در كمیسیون نخبگان شورای انقلاب فرهنگی؛

جایگاه ایران در زمینه ثبت اختراع در جهان بررسی گردید

جایگاه ایران در زمینه ثبت اختراع در جهان بررسی گردید

دانلود فایل: جایگاه ایران در زمینه ثبت پتنت در جهان در هشتاد و سومین جلسه كمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی شد.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، در ادامه بررسی­ های كمیسیون پیرامون تحقق اهداف شعار سال گزارشی تحت عنوان «حمایت از كالای ایرانی در حوزه آموزش عالی» عرضه شد.
در این گزارش ضمن طرح وظایف اصلی دانشگاه در قالب تربیت نیروی انسانی و تحقیقات علمی با هدف حل مشكلات جامعه و ضمن تاكید بر جایگاه ثبت پتنت و اهمیت آن در جهت توسعه پشتیبانی از كالای ایرانی، 10 شركت دارای رتبه در زمینه عرضه پتنت در سال­ های 2011 الی 2014 و پنج دانشگاه برتر جهان در شاخص تعداد پتنت عرضه شده عرضه شدند.
در ادامه این گزارش همینطور درخواست های ثبت پتنت در جهان از سال 2002 تا 2016 طی نموداری عرضه و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در این نمودار تحلیل شد.
همینطور با اشاره به این مورد ایران در سال 2016 رتبه 16 جهانی را ثبت پتنت به دست آورده این مورد هم مورد اشاره قرار اظهار داشت كه طبق آمار سازمان جهانی مالكیت فكری كشورمان در تعداد درخواست ­های ثبت پتنت در 16 سال اخیر (2000/2016) از سرعت شگفت ­انگیزی برخوردار بوده و بعد از چین در رتبه دوم جهان قرار دارد.
همینطور در مقایسه­ ای كه از روند ثبت پتنت در كشورمان با آمریكا صورت گرفته شد مشخص شد در ایران 60 درصد از درخواست­ های ثبت پتنت تأیید، 15 درصد مردود و 25 درصد از سوی درخواست كننده پس گرفته یا فراموش می ­شود و حال آنكه در آمریكا تنها 33 درصد از پتنت ­ها تأیید، 52 درصد مردود و 15 درصد پس گرفته یا فراموش می ­شود.
بر مبنای اعلام شورای عالی انقلاب فرهنگی، بعد از عرضه این گزارش، اعضاء به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداختند كه اهم آن شامل "نیاز به فضای رقابتی در كشور جهت ارتباط میان صنعت و دانشگاه"، "مفهوم سازی و تعریف نقش عملیاتی دانشگاه در پشتیبانی از كالای ایرانی"، "بازبینی در تعریف پتنت و فرآیند ثبت آن در ایران"، "راه اندازی شتابدهنده­ های هدفمند توسط دولت برای صنایع دارای ظرفیت لازم در كشور"، "ایجاد فضای مشاوره خبرگان دانشگاهی در پیشبرد فضای صنعت در كشور"، "لزوم مقایسه شاخص ­های ثبت پتنت در ایران با كشورهای جهان"، "رفع محدودیت تربیت نیروی انسانی خلاق و دغدغه­ مند"، "احصاء قابلیت های نقش آفرینی دانشگاه ها در پشتیبانی از كالای داخلی"، "تفكیك میان پتنت ­های ثبت شده منتج از مقالات علمی با پتنت­ های ثبتی مستقل با رویكرد حل معضلات در كشور" و "نیاز به نهادینه ­سازی آمایش سرزمینی در سیاستگذاری ارتباط صنعت و دانشگاه" و "اجرایی سازی سیاست­ ها و قوانین موجود در كشور" است.1397/04/06
14:53:10
5.0 / 5
4474
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل