ترافیك و راه بندان صرف می گردد.

وی وابستگی روانی به خودروهای شخصی در یك قرن اخیر را از دیگر تبعات توسعه فناوری موتورهای درون ساز دانست و خاطرنشان كرد: این امر باعث شد كه اولویت توسعه شهری بر مبنای احداث راه ها و بزرگراه ها باشد كه متعاقب آن باعث تدوین تسهیلات ترابری هوشمندتر و عرضه نرم افزارهای مسیریاب شد.

وی كاهش امنیت جسمی و جانی را از دیگر تبعات توسعه خودروها نام برد و خاطرنشان كرد: از سال 80 تا 96 تعداد 360 هزار نفر به علت تصادفات جان خویش را از دست دادند، این عدد به مفهوم این است كه تعداد كشته شدگان در تصادفات جاده ای بیشتر از كشته شدگان در جنگ تحمیلی بوده است.

میرسلیم، آلودگی هوا و تولید شرایط وارونگی را از دیگر تبعات توسعه موتورهای درون سوز نام بود و اظهار داشت: 80 درصد آلودگی ها مربوط به خودروها است، به گونه ای كه بر مبنای برآوردها هزینه اجتماعی این آلودگی 11 هزار میلیارد تومان در سال 95 برآورد شده است كه باید به این میزان اختلالات روانی ناشی از آلودگی هوا را لحاظ كرد.

وی كاهش منابع نفت و گاز طبیعی را از دیگر ره آورده های توسعه موتورها نام برد وافزود: منابع نفت و گاز طبیعی كه میلیون ها سال برای تولید آن وقت صرف شد، در كمتر از دو قرن مصرف شد و برآورد می گردد كه تا 50 سال آینده منابع طبیعی تمام می شود و بشریت از كاربردهای این سنگ واره های انرژی محروم می مانند.

وی با اشاره به اینكه بر مبنای این واقعات فرضیه خدمات رسانی موتور نوعی خیانت مزمن و حاد است، ادامه داد: چاره چویی این مصیبت ها در گرو تجربه های فنی و مهندسی است و باید در این راستا تلاش نماییم نتایج علمی و دستاوردهای فناورانه را در حوزه های صنعتی به كار گیریم.

وی برگزاری این همایش را نمونه ای از این تلاش ها نام برد و اظهار نمود: در این همایش تلاش می گردد تا فناوری های مربوط به احتراق و بهبود تبدیل انرژی و كاهش آلاینده ها و همینطور جنبه های طراحی های نوین مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
1396/11/24
14:07:42
5.0 / 5
4930
تگهای خبر: تولید , فناوری , همایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل