رییس انجمن علمی انرژی های بادی:

توسعه انرژی های بادی در كشور نیازمند سرمایه گذاری سالانه 6000 میلیاردی است

توسعه انرژی های بادی در كشور نیازمند سرمایه گذاری سالانه 6000 میلیاردی است

دانلود فایل: رییس انجمن علمی انرژی های بادی ایران با اشاره به اینكه باید بپذیریم كه دوران نفت و گاز برای تولید انرژی الكتریكی به سر آمده است، اظهار داشت: یكی از خصوصیت های پروژه های بادی و مشابه آن، سرمایه بر بودن آن ها است و اگر بخواهیم برنامه ششم توسعه را در بخش انرژی تجدیدپذیر اجرا نماییم، سالی 6 هزار میلیارد تومان باید سرمایه گذاری شود.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، سیدهاشم اورعی میرزمانی در یازدهمین همایش استانی انرژی های بادی كه در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، با اشاره به اینكه پارلمان اروپا تصویب كرده بود كه تا سال 2030، 27 درصد از كل انرژی الكتریكی مصرفی جامعه اروپا از باد تامین گردد، اظهار نمود: امروز سهم صنعت انرژی بادی در اقتصاد جامعه اروپا 36 میلیارد یورو شده است كه 263 هزار اشتغال مستقیم بوجود آورده است.
وی اضافه كرد: از آن جایی كه صنعت انرژی بادی نقش موثری در اقتصاد دارد، یك ماه پیش پارلمان اروپا تصویب كرد كه این سهم به 35 درصد برسد كه قابل توجه است. ما از لحاظ جمعیتی و اقلیمی مشابه كشور تركیه هستیم و می توانیم خویش را با این كشور مقایسه نماییم. این كشور كه اقدامات خود در حوزه انرژی های بادی را پس از ما آغاز كرد، امروز 6 هزار و 500 مگاوات انرژی بادی متصل به شبكه دارد.
استاد تمام دانشكده برق دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: در سال 2016 نزدیك به 55 هزار مگاوات برابر پیك بار یك سال ایران به ظرفیت انرژی بادی در جهان افزوده شده است.
اورعی میرزمانی با اشاره به سرمایه گذاری در زمینه انرژی های تجدیدپذیر، عنوان كرد: هیچ كدام از انرژی های تجدیدپذیر، نرخ رشدی مشابه انرژی بادی ندارند و انتظار می رود كه این رقم رو به رشد باشد. در ایران ظرفیت منصوبه حدود 77 هزار مگاوات پیك بار در سال قبل حدود 55 هزار مگاوات و ظرفیت منصوبه باد بین 100 تا 200 مگاوات است.
وی با اشاره به اینكه وزارت نیروی ایران تمام هم و غم خویش را برای توسعه نیروگاه های حرارتی گذاشته است، خاطرنشان كرد: وقتی به روند برنامه وزارت نیرو نگاه می نماییم به صراحت می توان گفت وزارت نیرو خویش را در این زمینه به خواب زده است! این وزارت اعلام نمود كه تا آخر دولت دوازدهم، 4000 مگاوات نیروگاه بادی و خورشیدی خواهیم داشت كه كمتر از امداد غیبی نمی تواند ما را به این رقم برساند!
رییس انجمن علمی انرژی های بادی ایران ادامه داد: توسعه انرژی های تجدیدپذیر امروز فراتر از تولید انرژی الكتریكی است. ما در مسایل زیست محیطی با مشكلات عجیبی روبرو هستیم و آمار وزارت نیرو می گوید كه نزدیك به 20 درصد از كل آلایندگی كشور ناشی از كار نیروگاه های حرارتی است. باید بپذیریم كه دوران نفت و گاز برای تولید انرژی الكتریكی به سر آمده است.

اورعی میرزمانی با اشاره به نقش صنعت انرژی بادی در اقتصاد كشور، اظهار داشت: در بررسی كه در انجمن انجام دادیم، 13 پارامتر مورد نظر قرار گرفت كه توسعه صنعت انرژی بادی در اقتصاد كشور، تولید اشتغال، جلوگیری از مهاجرت، امنیت مناطق مرزی، پدافند غیرعامل، برقراری توازن اقتصادی در نقاط مختلف كشور و... نقش ایفا می كند و مساله فراتر از تولید انرژی الكتریكی است.
وی عنوان كرد: ما ظرفیت تولید انرژی بادی اعم از زمین، نیروی متخصص، زیرساخت های صنعتی و... را داریم، اما مشكلی كه وجود دارد بحث تامین مالی و بوروكراسی یا دیوان سالاری است. یكی از خصوصیت های پروژه های بادی و مشابه آن، سرمایه بر بودن آن ها است. اگر بخواهیم برنامه ششم توسعه را در بخش انرژی تجدیدپذیر اجرا نماییم، باید سالی 6 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شود.
استاد تمام دانشكده برق دانشگاه صنعتی شریف با انتقاد از شبكه بانكی ایران، اضافه كرد: شبكه بانكی كشور نه تنها موتور محركه اقتصاد كشور نیست، بلكه چوب لای چرخ توسعه صنعتی كشور می گذارد. صندوق توسعه ملی هم برای پروژه های ملی تاكید بر زیرساختی بودن آن دارد؛ اما اندازه این صندوق هر ساله در حال كوچك شدن است و اهداف دیگری را دنبال می كند.
اورعی میرزمانی در مورد سرمایه گذاری خارجی، عنوان كرد: پروژه های تجدیدپذیر در ایران از جذابیت اقتصادی بسیار خوبی برخوردار می باشند و ریسك سرمایه گذاری در ایران از نمره یك تا 10 نمره پنج را دارد. مشكل كار اینجا است كه بین تخصیص اعتبار و جذب آن در كشور فاصله است. نمی توانیم از این واقعیت فرار نماییم كه سیاست خارجی ما با جذب سرمایه گذاری خارجی همخوانی ندارد.1397/02/08
10:38:56
5.0 / 5
4458
تگهای خبر: پروژه , تولید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل