آجیل شب عید چند؟!

آجیل شب عید چند؟!

دانلود فایل: درآستانه فرا رسیدن سال نو بازار آجیل و خشكبار هم داغ شده است.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، آجیل و خشكبار از اقلام اصلی ایام عید نوروز است و خیلی از مردم آجیل را برای پذیرایی روزهای عید ضروری می دانند.
در این شرایط بررسی ها از بازار بزرگ تهران نشان داده است كه آجیل و خشكبار در فاصله كمتر از دو هفته به آخر سال از رونق زیادی برخوردار می باشد و در بین انواع آجیل، آجیل های مخلوط و چند مغز طرفداران بیشتری دارد.
اقلام آجیل و خشكبار در بازار بزرگ بسیار متنوع است تا جایی كه انتخاب را برای مصرف كنندگان سخت كرده است. پنج - شش مدل پسته و بادام، دو سه مدل فندق و بادام هندی، تخمه های مختلف، آجیل های درهم، گردو، نخودچی و كشمش در مغازه ها مشاهده می گردد. به غیر از آجیلهای معمول، خشكبار متنوعی هم در بعضی مغازه ها به چشم می خورد. ذرت، عناب، انواع زیتون، زرشك، كوكب سفید، آلو و آلوچه، شاه بلوط، زنجبیل، ترخینه و غیره همچون اقلام خشكبار هستند كه البته مشتریان خاص تری دارند.
انواع آجیل بسته به كیفیت شان قیمت های متنوعی دارند. در بازار بزرگ آجیل چهار مغز مخصوص كیلویی ۵۶ هزار تومان و آجیل شیرین اعلاء كیلویی ۴۲ هزار تومان قیمت دارد. آجیل های درهمی كه شش مغز هستند كیلویی ۷۰ هزار تومان فروخته می گردد. همینطور آجیل چهار مغز بی نمك ۴۰ هزار تومان به فروش می رسد. به صورت كلی آجیل های مخلوط نسبت به آجیل های تكی به علت به صرفه بودنشان از تقاضای بیشتری برخوردار می باشند.
در میان آجیل هایی كه به صورت تكی به فروش می رسند. انواع پسته بین ۴۵ تا ۶۵ هزار تومان، انواع بادام كیلویی ۵۵ تا ۶۵ هزار تومان، بادام هندی كیلویی ۶۵ هزار تومان، مغز فندق كیلویی ۷۵ هزار تومان، كشمش كیلویی ۱۶ هزار تومان و نخودچی كیلویی ۱۴ هزار تومان قیمت دارد. در بین آجیل های اصلی پسته بیشترین تنوع را دارد و بادام از بیشترین تنوع برخوردار می باشد. همینطور تخمه ژاپنی بین ۴۰ تا ۴۸ هزار تومان قیمت دارد.
نوروز در فرودگاه معطل نمی شوید!
اما تا صحبت از سال جدید و نوروز است به یك خبر نوروزانه دیگر بپردازیم. باآنكه تاخیر یكی از اجزای لاینفك سفرهای هوایی است اما معاون امور فرودگاهی شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) وعده داده كه در روزهای نوروز ۱۳۹۷ مسافران سفرهای راحتی داشته باشند. علی رستمی خاطرنشان كرده كه در جلساتی كه میان مقامات فرودگاه، سازمان هواپیمایی كشوری و نمایندگان ایرلاین ها برگزار شده، از شركتهای هواپیمایی درخواست شده یك مقام پاسخگو در فرودگاه حاضر باشد تا مسافران نوروزی بدون تعیین تكلیف پروازهایشان در فرودگاه سرگردان نشوند.
وی تاكید كرده كه "پروازها زمانی لغو می شوند كه مسافر هنوز در فرودگاه ها حاضر نشده و ایرلاین ها موظف می باشند از قبل اطلاع رسانی لازم را به مسافرانشان انجام دهند اما زمانی كه مسافر در فرودگاه حاضر شد نمی توان پرواز را لغو نمود. شركتهای هواپیمایی باید در این زمینه پاسخگو باشند یا پرواز جایگزین در نظر بگیرند یا شرایط اقامت مسافر را فراهم نمایند. در هر صورت لغو پرواز این چنینی در روزهای عید برای فرودگاه امام خمینی نخواهیم داشت".
دلار چند نرخی شد
در گزارش اقتصادی قابل توجه دیگری امروز به این واقعیت اشاره شد كه این روزها ارز در بازار آزاد با هفت نرخ متفاوت فروخته می شود؛ مسئله ای كه به دلال بازی و افزایش قیمت ها دامن زده و منجر به بی نظمی بازار ارز شده است.
تصور عمومی این است كه به صورت كلی دو نوع ارز مبادله ای و آزاد وجود دارد، اما در واقع خلاف آن در بازار مشاهده می گردد چون كه حداقل پنج - شش نرخ متفاوت دلار وجود دارد كه در بخش های مختلف بازار عرضه می گردد. البته این نرخ های متفاوت شاید تفاوت چندان معناداری با هم نداشته باشند اما به هر حال وجود چند نرخ مختلف دلار در بازار دلیلی برای التهاب شده است.
بازار ارز تبدیل به جزیره های جداگانه ای شده است كه هر كدام دلار را با قیمت خودشان عرضه می كنند. دلار نقدی، دلار صرافی ها، دلار فردایی سبزه، دلار فردایی پاساژ افشار، دلار نقدی سبزه، دلار نقدی پاساژ افشار و دلار پاساژ سلیمانیه همچون محل هایی است كه دلار را با نرخ های متفاوت از هم می فروشند؛ اتفاقی كه تا چندی قبل هم در بازار سابقه نداشت و قیمت ها در بین صرافی ها مختلف حدودا تفاوتی با هم نداشتند اما امروز به صورت رسمی دلار با چندین نرخ مختلف در بازار عرضه می گردد.
ارز ارزان می شود
اما تا بحث ارز است به گفت وگوی اختصاصی ایسنا با وزیر امور اقتصاد و دارایی اشاره نماییم كه در آن وی وعده كنترل نرخ ارز را داده است.
مسعود كرباسیان در پاسخ به این پرسش كه دولت علی رغم وعده ها در كنترل نرخ ارز موفق نبوده است. چه نظری دارید؟، اظهار كرده كه "اینطور نیست. به هر حال قیمت ارز كاهش پیدا كرده است و دولت وضعیت ارز را كنترل می كند... اكنون تحت تاثیر شرایط روانی بازار چنین اتفاقی افتاده و عده ای تصور می كنند كه قیمت ارز افزایش می یابد، در حالیكه چنین نیست و سیاست ما مبتنی بر افزایش نرخ ارز نیست. چندی قبل گفتیم ارز نخرید می آید پایین و امروز می بینیم كه پایین آمده است".
لاستیك ها اكسیژن تولید می كنند!
در خبر جالب توجه دیگری عنوان شد كه تكنولوژی در حدی پیشرفت كرده كه در آینده لاستیك خودروها هنگام حركت اكسیژن هم تولید می كنند.
شركت تایر و لاستیك سازی گودیر (Goodyear) تصمیم گرفته است كه با استفاده از یك نوع گیاه خزه زنده در قسمت داخلی تایر خودروها به جذب دی اكسید كربن و تولید اكسیژن و فوتوسنتز گیاهی كمك نماید تا بدین ترتیب آلودگی حاصل از سوختهای فسیلی مصرفی در هر خودرو با تولید اكسیژن از تایرهای آن كاهش یابد و بدین ترتیب از آلودگی هوا در كلان شهرهای جهان جلوگیری بعمل آید.
البته این تایر مفهومی است و بدین معناست كه نباید انتظار داشته باشیم كه بزودی شاهد عرضه و تولید انبوه آن و در نهایت استفاده آن در خودروهای خود باشیم.
نسخه جدید اندروید بزودی می آید
خبرهای تكنولوژی محور در دنیای اقتصاد اما تمامی ندارد. در خبر دیگری در این رابطه عنوان شد كه گوگل می خواهد نسخه بعدی سیستم عامل اندروید، ملقب به Android P را در سه ماهه سوم سال جاری میلادی رونمایی و عرضه نماید.
گوگل بعنوان شركت توسعه دهنده سیستم عامل محبوب و پرطرفدار اندروید اعلام نموده كه می خواهد در سه ماهه سوم سال جاری ۲۰۱۸ میلادی به صورت رسمی از نسخه جدید و توسعه یافته سیستم عامل اندروید ملقب به اندروید پی ( Android P ) رونمایی كند. یكی از نام هایی كه برای اندروید پی حدس زده می شود، Pineapple Pie به معنای "پای آناناس " است كه با حرف انگلیسی P شروع می گردد.
كاربران اینترنت توجه كنند
در خبر دیگری از دنیای تكنولوژی به كاربران اینترنت اخطار داده شد كه ضعف امنیتی موجود در سیستم عامل ویندوز ۱۰ به هكرها اجازه می دهد تا بوسیله دستیار صوتی كورتانا به كامپیوتر های شخصی كاربران دسترسی یابند و وب سایت های مورد نظرشان را باز كنند.
متخصصان امنیتی اخیرا اعلام نموده اند كه صدمه پذیری و روزنه امنیتی جدیدی بر روی سیستم عامل ویندوز ۱۰ وجود دارد كه هكرها قادر خواهند بود تنها با استفاده از دستیار صوتی كورتانا كه مایكروسافت آن را عرضه می دهد، به كامپیوتر های شخصی كاربران و وب سایتهای مورد نظرشان دسترسی و نفوذ پیدا كنند.
شهرهای آینده هوشمند می شوند
اما شهر هوشمند از مفاهیمی است كه این روزها بیشتر از قبل وارد ادبیات مسئولان شهری شده است؛ مفهومی كه در صورت تحقق می تواند خیلی از مسائل شهری همچون آلودگی هوا و ترافیك را به مراتب كم كند.
شهر هوشمند در واقع یك منطقه شهری است كه از انواع مختلف حسگرهای الكترونیكی برای جمع آوری اطلاعات و تحلیل آنها استفاده می نماید كه این اطلاعات برای مدیریت دارایی ها و منابع شهری كارآمد است. این پروسه، شامل اطلاعات جمع آوری شده از شهروندان، دستگاه ها و منابع شهری است كه پردازش و تجزیه و تحلیل می گردد تا به نظارت و مدیریت ترافیك و حمل و نقل، سیستم، نیروگاه، آب، تأمین شبكه های، زباله، مدیریت، قانون اجرای سیستم های اطلاعاتی و مدارس و كتابخانه ها و بیمارستان ها و دیگر خدمات اجتماعی كمك نماید.
عرصه بر قاچاقچیان تنگ شده است
دبیر كمیسیون مبارزه با قاچاق استان هرمزگان با تاكید بر سختی های مضاعف مبارزه با قاچاق در دریاهای جنوب اظهار كرده كه " در سال های گذشته به واسطه هم افزایی نهادهای مختلف میزان كشفیات قاچاق در آب های خلیج فارس رشد قابل ملاحظه ای داشته است".
به گفته عزیزالله كناری، "در سال های گذشته به واسطه هم افزایی بخش های مختلف تا حدودی جلوی قاچاق گرفته شده است... بر این اساس از سال های قبل هم ارتش و سپاه خارج از آب های داخلی اگر تخلفی را می دیدند حتما همكاری های لازم را با دریابانی انجام داده و تلاش خویش را برای كاهش قاچاق انجام می دادند. اكنون هم تاكید رییس جمهوری بر آن بوده كه مشاركت بیشتری در این حوزه انجام گیرد".
حال دریاچه ارومیه در حال بهبود است
در خبر مهم دیگری امروز اعلام گردید كه بارش های اخیر سبب شده تا وضعیت دریاچه ارومیه نسبت به سال های قبل بهبود یابد باآنكه هنوز این دریاچه نتوانسته وضعیت مطلوب را تجربه كند اما روال نسبت به قبل معقول تر شده است.
در حال حاضر وسعت دریاچه ارومیه ۲۱۱۶.۳۰ كیلومتر مربع تخمین زده شده و این در شرایطی است كه این عدد در سال قبل ۲۱۷۳.۶۴ كیلومتر بوده یعنی وسعت دریاچه ارومیه نسبت به میانگین بلند مدت ۵۷.۳۴ كیلومتر مربع منفی بوده است.
البته با عنایت به آمار و ارقام موجود وضعیت فعلی دریاچه ارومیه نسبت به قبل مطلوب ارزیابی می گردد اما این مساله به معنای حل تمام مشكلات این حوزه نیست و كماكان دریاچه ارومیه نیازمند تدابیر مدیریتی درست است كه باید به آن توجه گردد.1396/12/19
17:31:29
5.0 / 5
4937
تگهای خبر: اینترنت , تكنولوژی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل