سرپرست دانشگاه آزاد خبر داد

راه اندازی ۴۰ سرای تخصصی نوآوری آزاد تا آخر سال، تولید صندوق پشتیبانی از فناوری

راه اندازی ۴۰ سرای تخصصی نوآوری آزاد تا آخر سال، تولید صندوق پشتیبانی از فناوری

دانلود فایل: سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی از طریق اندازی ۴۰ سرای تخصصی نوآوری آزاد در ۴۰ واحد دانشگاهی تا آخر سال اطلاع داد.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، محمدمهدی طهرانچی در چهاردهمین همایش سراسری معاونان آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی، از طریق اندازی دبیرخانه برنامه علمی در دانشگاه آزاد اسلامی اطلاع داد و اظهار داشت: دبیرخانه برنامه علمی در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به منظور هم افزایی برای حل مسائل از جانب دانشجویان تحصیلات تكمیلی با نظام بندی موضوعات از مهرماه امسال شروع به كار می كند.
وی با اشاره به اینكه كشور ما با مسائل مختلفی مواجه می باشد، خاطرنشان كرد: حل یك مسأله، نیاز به بررسی ابعاد گوناگون آن دارد. بعنوان مثال در مسأله آب نیاز به علوم مهندسی، تاریخ، علوم انسانی، علوم اجتماعی و... داریم كه برای حل این مساله هر یك از واحدها می توانند تشكیل زیرگروه های مختلفی را برای بررسی و عرضه راهكار در دستور كار قرار دهند.
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینكه بر مبنای طرح تحول دانشگاه آزاد اسلامی، نظام رساله در این دانشگاه بی برنامه نخواهد بود، اظهار داشت: اگر به دنبال تحول هستیم، تحول سازمانی باید با خواست و اراده جمعی همراه باشد.
راه اندازی صندوق پشتیبانی از فناوری
طهرانچی با تاكید بر اینكه دانشگاه آزاد اسلامی می خواهد با اشتغال دانش بنیان، امید را به سطح جامعه بیاورد، از طریق اندازی صندوق پشتیبانی از فناوری در این دانشگاه اطلاع داد و اضافه كرد: این صندوق با در نظر گرفتن زیست بوم فناوری تشكیل خواهد شد و سازوكار آن به گونه ای است كه سبب روان شدن فعالیت های دانش بنیان شود.
تبدیل استان های دانشگاه آزاد اسلامی به یك قطب تخصصی
وی با اشاره به اینكه هر یك از استان های دانشگاه آزاد اسلامی تبدیل به یك قطب تخصصی خواهد شد، تصریح كرد: ما در دانشگاه آزاد اسلامی ستادسالاری نداریم، بلكه به رؤسای استان ها و واحدها اختیار می دهیم و بر اجرای وظایف آنها نظارت می نماییم و مسئولان هم باید نسبت به عملكرد خود پاسخگو باشند.
طهرانچی با اشاره به طرح آمایش دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار نمود: ما در اجرای این طرح تلاش داریم استان ها متناسب با موضوعاتی كه درگیر آن هستند، فعالیت های علمی و پژوهشی داشته باشند. بعنوان مثال قرار نیست علوم دریایی را به تبریز بیاوریم یا موضوعات مربوط به كویر را در واحد بوشهر بررسی نماییم.
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینكه این دانشگاه تا سال ۱۴۰۴ باید انتخاب اول دانشجویان و پژوهشگران باشد، بر حفظ هویت دانشگاه آزاد اسلامی تصریح كرد و اضافه كرد: اگر كسی با تقلب علمی هویت دانشگاه آزاد اسلامی را خدشه دار كند، هم با شخص متخلف و هم با معاون آموزشی آن واحد باید برخورد جدی شود، چون كه هویت دانشگاه آزاد اسلامی به آسانی به دست نیامده و این دانشگاه از افتخارات جامعه اسلامی به حساب می آید.
طهرانچی افزود: همه برنامه های دانشگاه آزاد اسلامی در جهت تولید تمدن نوین اسلامی است كه به عقیده ما تولید این تمدن تنها نسخه مقابله با تمدن شبكه ای غرب است و این مورد به صورت جدی در دستور كار دانشگاه آزاد اسلامی قرار دارد.
وی با اشاره به اینكه تمامی واحدها و مراكز دانشگاه آزاد اسلامی را در یك سطح می بینیم، اظهار داشت: ما فقط یك مدرك دانشگاه آزاد اسلامی داریم و تفاوتی ندارد كه دانش آموخته در مركز آموزشی تحصیل كرده باشد یا در واحد جامع. آنچه برای ما مهم می باشد، دانشی است كه دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی آموخته است كه سطح این دانش نباید در واحدها و مراكز متفاوت باشد و همه دانشجویان ما باید از سطح علمی بالایی برخوردار باشند.
عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی به رابطه آموزش و اشتغال در دانشگاه اشاره و خاطرنشان كرد: همانطور كه دانشگاه آزاد اسلامی ۱۰۰هزار دانشجو در یك رشته تحصیلی دارد، این قابلیت را دارد كه ۱۰۰ هزار متخصص برای حل یك مسئله تربیت كند.
وی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی در دوره ای به یك باره از كارشناس محور بودن به حوزه تحصیلات تكمیلی ورود كرد. آیا در آن دوره خودمان را برای گذر آماده كرده بودیم؟ یكی از ضعف های آموزش عالی در لایه سیاست گذاری است. بعنوان نمونه ما برنامه ای برای رساله ها نداریم، چون كه یك دانشجوی دكتری ۲۰ تا ۲۴ واحد رساله دارد، اما ما چه برنامه ای برای سه سال تحصیل این دانشجو داریم؟
طهرانچی افزود: اكنون به جای برنامه آموزشی، برنامه علمی برای دانشگاه آزاد اسلامی تدوین كرده ایم كه در این برنامه های علمی، هم موضوعات آموزشی و هم پژوهشی لحاظ شده است.
حل مسئله، مبحث اصلی در انجام پژوهش است
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینكه یكی از برنامه های ما تبدیل دانشگاه آزاد اسلامی به دانشگاه آموزشی تربیتی و در مرحله بعد تبدیل به دانشگاه پژوهشی است، تصریح كرد: پژوهش معلق و منزوی به هیچ وجه در دستور كار قرار ندارد، بلكه حل مسئله مبحث اصلی ما در انجام پژوهش است و زمانی كه ما می گوییم دانشگاه، منظورمان آموزش، تربیت و پژوهش است.
وی با انتقاد از نبود تربیت هویتی در دانشگاه ها اظهار داشت: هر دانشگاهی باید جوان خویش را با عشق به هویت اسلام و ایران تربیت كند، همانطور كه امیرالمومنین(ع) در نامه ۳۱ نهج البلاغه می فرماید «دل جوان چونان زمین كشت نشده است كه هر بذری در آن افكنند، می پذیرد. من هم قبل از آنكه دلت سخت شود و خردت (به امور دنیا) مشغول شود، به ادب آموزی ات پرداختم...».
طهرانچی خطاب به معاونان آموزشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: همه شما نسبت به مسائل فرهنگی هم مسئول هستید و نباید فكر كنید كه فقط معاون فرهنگی مسئول امور فرهنگی است و نیازی نیست شما به این موضوعات ورود كنید، بلكه باید موارد آموزشی و اساتید را با معیارهای فرهنگی پیش ببرید.
استاد تمام دانشگاه شهیدبهشتی با اشاره به اینكه ما در تربیت و علم آموزی صاحب سبك و تمدن هستیم، تصریح كرد: غرب هر چقدر هم شكوه و عظمت ما را نبیند، به این نكته اذعان دارد كه اگر ایران نبود، مدرنیته شكل نمی گرفت، پس چرا با بی برنامگی كاری نماییم كه جوانان مان لطمه ببینند.
وی با اشاره به اینكه دانشگاه در ایران سوغاتی غربی ها است و نهاد برآمده از مدرنیته در عین تهدید بودن، می تواند فرصت هم باشد، اظهار نمود: كلاس محوری ركن دانشگاه آزاد اسلامی بوده و اینگونه تصور می شد كه اگر كلاس درس تولید شود، به وظیفه خود عمل كرده ایم، اما سوال اینجاست كه چه برنامه ای برای جوانان داشته ایم؟ جوانانی كه مقرر است سه سال از دوره سوم تربیت خویش را نزد ما بگذرانند.
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینكه تربیت جوانان در سه دوره هفت ساله شكل می گیرد، خاطرنشان كرد: هفت سال اول كودك به تربیت خانواده محور بستگی دارد و هفت سال دوم مربوط به تادیب و آموزش می شود، اما هفت سال سوم كه دوره تربیت اجتماعی و دوران وزارت نام دارد، مربوط به تربیت و رشد جوان می گردد و در این دوره است كه دختران و پسران وارد دانشگاه می شوند، اما ما برای تربیت آن ها برنامه ای نداشتیم.
طهرانچی افزود: زمانی می گفتند ایران همه چیز دارد، اما دانشگاه ندارد. با تاسیس دانشگاه، كسانی كه عالم بودند به دنبال مدرك رفتند و به مرور مدرك گرایی شكل گرفت و بنابراین است كه مقام معظم رهبری می فرمایند «مسیر دانشگاه كج نهاده شده است یا دانشگاه با فرهنگ غلط به ایران آمد.»
عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با انتقاد از افزایش آمار طلاق در ایران، اظهار داشت: ما مبحث حل مسئله محور را مطرح كرده ایم و الان یكی از مسائل جامعه، طلاق است كه دامن گیر جوانان شده و جوان نمی تواند در حوزه فردی و خانوادگی حل مسئله كند و این به معنای آن است كه ما حل مسئله را به او آموزش نداده ایم.
وی با اشاره به اینكه امروز پرسشی مطرح است كه دانشگاه آزاد اسلامی به كجا می رود، خاطرنشان كرد: این روزها صحبت از رسالت بزرگ و پیچ تاریخی است، چون كه دشمنان می خواهند جوانان ما را ناامید كنند و امید را از مردم گرفته و به خیال خودشان با تحریم ها ریشه ملت ما را خشك كنند؛ زهی خیال باطل، چون كه ما هستیم، دانشگاه هست و با تمام توان با نگاه تحولی و تلاش كارها را پیش خواهیم برد.
طهرانچی افزود: امیرالمومنین(ع) در نهج البلاغه می فرمایند «العلم السلطان...» یعنی علم اقتدار است و این نگرش یك اعتقاد استراتژیك است. اگر همراه علم شویم، می توانیم پیروز شویم.
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینكه رسالت ما تولید تمدن نوین اسلامی است، اظهار داشت: هدف دشمن ناامید كردن جوانان ماست، اما زمانی كه رهبر معظم انقلاب می فرمایند «تا نفس دارم، اجازه نخواهم داد این اتفاق بیفتد»، پس ما باید همت و تلاش خویش را بیشتر نماییم تا مانع تولید یاس و ناامیدی در میان جوانان شویم.
وی با اشاره به اینكه دانشگاه آزاد اسلامی بیش از پنج میلیون فارغ التحصیل دارد، خاطرنشان كرد: انتظار این است كه فارغ التحصیلان دانشگاهی منشا اثر باشند. برای این كار دانشگاه باید چهار ركن را رعایت كند كه شامل تربیت نیروی انسانی، حل مسئله، افزایش دانش مستند و تعالی فردی و اجتماعی و فضای عمومی است.
وظیفه دانشگاه تربیت قوه عاقله است
عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینكه وظیفه دانشگاه تربیت قوه عاقله است، تصریح كرد: مقام معظم رهبری سه ركن اساسی را برای دانشگاه ها مشخص كرده اند كه شامل درگیر شدن دانشگاه ها با مسائل كشور، حل مسئله محور بودن و تربیت فرهنگی، اخلاقی و هویت دانشجویان و صیرورت دائمی در محیط دانشگاهی است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد، طهرانچی در انتها با اشاره به اینكه برنامه های دانشگاه آزاد اسلامی در جهت خلق و آفرینش آینده است، اظهار داشت: نگاه ما در دانشگاه آزاد اسلامی تحولی است و تلاش داریم آینده جدیدی پیش روی كشور خلق نماییم.1397/06/06
13:52:54
5.0 / 5
4428
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل