اراده دولت محقق كننده ی دولت الكترونیكی در كشور

اراده دولت محقق كننده ی دولت الكترونیكی در كشور

دانلود فایل: عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به لایحه تقدیمی به مجلس با عنوان لایحه مالكیت معنوی اظهار نمود كه در لایحه جدید مقرر است تا مسائل مربوط به مالكیت معنوی كه در واقع پشتیبانی از دارایی های فكری است، هم در آن در نظر گرفته شود.رضا باقری اصل - عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات - با اشاره به لایحه ارسالی به مجلس شورای اسلامی درباره مالكیت معنوی اظهار نمود: یكی از اركان تحقق رشد كسب و كارهای الكترونیك، پشتیبانی از مالكیت معنوی آثار تولید شده است. قدیمی ترین قانون مربوط به مالكیت معنوی مربوط به قوانین سال های ۱۳۴۸ و ۱۳۵۲ با عنوان "قانون پشتیبانی از پدیدآورندگان" و "حقوق مولفین و هنرمندان" بوده است. هر سه این قوانین یك سری نقاط قوت و ضعفی داشته كه مهم ترین نقاط ضعف آن عدم درنظر گرفتن تحولات نوین بوده است.

وی درباره نقاط ضعف قوانین قبلی در مورد مالكیت معنوی اظهار نمود: این قوانین بیشتر بر حوزه نشر تمركز داشتند كه در لایحه جدید مقرر است تا مسائل مربوط به مالكیت معنوی كه در آن دارایی های فكری همانند دارایی های مادی تلقی می شوند، هم در آن در نظر گرفته شود.

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به لایحه تدوین شده قبلی درباره مالكیت معنوی درباره نقاط ضعف آن اظهار نمود: خیلی از اصناف و فعالان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، ایراداتی را به این داشتند كه همچون آن بحث مهندسی نرم افزار و فناوری اطلاعات بود كه معتقد بودم كه حمایت حقوقی و صنفی از نهادها مبتنی بر شركت ها بود كه باید مبتنی بر افراد باشد كه در این صورت بازیگران مستقل هم می توانند وارد عرصه شوند.

باقری اصل با اشاره به اینكه فرآیندهایی كه در این لایحه باید در نظر گرفته شود، فرآیندهای مربوط به ارزش گذاری و اجرایی هستند كه به سرمایه و سود و كسب و كار منجر می شوند، اظهار نمود: سازمان فناوری اطلاعات با عنایت به اینكه یك سازمان فرعی در بحث مالكیت معنوی هست، تاثیرگذاری آن خیلی سخت تر از دیگر سازمان ها خواهد بود اما با این حال همه تلاش خویش را برای در نظر گرفتن همه ابعاد ممكن در این لایحه را به كار خواهیم گرفت.

وی همینطور درباره شرایط تحقق دولت الكترونیكی هم اظهار نمود: نیرویی كه بتواند همه دستگاه ها را برای اجرای دولت الكترونیكی منسجم كند، خواست و اراده دولت می باشد. در این راستا ما اگر بتوانیم اعتبارات متمركزی را در دستگاه های دولتی داشته باشیم، آنگاه احیانا آن نیرو برای تحقق دولت الكترونیكی محقق خواهد شد. سازمان فناوری اطلاعات هم در این مسیر تلاش خواهد نمود تا شرایط برای تسهیل تحقق دولت الكترونیكی فراهم گردد.

موضوع مالكیت معنوی در واقع تراوشات ذهنی و ابتكارات انسان هاست كه علاوه بر جنبه معنوی، آن اثر دارای ارزش اقتصادی هم باشد، مانند اینكه شخصی كتابی را تالیف كند. این كتاب علاوه بر حق مالی كه برای مولف به وجود می آورد یك جنبه معنوی هم دارد كه ممكن است برای او بسیار با ارزش تر از جنبه مادی اثر باشد. به خاطر همین ارزش مادی و معنوی مالكیت های معنوی، هم در حقوق ملی كشورها و هم در حقوق بین الملل، پیش بینی ها و اقداماتی جهت پشتیبانی از اینگونه آثار صورت گرفته است. در ایران هم در سال 1392 لایحه ای با عنوان لایحه مالكیت معنوی تدوین و به مجلس شورای اسلامی عرضه شد كه هنوز در حال بررسی است.

تولیدات محتوایی و نرم افزاری هم به علت قابلیت قرار گرفتن در فضای اینترنت به راحتی قابل كپی شدن هستند؛ امری كه بیش از هر چیز به تولیدكنندگان این آثار ضرر می رساند و چه بسا آن ها را از ادامه فعالیت تولیدی خود دلسرد می كند. با این اوصاف ادامه این روند در بلندمدت حتی می تواند سبب كاهش كیفیت محصولات تولیدشده در عرصه محتوا باشد.
1397/02/21
18:39:34
5.0 / 5
4962
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل