رییس مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران اعلام كرد؛

بهره برداری از ذخایر ژنتیكی مهمترین برنامه سال 97

بهره برداری از ذخایر ژنتیكی مهمترین برنامه سال 97

دانلود فایل: رییس مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران درباره مهم ترین برنامه های این مركز در سال 97، اظهار داشت: در ادامه فعالیت هایی كه از قبل انجام گرفته، بحث ذخیره سازی نمونه های ژنتیكی و كاربردی كردن و بهره برداری از مزایای ذخایر ژنتیكی در برنامه های مركز در سال 97 قرار دارد.


دكتر ابوالحسن شاهزاده فاضلی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا به مناسبت 15 فروردین، روز ملی «ذخایر ژنتیكی و زیستی»، اظهار نمود: حوزه فعالیت های مركزملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران در حیطه حفظ، نگهداری و معرفی ذخایر ژنتیكی جهت بهره برداری از ذخایر ژنتیكی، اعم از سلول های انسانی، جانوری، گیاهی و میكروارگانیسم ها است.

رییس مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران درباره كاربردی كردن و بهره برداری از نمونه های ژنتیكی، توضیح داد: در برنامه سال 97 قصد آن را داریم كه از نمونه هایی كه می توانند در جهت بهره برداری از غذای انسان، دام یا طیور باشند، به شكل اقتصادی بهره برداری نماییم و در بخش سلامت هم نمونه هایی كه می توانند در حوزه دارویی اعم از گیاهی و یا میكروارگانیسم ها مورد استفاده قرار گیرند را مورد هدف قرار دهیم.
وی ادامه داد: همینطور در حال شكل دهی به كارگروه های تحقیق و توسعه در مجموعه هستیم كه این ها از نیاز های مجموعه در موقعیتی است كه بودجه كم دارد، تا بتواند حداقل از منافع این ذخایر ژنتیكی استفاده نماید.
رییس مركز ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران اضافه كرد: در بحث محیط زیست و انرژی هم برنامه هایی وجود دارد. در بخش محیط زیست این آمادگی را در سال های قبل هم اعلام نموده ایم كه اگر سازمان محیط زیست از ما حمایت مالی كند، می توانیم تكثیر پوشش های گیاهی در معرض انقراض را انجام دهیم.
شاهزاده فاضلی ادامه داد: مركز در بخش جانوری هم در نگهداری اسپرم و تخمك جانوران در حال انقراض هم می تواند فعالیت داشته باشد.
وی در ادامه اظهار نمود: در بخش انرژی، تولید سوخت های زیستی از منابع گیاهی و میكروبی هم از برنامه هایی است كه شروع آن از سال 97 خواهد بود.
رییس مركز ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران درباره مهمترین فعالیت های این مركز اظهار داشت: در خلال 10 سال قبل نخستین اقدام مركز این بوده كه كلكسیون های مهم و اولویت دار گونه هایی كه در بحث اقتصادی اعم از غذا، سلامت، محیط زیست یا انرژی اهمیت دارند را در داخل و خارج از كشور آغاز به جمع آوری و شناسنامه دار كردن كند و شمار قابل توجهی از آن ها را در مركز در قالب 27 كلكسیون عرضه كند.
شاهزاده فاضلی خاطرنشان كرد: در خلال یكی دو سال اخیر به جهت اینكه بهره برداری از این نمونه ها به صورت هدفمند صورت گیرد، مركز اولویت نمونه هایی را كه می خواست افزایش دهد، در قالب كلكسیون های جمع آوری شده، در بخش غذا و سلامت قرار داد كه بخش غذا و سلامت به حوزه انسانی، جانوری، دام و طیور مربوط می گردد.
وی درباره دستاوردهای این مركز در سال 96 اظهار نمود: سال 96 حدودا نزدیك به 10 درصد نمونه های مركز افزایش پیدا كرد، یعنی از 30 هزار نمونه به 33 هزار رسید و نزدیك به هفت نمونه میكروارگانیسم جدید را كشف كردیم كه این نمونه ها به دنیا معرفی گشتند.
رییس مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران افزود: قدم دیگری كه برداشته شد، این بود كه با عنایت به اینكه برای تكثیر گیاهان دارویی و تزئینی با روش كشت بافت دانش فنی خوبی در مركز وجود داشت، مركز خدمات كشت بافت افتتاح شد.
شاهزاده فاضلی خاطرنشان كرد: از نظر فعالیت های بین المللی در سال 96 نیز، مركز در گروه كلكسیون های میكروبی آسیا عضویت پیدا كرد و عضوی از این كارگروه شد.
وی ادامه داد: مقالات علمی زیادی از مركز به چاپ رسید كه حدودا می توان گفت مهم ترین مقاله، مقاله ای بود كه در حوزه قارچ شناسی با حجمی نزدیك به 590 صفحه در یكی از مجلات معتبر علمی به چاپ رسید.
شاهزاده فاضلی درباره دیگر فعالیت های این مركز در سال 96 اظهار داشت: سال 96 مركز با مركز گیاه شناسی دانشگاه "كاگلیاریا" ایتالیا تفاهم نامه همكاری منعقد كرد تا با همكاری آنان بتوانیم پروژه های بین المللی بزرگی را به انجام برسانیم.
وی اضافه كرد: در داخل كشور هم تفاهم نامه هایی با سازمان های مختلف منعقد شده است، اما برنامه ما این است كه این تفاهم نامه ها به قراردادهای كاری و پروژه های مشترك برسد، اما چون بخش های دولتی هم به علت مشكلات مالی خیلی از پروژه هایی كه می توانستند شروع كنند را به تعویق انداخته اند و یا حتی نتوانسته اند به تعهدات مالی كارهایی كه در سال های قبل آغاز كرده اند و ما به انجام رسانده ایم، عمل كنند؛ این كار حدودا حالت ایستایی پیدا كرده و دچار ركود شده است. امیدواریم در سال 97 تفاهم نامه هایی كه از قبل منعقد كرده ایم، منجر به ایجاد قراردادهای كاری جدیدی شود.
رییس مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران درباره مهم ترین چالش این مركز در سال 96 اظهار داشت: مركز عملا از لحاظ بودجه سال سختی را پشت سر گذاشت و بودجه ای كه به آن تخصیص یافته بود، عملا تنها كفاف حقوق همكاران را می داد، به همین لحاظ سال بسیار سختی را گذراندیم و امیدواریم در سال 97 از این مركز كه كتابخانه ژنتیكی كشور به حساب می آید، حمایت های مالی بیشتری صورت گیرد.
شاهزاده فاضلی تصریح كرد: این مراكز بعنوان كتابخانه های ژنتیكی كشور باید به خوبی مورد حمایت قرار گیرند، مقدار بودجه ای كه برای مركز در نظر گرفته می شود، با عنایت به برنامه های مركز كه با نیازهای كشور تنظیم شده، كفاف مركز را نمی دهد. شاید این بودجه برای فعالیت های چند سال پیش مركز كافی بود، اما اكنون با عنایت به رشدی كه مركز داشته و نیازهای جدیدش این بودجه برای ما ناكافی است.
رییس مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران درباره سایر چالش های این مركز اظهار داشت: بحث تحریم ها سبب شده است كه كشور ما برای تبادل برخی از مواد و تجهیزات و یا نمونه های زیستی كه در كشورهای دیگر به راحتی تبادل می شود، در فهرست سیاه قرار گیرد؛ البته برای برون رفت از این تحریم ها راه حل های خاصی را پیدا كرده ایم، اما به هرحال این تحریم ها برای مركز نوعی سرعت گیر است و سبب می گردد انجام كاری كه برای مثال به یك هفته زمان نیاز دارد، 6 ماه طول بكشد.
شاهزاده فاضلی در انتها خاطرنشان كرد: ما در مركز نیروی جوان، نخبه و توانمند و زیرساخت ها را در اختیار داریم، اما اگر سوخت رسانی مطلوب انجام نشود، یعنی بودجه كافی برای در اختیار قرار دادن مواد و تجهیزات وجود نداشته باشد، فعالیت مركز دچار ركود می گردد.
1397/01/15
16:22:08
5.0 / 5
4833
تگهای خبر: پروژه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل