ساخت سرمایش خورشیدی در واحد علوم و تحقیقات

ساخت سرمایش خورشیدی در واحد علوم و تحقیقات

دانلود فایل: عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی از طراحی، ساخت و نصب سیستم سرمایش خورشیدی در این واحد دانشگاهی اطلاع داد.


عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی از طراحی، ساخت و نصب سیستم سرمایش خورشیدی در این واحد دانشگاهی اطلاع داد.
محققان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق به طراحی و ساخت سیستم سرمایش خورشیدی شدند كه این سیستم در این واحد دانشگاهی نصب گردید.

به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، دكتر حمید سلیمانی مهر، عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: در این سیستم كه ساخت تمامی تجهیزات و طراحی آن توسط محققان واحد علوم و تحقیقات صورت گرفته است، با استفاده از یك بشقابك به قطر دو متر و ردیاب و جاذب بكار برده شده در آن توانسته ایم انرژی خورشید را به سرمایش تبدیل نماییم.
وی با اشاره به اینكه از مزیت های سرمایش خورشیدی طراحی شده توسط محققان واحد علوم و تحقیقات می توان به ثابت بودن جاذب در آن اشاره نمود، اضافه كرد: انرژی خورشید در این سیستم بعد از جذب توسط جاذب، سبب گرم شدن روغن موجود در سیكل روغن طراحی شده می گردد و در نهایت این حرارت توسط سیستمی جذبی به سرمایش تبدیل خواهد شد.
سلیمانی مهر با اشاره به اینكه این طرح هم اكنون به صورت نیمه صنعتی است، اضافه كرد: همچون اهداف ما در طراحی این سیستم در واحد علوم و تحقیقات، تأمین انرژی سرمایشی كل واحد در آینده و همینطور كمك به تأمین انرژی سرمایشی در كشور با استفاده از انرژی خورشیدی است. در این راستا تلاش داریم تا رساله های بیشتری را در این حوزه تعریف نماییم.
عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی درباره اهمیت این پژوهش اظهار نمود: امروزه در دنیا مبحث انرژی های تجدیدپذیر به واسطه معضلاتی نظیر آلودگی های زیست محیطی ناشی از سوخت های فسیلی، دارای اهمیت بالایی است.
وی اضافه كرد: ایران از لحاظ انرژی خورشیدی از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است، به نحوی كه در طول سال ۳۰۰ روز آفتابی در ایران وجود دارد.
سلیمانی مهر با اشاره به اینكه در دنیا از انرژی خورشیدی به دو صورت فتوولتاییك و حرارتی استفاده می شود، اضافه كرد: فتوولتاییك راندمان بسیار كمتری نسبت به روش حرارتی دارد، به نحوی كه در بهترین حالت تنها ۱۸ درصد راندمان دارد، این درحالی است كه در حوزه تبدیل انرژی خورشید به صورت حرارتی این راندمان بالای ۷۰ درصد است.
وی با اشاره به اینكه در حوزه فناوری ساخت سیستم های حرارتی در دنیا فعالیت زیادی صورت نگرفته است، ادامه داد: با عنایت به اینكه تابش خورشید در ایران جهت استفاده از انرژی آن به صورت حرارتی بسیار مناسب می باشد، ازاین رو بكارگیری این روش بهترین شكل استفاده از انرژی خورشیدی در ایران است.
این پژوهش در قالب رساله محمد فاطمی از دانشجویان واحد علوم و تحقیقات به راهنمایی دكتر حمید سلیمانی مهر و دكتر شهرام اعتمادی و مشاوره مهندس نادر دیزجی صورت گرفته است.1397/01/26
14:45:22
5.0 / 5
4700
تگهای خبر: دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل