ساخت زیست سنسور تشخیص زودهنگام سرطان سینه در دانشگاه تهران

ساخت زیست سنسور تشخیص زودهنگام سرطان سینه در دانشگاه تهران

دانلود فایل: پژوهشگران مركز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیك دانشگاه تهران موفق به طراحی و ساخت زیست سنسوری برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه شدند.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، دكتر هدایت الله قورچیان و فاطمه حكیمیان، همراه با پژوهشگران مركز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیك دانشگاه تهران موفق به طراحی و ساخت زیست سنسور برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه شدند.

بر اساس گزارش تحقیق این پژوهشگران، سرطان سینه از شایع ترین علل مرگ و میر در زنان است. بر مبنای آمارهای سازمان جهانی بهداشت از هر ۸ تا ۱۰ زن، یك نفر دچار سرطان سینه می گردد كه البته در ایران، از هر ۱۰ تا ۱۵ زن، احتمال ابتلای یك نفر به سرطان سینه وجود دارد، لیكن سن بروز سرطان سینه در زنان ایران دست كم یك دهه كمتر از زنان كشورهای توسعه یافته است. به صورت كلی سرطان سینه در ۱۴ درصد از زنان (۱ مورد از ۷ مورد) رخ می دهد. علاوه بر زنان، مردان هم امكان دارد دچار سرطان سینه شوند.

بر اساس گزارش به دست آمده از مؤسسه ملی سرطان در آمریكا در سال ۲۰۱۳ حدود ۲۳۲ هزار و ۶۷۰ مورد سرطان سینه در زنان و ۲ هزار و ۳۶۰ مورد در مردان بر آورد شده است كه از این میان حدود ۴۰ هزار مورد مرگ مربوط به زنان و ۴۳۰ مورد مرگ مربوط به مردان بوده است. زمانی كه سرطان سینه در مراحل اولیه، تشخیص داده شود احتمال درمان، ۹۸ درصد است. در حالیكه اگر سرطان به اعضای دیگر بدن سرایت كند؛ احتمال درمان به ۲۳ درصد كاسته می شود. بنابراین، تشخیص زودرس سرطان سینه یكی از چالش های عمده ضد این بیماری است.


به قول این محققان، با عنایت به اینكه در مراحل اولیه بروز سرطان سینه مولكول های كوچكی به نام میكروRNA یا به اختصار m-RNA شكل می گیرند و به تدریج غلظت آنها افزایش چشمگیری می یابد، می توان از این مولكول ها بعنوان نشانگر در تشخیص زودهنگام سرطان بهره برد.
این پژوهشگران بر آن شدند به منظور تشخیص زودهنگام سرطان سینه، زیست سنسوری طراحی نمایند كه توانایی تشخیص مولكول های میكروRNA در مقادیر كم را داشته باشد. پژوهش جهت ساخت این زیست سنسور طوری برنامه ریزی شد كه این زیست سنسور از لحاظ طراحی، ساده و از نظر اقتصادی تولید آن مقرون به صرفه باشد.
برای این منظور ابتدا با روش بسیار ساده ای، طلای خریداری شده از بازار تهران به نمك طلا و سپس به نانوذرات متخلخل طلا تبدیل شد كه نتایج این كار در اداره ثبت اختراع ایران در سال ۱۳۹۶ به شماره ۹۳۹۹۶ و در اداره ثبت اختراع آمریكا تحت شماره US patent 2018، 0154451/A1 به ثبت رسید. برتری نانوذرات متخلخل طلا نسبت به نانوذرات معمولی طلا یا صفحات نازك طلا این است كه به علت دارا بودن دو سطح نانوساختار (سطح نانوذره و سطوح حفرات آن) از نسبت سطح به حجم بالاتری برخوردار می باشد. بنابراین انتظار می رود بتوان تعداد مولكول های شناساگر بیشتری روی آن قرار داد.
بر مبنای اعلام روابط عمومی دانشگاه تهران، بر طبق این نوآوری، مولكول های شناساگر میكروRNA روی نانوذرات متخلخل طلا تثبیت شدند و در طراحی و ساخت زیست سنسور برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه مورد استفاده قرار گرفتند.
نتایج این كار در مجله بین المللی Scientific Reports انتشار یافته است.1397/06/20
13:52:10
5.0 / 5
4779
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , سنسور , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل