وارد شدن داروی ضد سالك داخلی به لیست داروهای حمایتی وزارت بهداشت، تقدیر از تیم تحقیقاتی

وارد شدن داروی ضد سالك داخلی به لیست داروهای حمایتی وزارت بهداشت، تقدیر از تیم تحقیقاتی

دانلود فایل: به منظور كاهش آلام مبتلایان به بیماری سالك، محققان یكی از شركت های دانش بنیان به فرمولاسیون داروی ضد سالك دست پیدا كردند كه در حاشیه یازدهمین نمایشگاه فناوری نانو از تیم تحقیقاتی این دارو تقدیر و این دارو به لیست داروهای حمایتی وزارت بهداشت افزوده شد.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، در حاشیه یازدهمین نمایشگاه فناوری نانو با حضور دكتر غلامرضا اصغری، رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی از محقق داروی درمان سالك با نام تجاری "سینا آمفولیش" تقدیر گردید.
در این مراسم اصغری با اشاره به توانمندی این شركت دانش بنیان پیشنهاد كرد كه این تیم تحقیقاتی در زمینه تولید داروهای دیگر هم وارد شوند، اظهار داشت: سالك بیماری فقرا و معمولا میزان مبتلا شدن به این بیماری در میان حاشیه نشینان بیشتر است و از سوی دیگر بخش تحقیقات نیاز به تأمین مالی زیاد دارد و خرسندم این شركت و همكاران هیأت علمی وارد مقوله عملی و تولید شدند؛ از این رو از شما درخواست می گردد با عنایت به امكاناتی كه وجود دارد، برای درمان بیماری های مردم از دانش خود استفاده كنید و داروهای دیگری هم تولید كنید.
وی با اشاره به اینكه سازمان غذا و دارو هم بعضی از داروها را خریداری نموده و در مراكز خود در اختیار بیماران قرار می دهد، تصریح كرد: داروی "سینا آمفولیش" هم به لیست این داروها اضافه خواهد شد.
دكتر سعید سركار، رییس ستاد توسعه فناوری نانو هم در این مراسم، سلامت را یكی از سه اولویت توسعه فناوری نانو دانست كه در قالب داروهای هوشمند، نانو حسگر، تشخیص و درمان عرضه می شوند، تصریح كرد: با این فناوری تحولی در حوزه سلامت اتفاق خواهد افتاد و اگر ما در عرصه تولید داروهای مبتنی بر دانش نوین فعالیت نكنیم، در آینده هزینه گزافی به مردم تحمیل خواهد شد.
سركار حوزه سلامت را یكی از اهداف سند چشم انداز تولید ثروت و ارتقای كیفیت زندگی مردم با استفاده از فناوری نانو دانست و خاطرنشان كرد: در این حوزه اگر همگرایی وجود نداشته باشد، باید هزینه های گزافی برای درمان صرف نماییم. حوزه غذا و دارو از سخت ترین عرصه ها است و با وجود كمیته نانو در حوزه سلامت در سازمان غذا و دارو می توانیم در این زمینه پیشرفت نماییم.
در این مراسم لوح تقدیری به جعفری، مخترع فرمولاسیون داروی سالك اهدا شد.
به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، برای درمان بیماری سالك، در محل زخم تركیبات حاوی "آنتیموان" تزریق می گردد كه این فرآیند درمان یك فرآیند طولانی مدت و دردآور است؛ اما داروی ضد سالك سینا آمفولیش به صورت پماد روی زخم قرار می گیرد و می تواند در مدت زمان كوتاه، زخم را درمان كند. هم اكنون 90 درصد بیماران مبتلا به سالك در ایران، سوریه، افغانستان، عراق، عربستان سعودی و برزیل هستند.
در این نانو دارو "آمفوتریسین B" درون لیپوزوم قرار داده شده و با استعمال موضعی، لیپوزوم حاوی دارو وارد پوست می گردد. این لیپوزوم ها درون پوست تجزیه شده و آمفوتریسین B رهاسازی می گردد. آمفوتریسین B داروی ضد انگل و ضد قارچ مؤثری است كه برای درمان بیماری سالك به كار می رود. به دلیل تولید سمیت كلیوی توسط این دارو، فرمولاسیون های نانویی برای دارورسانی هدفمند در این دارو مورد استفاده قرار گرفت.


ساختار لیپوزومی این دارو سبب شده تا از تأثیرات مخرب ماده سمی بر بدن كاسته شده و اثربخشی آن بهبود یابد.
در بیماری سالك، انگل در بخش داخلی پوست قرار دارد. سیناآمفولیش نانولیپوزوم های 100 نانومتری حاوی داروی آمفوتریسین B است كه بعد از مصرف موضعی میزان نفوذ دارو به بخش های حاوی انگل را افزایش می دهد؛ در نتیجه دارو با غلظت بالا در مجاورت انگل آزاد می گردد. از این رو استفاده از لیپوزوم كارایی و اثربخشی آمفوتریسینB را به میزان قابل توجهی بالا می برد.1397/07/23
15:25:07
5.0 / 5
4420
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل