استاد دانشگاه جهرم :

پنل، بهترین راه تولید برق خورشیدی نیست، تولید برق و آب با آینه های سهموی

پنل، بهترین راه تولید برق خورشیدی نیست، تولید برق و آب با آینه های سهموی

دانلود فایل: عضو هیئت علمی دانشگاه جهرم با اشاره به اینكه هم اكنون بیشتر نیروگاه های خورشیدی تولید شده در ایران از پنل های تولیدكننده ی الكتریسته استفاده می نمایند كه توان بسیار پایینی دارند، اظهار داشت: نیروگاه برق خورشیدی خلیج فارس در همدان بعنوان نمونه، تنها هفت مگاوات ظرفیت دارد.


دكتر حامد دهدشتی در گفت وگو با ایسنا، با رد تصور رایج كه بهترین روش را در زمینه ی تولید برق خورشیدی "پنل های تولیدكننده ی الكتریسته" می داند، اظهار نمود: مؤثرترین راه تولید برق از خورشید كه در كشور مراكش هم اجرا شده، استفاده از آینه های سهموی است و مشابه این روش، در ابعادی وسیع تر و با تكنولوژی به روزتر، تا چندسال آینده در عربستان اجرا خواهد شد.
وی با توضیح اینكه در نیروگاه هایی مانند نیروگاه مراكش از آینه های مقعر استفاده می گردد كه به تمركز نور می انجامد و سبب تولید درجه حرارت بالا می شود، تصریح كرد: یكی از موثرترین روش ها كه در مراكش هم از آن استفاده شده، این است كه از میان آینه های مقعر یا آینه های سهموی شكل، لوله هایی ردشده كه در آن نمك مذاب جریان دارد. تمركز نور خورشید توسط آینه های مقعر روی این لوله ها، دمای نمك مذاب را تا ۵۵۰ درجه ی سانتی گراد بالا می برد و نمك مذاب بعد از جذب انرژی و رسیدن به این دما در مجاورت لوله های آب قرار می گیرد.
دهدشتی اضافه كرد: آب توسط حرارت نمك مذاب بخار می گردد و بخار آب هم توربین های بخار را می چرخاند كه در نهایت انرژی این توربین ها، ژنراتورهای برق را برای تولید الكتریسته به حركت در می آورد، البته بخشی از این نمك مذاب با دمای بالا در مخازن بزرگی ذخیره می گردد تا در هنگام شب و نبود نور خورشید، لوله های آب را گرم و تولید بخار كند.
به نقل از وی، یكی از بزرگترین نیروگاه های برق در جهان كه با این روش كار می كند، در كالیفرنیای آمریكا قرار دارد كه 350 مگاوات برق تولید می كند.
ایشان در ادامه به مزایای این روش در راه اندازی تأسیسات آب شیرین كن هم اشاره نمود و اظهار داشت: اقلیم و جغرافیای خاص ایران و همینطور خشكسالی های پی درپی در ایران، كمبود آب شرب در بعضی نقاط كشور خصوصاً مناطق جنوبی در وضعیت بحرانی قرار دارد و یكی از راهكارهای قابل توجه در دنیا برای غلبه بر بحران كم آبی روش تصفیه ی آب است.
دهدشتی با توضیح اینكه آب قابل شرب از آب های موجود غیرقابل شرب(آب دریا و اقیانوس) حاصل می شود، اضافه كرد: در تصفیه ی آب به روش تقطیر به آب خام آنقدر حرارت داده می شود كه به صورت بخار درآید و سپس بخار حاصله را میعان كرده تا آب تقریباً عاری از هرگونه ناخالصی ناشی از نمك به دست آید. ازاین رو در تقطیر با تغییر فاز روبرو می باشیم و بیشتر هزینه ی تقطیر ناشی از همین تغییر فاز است.
محقق جهرمی در ادامه دو روش پیشنهادی جهت طراحی و ساخت نیروگاه­های مختلف خورشیدی با تكنولوژی مشابه آنچه در مراكش، عربستان، كالیفرنیا و...وجود دارد، پیشنهاد كرد و اظهار داشت: دولت می تواند با سرمایه گذاری مستقیم یا ترغیب بخش خصوصی برای سرمایه گذاری، آب های دریا را تبخیر كرده و با استفاده از بخار آب حاصل، توربین های تولید برق را به حركت درآورد و از این راه میزان قابل توجهی برق تولید و سپس با تقطیر بخار، آب تصفیه شده تولید نماید و بدین ترتیب آب شرب خطه وسیعی از جنوب، جنوب شرق، جنوب غرب و شمال كشور را تامین كند.
این استاد دانشگاه جهرم در انتها اظهار داشت: به موازات روش فوق، دولت می تواند با درنظرگرفتن تمهیدات لازم و رفع موانع موجود، مردم را ترغیب به نصب پنل های تولیدكننده ی الكتریسته در پشت بام منازل كند كه این مسئله در صورت تحقق می تواند كمك شایانی به تأمین برق در ساعات اوج مصرف كند.1397/05/07
14:30:15
5.0 / 5
4828
تگهای خبر: تكنولوژی , تولید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل