دستاورد محققان كشور برای ازدیاد برداشت از مخازن نفتی؛

افزایش برداشت از چاه های مرده نفتی با پساب فرآیند نمك زدایی نفت خام

افزایش برداشت از چاه های مرده نفتی با پساب فرآیند نمك زدایی نفت خام

دانلود فایل: یكی از شركت های مستقر در پارك علم و فناوری خراسان روشی را عرضه نموده است كه با بازیافت پساب ناشی از فرآیند نمك زدایی نفت، از آن برای ازدیاد برداشت از چاه های نفت مرده و یا كم فشار می توان بهره برد.علیرضا ناصری حسینی، مجری طرح در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، در این باره اظهار نمود: نفت خام در هنگام خروج از چاه همراه با مقادیر آب است كه در آن مقداری از نمك ها به صورت محلول وجود دارد.

وی ادامه داد: میزان آب نمك خروجی از چاه های نفت به تدریج و با گذشت زمان افزایش می یابد و به علت كاهش حجم گاز و نفت استخراج شده، سطح آب شور بالا می آید.

ناصری حسینی، نمك را عامل خورنده و صدمه زننده به تاسیسات نفتی و تخریب محیط زیست توصیف كرد و خاطرنشان كرد: نفت خام به جهت اینكه قابلیت انتقال به پالایشگاه و یا انتقال به كشتی برای صادرات را داشته باشد، نیاز دارد تا میزان نمك آن كم شود.

این محقق هدف از انجام فرآیند نمك زدایی را حذف و یا تقلیل دادن میزان نمك همراه نفت تا میزان 8 پوند در هزار بشكه (8 P.T.B) ذكر و تصریح كرد: كاهش خورندگی در تاسیسات نفتی، كاهش انسداد تجهیزات، محافظت از عملكرد كاتالیست ها، بهبود كیفیت نفت خام، استفاده از حداكثر لوله ها و ظرفیت پالایشگاه ها و جلوگیری از هدر رفت انرژی مصرفی در پالایشگاه همچون مزایای واحدهای نمك زدایی است.

وی از اجرای تحقیقاتی در این زمینه اطلاع داد و خاطرنشان كرد: در این طرح كه با عنوان "بسته تزریق پساب واحدهای نفت زدایی" اجرایی شده است، روشی برای اجرای فرآیند نمك زدایی از پساب حاصل از استخراج نفت را عرضه كردیم.

ناصری حسینی با اشاره به اینكه روش عرضه شده منطبق بر فناوری های روز دنیا است، افزود: بسته هایی كه در قالب این طرح عرضه شد، امكان تزریق پساب های نفتی به چاه های مرده و كم فشار را فراهم می كنند.

وی با تاكید بر این كه تزریق پساب به مخازن نفتی مرده و كم فشار باعث ازدیاد برداشت از این نوع چاه های نفت خواهد شد، اظهار نمود: فرآیند نمك زدایی یكی از اجزای مهم در صنعت نفت می باشد و ما در این تحقیقات با بومی سازی فناوری های مورد نیاز، موفق به بازیافت پساب های ناشی از این فرآیند شدیم.

ناصری حسینی با تاكید بر اینكه در گذشته این فناوری از خارج به كشور وارد می شد، اظهار داشت: عمده بازار این محصول در اختیار شركت های آمریكایی بوده است.

این محقق با اشاره به جزئیات روش اجرا شده، توضیح داد: آب نمك خروجی برای تصفیه و جداسازی ذرات نفت موجود، وارد سامانه تصفیه پساب شده و سپس با فشار مناسب به چاه های مرده موجود در اطراف واحد تزریق می گردد.

وی ادامه داد: واحد تصفیه پساب آلوده عرضه شده به نفت شامل تجهیزات اصلی چون "هیدروسیكلون" به منظور جداسازی قطرات نفت همراه با آب از حداكثر هزار PPm به 100PPm، "ناتشل فیلتر" به منظور جداسازی قطرات نفت همراه با آب در هیدروسیكلون به كمتر از 25 PPM و جداسازی ذرات جامد بزرگتر از 100 میكرون، "تانك ذخیره پساب و "پمپ های بوستر و اصلی" است.

مجری طرح با اشاره به اینكه پكیج های عرضه شده از جانب این تیم تحقیقاتی قابلیت راه اندازی خودكار و كنترل مونیتورینگ تمامی فرآیند تزریق را دارد، ادامه داد: این پكیج قادر است در شرایط محیطی سخت پساب تولیدی را در واحدهای نمك زدایی تا 10 هزار بشكه در روز و تا فشار 1600 PSIG با استفاده از پمپ های طراحی شده به چاه های مورد نظر تزریق كند.

وی افزود: در این سامانه تمامی اطلاعات فرآیندی و پارامترهای عملكردی تجهیزات به صورت كامل ذخیره شده و در صورت نیاز به بانك اطلاعات ارسال خواهد شد.
1396/12/22
16:37:21
5.0 / 5
4469
تگهای خبر: فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل