عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی تاكید كرد

لزوم تشكیل كمیته برنامه ریزی مهندسی ایمنی صنعتی در وزارتخانه های علوم و بهداشت

لزوم تشكیل كمیته برنامه ریزی مهندسی ایمنی صنعتی در وزارتخانه های علوم و بهداشت

دانلود فایل: مدیر گروه ایمنی صنعتی دانشكده سلامت ایمنی و محیط زیست دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به آمار بالای حوادث و مرگ و میر در پروژه های ساختمانی و صنعتی بر تشكیل كمیته برنامه ریزی رشته مهندسی ایمنی صنعتی در وزارتخانه های علوم و بهداشت تاكید نمود.


دكتر موسی جباری در گفت وگو با ایسنا از انتخاب فرایند «طراحی و شبیه سازی كارگاه ایمنی كار در ارتفاع و راه اندازی، بهره برداری و بكارگیری آن در برنامه های آموزشی» بعنوان فرایند برگزیده در سیزدهمین جشنواره آموزشی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی خبرداد و اظهار داشت: علت آغاز این فرآیند، بررسی آمار و حوادث ناشی از كار در كشور بود، به گونه ای كه بر طبق این آمار، سالانه حدود 1500 تا 2000 كشته در حوادث ناشی از كار در كشور وجود دارد.
مدیر گروه ایمنی صنعتی دانشكده سلامت ایمنی و محیط زیست دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به اینكه طی بررسی ها، بالاترین آمار مرگ و میر ناشی از حوادث در پروژه های ساختمانی گزارش شده است، عنوان كرد: در میان حوادث ساختمانی هم بالای 50 درصد علت فوت و نقص عضو مربوط به سقوط از ارتفاع می باشد. بر مبنای نتایج یك طرح پژوهشی كه بر روی 100 حادثه منجر به فوت و نقص عضو در پروژه ساختمانی استان تهران انجام شد، علت 57 درصد آنها سقوط از ارتفاع بوده است.
وی با اشاره به لزوم برنامه ریزی آموزشی مناسب برای تاثیر بر كاهش میزان حوادث ساختمانی، خاطرنشان كرد: بر مبنای آمار به ازای هر كشته 13 مصدوم داریم ازاین رو به ازای 2 هزاركشته 26 هزار مصدوم خواهیم داشت كه اغلب سرپرست خانواده هستند. اگر هر خانواده را 4 نفر در نظر بگیریم، طی سال بیش از 100 هزار نفر در حوادث ناشی از كار درگیرند. البته این تعداد غیر از افرادی از قبیل مالك، كارفرما، پیمانكار و سایر افرادی است كه در این حوادث مقصر قلمداد شده و مجبور به پرداخت دیه می شوند.
مدیر گروه ایمنی صنعتی دانشكده سلامت ایمنی و محیط زیست دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به فرایند برتر طراحی شده در دانشكده سلامت ایمنی و محیط زیست، خاطرنشان كرد: در این رابطه برنامه آموزشی ایمنی در كار به صورت یك واحد عملی درسی برای دانشجویان رشته مهندسی ایمنی صنعتی طراحی و سرفصل آن در وزارت علوم تصویب و در نهایت در دانشكده برای دانشجویان اجرا شد.
وی اضافه كرد: در جهت این طرح، كارگاهی حدودا مشابه كارگاه های ساختمانی تحت عنوان كارگاه ایمنی كار در ارتفاع به وجود آمد، بعنوان نمونه، فعالیت هایی از قبیل كار بر روی داربست، اسكلت فلزی، صعود و فرود با طناب و سایر فعالیتهای مشابه همه در یك كارگاه با ابعاد كوچك تر شبیه سازی شد تا علاوه بر آموزش عملی دانشجویان در مورد ایمنی كار در ارتفاع و حفاظت از سقوط، خطری هم برای دانشجویان در حین آموزش وجود نداشته باشد.
دكتر جباری با اشاره به زمان اجرای این طرح در دانشكده سلامت، ایمنی و محیط زیست اظهاركرد: این طرح از ابتدای سال 1395 به مدت 2 سال اجرا شد كه رضایت83 درصدی دانشجویان را به دنبال داشت. در این راستا بیش از 200 دانشجو طی 2 سال آموزش دیدند كه تاثیر آن در بخش آموزش های عملی كاملا مشهود است.
مدیر گروه ایمنی صنعتی دانشكده سلامت ایمنی و محیط زیست دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به وجود رشته ایمنی صنعتی در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، عنوان كرد: با وجود نیاز شدید به متخصصان این رشته، متاسفانه در میان دانشگاههای دولتی، تنها دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در این خصوص به تربیت دانشجو می پردازد. هر چند رشته های مشابه از قبیل مهندسی بهداشت حرفه ای و HSE هم در این خصوص فعالیت می نمایند ولی به دلیل گستردگی موضوعات ایمنی، گسترش رشته مهندسی ایمنی صنعتی به صورت مستقل در مقاطع مختلف كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری به منظور رسیدن به اهداف مربوطه ضروری می باشد. در این راستا پیشنهاد می گردد كمیته برنامه ریزی رشته مهندسی ایمنی صنعتی در وزارتخانه های علوم و بهداشت تشكیل گردد تا بدینوسیله با تربیت هر چه بهتر دانشجویان توانمند در این حوزه شاهد كاهش بروز حوادث ناشی از كار در سطح كشور باشیم.
این استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به حوادثی همچون آتش سوزی ساختمان پلاسكو، حادثه معدن گلستان، آتش سوزی پتروشیمی بوعلی، حادثه قطار در سمنان و نیشابور و سایر حوادث مشابه در كشور، عنوان كرد: با عنایت به خسارتهای جانی و مالی این حوادث، سرمایه گذاری برای تولید این رشته در سایر دانشگاهها یك لزوم و نیازمند همكاری و مشاركت وزارتخانه های علوم و بهداشت است.
وی با اشاره به كمبود شدید متخصص در این رشته، اظهار نمود: بیشترین كمبود نیروی بازار كار هم در این رشته دیده می گردد. این در حالیست كه عدم وجود كمیته برنامه ریزی این رشته در وزارت علوم یا وزارت بهداشت مشكل را دوچندان می كند.
دكتر جباری در خاتمه با تاكید بر اینكه در همه پروژه های صنعتی و ساختمانی وجود یك مهندس ایمنی ضروریست، عنوان كرد: با این وجود حضور متخصصین ایمنی در تك تك پروژه ها بویژه پروژه های ساختمانی كوچك موجود در سطح شهرها امكان پذیر نیست. در این راستا افزودن واحد ایمنی بعنوان یكی از دروس الزامی در سرفصل دروس دانشجویان كلیه رشته های مهندسی می تواند نقش موثری در تولید فرهنگ ایمنی و كاهش حوادث ناشی از كار داشته باشد. بعنوان نمونه درس ایمنی كار در ارتفاع می تواند بعنوان درسی تك واحدی در برنامه آموزشی دانشجویان رشته مهندسی عمران گنجانده شود، چون كه فارغ التحصیلان این رشته ها در اغلب پروژه های صنعتی و ساختمانی مشغول به كار هستند و درصورت كسب این توانمندی تحول عظیمی در كاهش حوادث تولید خواهد شد.1397/03/28
14:01:10
5.0 / 5
4559
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل