توسط محققان دانشگاه امیركبیر محقق شد؛

بهبود فرایند ازدیاد برداشت با كمك فناوری نانو، سهولت و كاهش هزینه ها

بهبود فرایند ازدیاد برداشت با كمك فناوری نانو، سهولت و كاهش هزینه ها

دانلود فایل: محققان دانشگاه صنعتی امیركبیر موفق شدند با فناوری نانو در جهت ازدیاد برداشت نفت گام بردارند كه هزینه كمتری نسبت به روش های معمولی دارد.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، گلشید هسراك، مجری طرح «كاربرد شبیه سازی مولكولی در بررسی جداسازی تركیبات آلی با طراحی مواد جاذب مناسب»، اظهار داشت: دراین پروژه، فرایند ازدیاد برداشت و حذف آسفالتن با سیلاب زنی دی اكسید كربن و با استفاده از نانو ذرات اكسید فلزی به وسیله روش شبیه سازی دینامیك مولكولی بررسی گردید.

وی با تاكید بر اینكه ایران كشور نفت خیزی است، اما برای برداشت سوخت های فسیلی از روش های قدیمی استفاده می شود، اظهار نمود: عمر بیشتر مخازن نفتی به مرحله ازدیاد برداشت رسیده است و این خطری است كه منابع نفتی ما را تهدید می كند.

وی با اشاره به اینكه از این رو به فكر عرضه روش هایی برای بهبود فرآیند ازدیاد برداشت نفت برآمدیم، ادامه داد: از آنجایی كه قدرت های بزرگ اقتصادی جهان بر سر به دست آوردن نفت بیشتر در حال مبارزه هستند و با عنایت به اینكه ایران سرشار از منابع نفت می باشد (مخازن كربناته با نفت سنگین)، ازاین رو این روش فرصت خوبی است تا میزان برداشت نفت به مقدار قابل توجهی افزایش پیدا كند.

وی تصریح كرد: این از نظر اقتصادی با عنایت به قیمت نفت تاثیر قابل توجهی دارد؛ علاوه بر اینكه خود روش هم از نظر اقتصادی به صرفه تر است.

هسراك با بیان روش كار خود در این پروژه، اظهار داشت: در این پژوهش از روش شبیه سازی دینامیك مولكولی استفاده شده است كه پدیده ها را از دید مولكولی مورد بررسی قرار می دهد.

به گفته این محقق دانشگاه صنعتی امیركبیر، در روش های آزمایشگاهی به تاثیر كمی مواد پرداخته می شود، ولی علت این تاثیر مشخص نیست؛ این در شرایطی است كه با استفاده از روش شبیه سازی دینامیك مولكولی علاوه بر پیش بینی نتایج، به دلیل آن هم پی برده می گردد.

فارغ التحصیل دانشگاه امیركبیر با اشاره به اینكه سیلیكا بعنوان فراوان ترین عنصر پوسته زمین است، اظهار داشت: مواد نفتی هم جزء مواد آلی به حساب می آید، ازاین رو با بررسی مكانیزم جذب با دیدگاه مولكولی، امكان بررسی مكانیزم جداسازی هم وجود دارد.

وی ادامه داد: در این پروژه از دو نانو ذره اكسید تیتانیوم و اكسید مس استفاده شد و سپس آسفالتن حذف شد؛ نتایج نشان از این می دهد كه فرایند ازدیاد برداشت با استفاده از نانو ذره اكسید تیتانیوم تا ۵ برابر و با نانو ذره اكسید مس تا ۴ برابر بهبود داشته است.

هسراك اظهار نمود: همینطور مقدار حذف آسفالتن با استفاده از نانو ذره اكسید تیتانیوم به مقدار۲.۴ برابر و با نانو ذره اكسید مس به مقدار۱.۷ برابر افزایش داشته است.

وی اضافه كرد: یكی از مشكلات در جریان فرایند ازدیاد برداشت تولید آسفالتن و مسدود شدن چاه و كاهش بازده برداشت است كه با افزودن نانو ذرات نه تنها بازده برداشت افزایش یافته، بلكه مشكل حذف آسفالتن هم رفع شده است.

به گفته این محقق، روش شبیه سازی دینامیك مولكولی تكنولوژی جدیدی است كه خیلی در كشور ما رواج نیافته و امكانات موجود جهت استفاده از آن كم است.

وی با تاكید بر اینكه این روش در صنایع نفت، پتروشیمی و پالایشگاه قابل استفاده می باشد، اظهار داشت: همینطور پدیده حذف آسفالتن با استفاده از روش «Depropanization» در پالایشگاه انجام می گیرد كه هزینه زیادی دارد كه با این روش این هزینه كاسته می شود.

وی اظهار داشت: در این طرح از دی اكسید كربن در این فرایند استفاده می گردد كه جمع آوری و مصرف آن به كاهش گازهای گلخانه ای و كاهش آلودگی محیط زیست كمك زیادی می كند؛ همینطور میزان نفت به دست آمده بیشتر می گردد كه از نظر اقتصادی بسیار اهمیت دارد.

به گفته این محقق، سیستم در مقیاس مولكولی بررسی می گردد. یعنی امكان پیش بینی نتایج تجربی برای شرایط و مواد مختلف وجود دارد.

مجری این طرح با اشاره به كشورهایی كه از این روش (روش سیلاب زنی دی اكسید كربن) بهره مند می شوند، اظهار داشت: در ایران از این روش اصلا استفاده نمی شود؛ اما كشورهای نروژ و كانادا در این فرایند پیشرو بوده اند. البته امروزه در دیگر كشورها هم مانند كویت، ژاپن، چین و ….به صورت گسترده از آن استفاده می گردد.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه امیركبیر، این طرح با راهنمایی دكتر حمید مدرس و مشاوره دكتر سپیده امجد ایرانق انجام شده است.
1397/01/14
13:44:06
5.0 / 5
4654
تگهای خبر: پروژه , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل