توسط محققان دانشگاهی عرضه شد؛

سامانه ای با قابلیت حفظ خودرو از انحراف و تشخیص علائم رانندگی

سامانه ای با قابلیت حفظ خودرو از انحراف و تشخیص علائم رانندگی

دانلود فایل: محققان دانشكده مهندسی برق و كامپیوتر دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی به منظور افزایش ایمنی جاده و كاهش خطاهای انسانی در زمان رانندگی، سامانه ای را عرضه كردند كه ضمن حفظ خودرو از انحراف در مسیر، رانندگان را در زمینه علائم رانندگی در نقاط كور كمك می نماید.به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، سیستم های كمك راننده پیشرفته (Advanced Driver Assistance System) توسط كامپیوترهای كوچكی در داخل خودروها نصب می شوند، كه با تحلیل پارامترهای موثر خودرو و جاده، برای راهنمایی به موقع رانندگان با بیان سیستم های اخطار و یا فعال سازی سیستم های خودكار (بدون دخالت راننده) جهت جلوگیری از تصادف، عمل می كنند.

این سیستم ها شامل سیستم های جلوگیری از برخورد، اخطار انحراف از مسیر، نگهدارنده بین خطوط، خواب آلودگی راننده، علائم رانندگی، آشكارسازی نقاط كور، كروز تطبیقی و تنظیم هوشمند سرعت می گردد.

به منظور اجرای هر یك از این الگوریتم ها، حسگرهای مختلفی همچون رادار، لیدار، اولتراسوند و دوربین مورد نیاز است كه هر كدام با عنایت به انواع و كاربری های مختلفی كه دارند، مورد استفاده قرار می گیرند.

سیستم اخطار جلوگیری از برخورد یكی از بخش های این سامانه است. هرساله در اغلب كشورهای جهان سهم زیادی از میزان تصادفات بر اثر برخورد از پشت اتفاق می افتد. تحقیقات نشان داده است اگر راننده در حدود چند دهم ثانیه زودتر متوجه برخورد شود، می تواند تا حد زیادی از آثار زیانبار تصادف در امان بماند. در صورتی كه نسبت فاصله نسبی به سرعت نسبی با خودرو یا مانع روبرو از حد آستانه ای كمتر شود، به راننده اخطار صوتی و تصویری داده می شود تا اقدامات لازم را برای جلوگیری از برخورد انجام دهد.

این اقدام می تواند شامل سبقت گیری و یا ترمزگیری باشد.

در این سیستم معمولا از حسگر رادار استفاده شده و طبق یكسری الگوریتم و معیارهای خاصی تعیین می گردد كه چه زمانی به راننده اخطار داده شود و در صورت عدم توجه به موقع، سیستم ترمز اضطراری فعال می گردد.

یكی دیگر از وظایف اولیه راننده، نگهداشتن خودرو در میان خطوط است. این وظیفه در سفرهای طولانی و بین شهری به یك كار خسته كننده تبدیل می گردد كه خستگی و یا عدم توجه راننده امكان دارد سبب انحراف غیر ارادی از خطوط شود. به گونه ای كه سالانه تعداد زیادی از تصادفات رانندگان مربوط به تغییر مسیر و انحراف از آن است كه دلیل اصلی آن عدم توجه راننده است.

سیستم اخطار انحراف از مسیر این سامانه، یك سیستم اخطار است كه هنگامی كه راننده به صورت غیر عمد از مسیر خارج می شود، راننده را آگاه می كند.

سیستم اخطار انحراف از خطوط در وهله اول باید بتواند خطوط جاده را تشخیص دهد و در گام بعدی باید موقعیت خودرو را نسبت به خطوط جاده بسنجد. در صورت نزدیك شدن خودرو به خط، سیستم اخطار عمل می كند.

سیستم تشخیص علائم ترافیكی این سامانه به راننده برای شناسایی و تشخیص علائم رانندگی در محیط اطراف و در راه رانندگی كمك می نماید.

این سامانه از یك دوربین كه در جلوی خودرو نصب می شود، تشكیل شده است كه جاده را برای پیدا كردن علائم، ردیابی می كند. این دوربین با یك نرم افزار تشخیص علائم در ارتباط می باشد و كار شناسایی را انجام می دهد.
1397/04/08
15:35:59
5.0 / 5
4418
تگهای خبر: دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل