به اعتقاد محققان كشور؛

خطوط ریلی كه در شرایط بحران فرونشست قرار دارند

خطوط ریلی كه در شرایط بحران فرونشست قرار دارند

دانلود فایل: پس از خط راه آهن و كریدور انتقال نیروی ورامین، خط راه آهن شیراز-اصفهان هم در فهرست بحران خیز از نظر فرونشست زمین قرار گرفت.به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، به اعتقاد محققان كشور، در اغلب دشت ها و آبخوان های ایران بیشتر از ۴۰ سال است كه پدیده فرو نشست زمین به علت برداشت بی رویه آب های زیر زمینی رخ می دهد.

برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی كشور سبب شده تا میزان افت سالیانه سطح آب سفره های زیرزمینی در اغلب دشت های كشور به حد بحرانی برسد، به گونه ای كه از ۶۰۹ دشت كشور، تا سال ۱۳۹۴ تعداد ۳۰۹ دشت از نظر توسعه برداشت آب زیرزمینی ممنوعه اعلام شده، ۳۰۰ دشت دیگر كشور هم یا فاقد منابع آب زیرزمینی شیرین قابل توجه و یا دارای آب های شور و فاقد كیفیت مناسب هستند.

بر اساس آمارهای موجود میزان فرونشست در دشت های "رفسنجان" به میزان ۳۰ سانتی متر، "زرند" به میزان ۲۵ سانتی متر، "مشهد" ۲۵ سانتی متر و "قزوین" به میزان ۲۴ سانتی متر در سال بوده است. نرخ فرونشست زمین در محدوده دشت تهران - شهریار حدود ۱۷ سانتی متر در سال بوده كه برداشت های جدید این میزان را در سال های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۵ به ترتیب حدود ۲۴ و ۳۶ سانتی متر در سال نشان داده است.نقشه توزیع فرونشست زمین در كشور

منطقه جنوب و جنوب غربی تهران هم یكی از مناطق بسیار مهم می باشد كه فرونشست در آن گزارش شده است؛ چراكه در دشت های جنوب غربی و جنوبی تهران احتمال فرونشست قابل ملاحظه ای بخصوص در سال های اخیر وجود دارد.

بر اساس آمار رسمی تا سال ۱۳۹۱ حدود ۵۰ هزار حلقه چاه در استان تهران وجود داشته كه از فیروزكوه در غرب استان تا اخترآباد در شرق و از چرمشهر تا فشم توزیع شده اند.

محدوده اراضی جنوب ورامین و در حوالی روستای "معین آباد" خطر فرونشست زمین بعنوان یك تهدید وجود دارد. در این منطقه زمین ابتدا شكاف های باریك ناشی از فرونشست تولید می گردد و سپس به طور ناگهانی فروریزش اتفاق می افتد.

در همین گستره (حدود اراضی جنوب ورامین و در حوالی روستای "معین آباد") سه خط بزرگ فشار قوی برق قرار گرفته است كه به نام "كریدور انتقال نیروی برق جنوب كشور" از آن یاد می گردد. فرو ریزش های ناشی از فرسایش "تونلی" یا "فرسایش خندقی" كه همزمان با تاثیر فرونشست ناحیه ای زمین در جنوب ورامین و در خاك های مساله دار رخ می دهد، تهدید جدی بر پایداری دكل های بزرگ انتقال نیروی برق در این ناحیه است.

علاوه بر آن در این منطقه خطوط ریلی عبور می كند كه فرونشست زمین همواره تهدیدی برای تخریب خطوط ریلی به حساب می آید.

البته این تنها خط ریلی نیست كه خطر فرونشست آنرا تهدید می كند، بلكه بررسی محققان سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی از مسیر ریل راه آهن شیراز-اصفهان حكایت از فرونشست به وجود آمده در راه این راه آهن شیراز-اصفهان دارد.فرونشست در محدوده راه آهن شیراز- اصفهان

1397/08/13
12:25:49
5.0 / 5
4424
تگهای خبر: تولید , كیفیت , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل