نماینده ویژه معاونت علمی ریاست جمهوری:

قابلیت آستارا برای تبدیل شدن به بازار ملی گیاهان دارویی

قابلیت آستارا برای تبدیل شدن به بازار ملی گیاهان دارویی

دانلود فایل: نماینده ویژه معاونت علمی ریاست جمهوری اظهار داشت: آستارا قابلیت تبدیل شدن به بازار ملی گیاهان دارویی را دارد.


به گزارش خبرنگار ایسنا، «علی محمد عمویی»، در اولین جشنواره ملی گیاهان دارویی استان گیلان كه با رویكرد تجاری سازی گیاهان دارویی در شهرستان مرزی بندر آستارا برگزار شد، اظهار نمود: ستاد فناوری گیاهان دارویی، سه جشنواره به صورت ملی در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) تهران برگزار و پتانسیل های كشور را در این زمینه معرفی كرده است.
وی با بیان این كه چهارمین جشنواره ملی گیاهان دارویی در آبان ماه امسال برگزار می شود، افزود: باید فرصت هایی كه در زمینه گیاهان دارویی در شهرستان مرزی بندر آستارا وجود دارد به صورت یك پكیج برای عرضه در تالار ویژه استان ها تدوین شود.
نماینده ویژه معاونت علمی ریاست جمهوری با بیان این كه این خیلی خوب است كه در شهرستان آستارا به مبحث فوق توجه ویژه شده است، اضافه كرد: رویكرد جدید بشر توجه ویژه به فرآورده های طبیعی و گیاهان دارویی می باشد كه شغل های بسیاری را بوجود آورده است.
عمویی خاطرنشان كرد: در سال 1392 سند ملی گیاهان دارویی كشور تدوین و توسط ریاست جمهوری به وزارت جهاد كشاورزی ابلاغ گردید.
وی تصریح كرد: در همین راستا باید به توسعه كشت آن به شكل همه جانبه پرداخته شود و برند كشور در حوزه گیاهان دارویی، از خام فروشی به زنجیره ارزش افزوده تغییر یابد.
نماینده ویژه معاونت علمی ریاست جمهوری در بخش دیگر سخنان خود به ارزش های بنیادین كه در سند ملی گیاهان دارویی مطرح است، اشاره نمود و اظهار داشت: عدالت محوری، تولید ثروت، شفافیت، صداقت و مسایل مربوط به اخلاق در این بخش بسیار مطرح است.
عمویی خاطرنشان كرد: مطابق سند چشم انداز 1404 و با افزایش تولیدات و فرآوری گیاهان دارویی، 20 درصد داروهای مصرفی كشور به این مهم اختصاص می یابد.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران باید طبق سند چشم انداز، در صادرات گیاهان دارویی در ردیف 10 كشور اول جهان قرار گیرد و توجه به محیط زیست، بومی كردن و توسعه فرآوری گیاهان دارویی و تولید دهكده ها و پارك های سلامت ضروری می باشد.
نماینده ویژه معاونت علمی ریاست جمهوری اظهار نمود: با عنایت به پیشینه و گستره استفاده از گیاهان دارویی و ظرفیت آن در كشور، باید با سرمایه گذاری جهت احیا و توسعه آن گام های بلندی برداشته شود.
عمویی با بیان این كه در سال 2050 میلادی حجم تجارت جهانی گیاهان دارویی به 5000 میلیارد دلار خواهد رسید و امیدواریم تا آن زمان، سهم ایران از صادرات آن افزایش یابد، اظهار داشت: با عنایت به حجم ورود گردشگر به آستارا، این شهرستان قابلیت تبدیل به بازار ملی گیاهان دارویی را دارد و باید استانداردسازی تولیدات و آموزش جوامع محلی در زمینه كشت و فرآوری جدی گرفته شود.






1397/04/29
22:59:48
5.0 / 5
4257
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل