رئیس مركز تحقیقات سلامت معنوی دانشگاه علوم پزشكی ایران:

جزو كشورهای عقب مانده در حوزه مطالعات علمی دین، معنویت و مذهب هستیم

جزو كشورهای عقب مانده در حوزه مطالعات علمی دین، معنویت و مذهب هستیم

دانلود فایل: رئیس مركز تحقیقات سلامت معنوی دانشگاه علوم پزشكی ایران اظهار داشت: در طول مدت زمان ۱۰۰ سال، ارزش معنویت و دین در علم، انسان و سلامت شناخته شد و متأسفانه ایران، جزو كشورهای عقب مانده در حوزه مطالعات علمی دین، معنویت و مذهب است.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، جعفر بوالهری در نشست علمی «سلامت معنوی با رویكرد طب تلفیقی و پزشكی مبتنی بر شواهد» كه در دانشگاه پزشكی مشهد برگزار شد، اظهار نمود: اولین پرسش درباره بیماری كه دچار درد و رنج شده، این است كه آیا نوعی معنویت در وی وجود دارد یا خیر؟ اگر پاسخ به این سوال مثبت است پس پزشكان باید به بعد معنویت بیمار توجه نمایند. نكته اینجاست كه بعد از رنسانس، دانشمندان به این نكته دست پیدا كردند بدون خدا و ارزشمندی موجود بعید است انسان بتواتد زندگی را پشت سر بگذارد.
وی ادامه داد: در طول مدت زمان ۱۰۰ سال، ارزش معنویت و دین در علم، انسان و سلامت شناخته شد و متأسفانه ایران، حدودا عقب مانده ترین كشور در حوزه مطالعات علمی دین، معنویت و مذهب است. خوشبختانه وزارت بهداشت و برخی دانشگاه های علوم پزشكی كشور اقداماتی را در این راستا انجام دادند و امروزه پیشرفته ترین تحقیقات حوزه معنویت و پزشكی در بین كشورهای اسلامی را دارا هستیم.
بوالهری افزود: حقیقتی در جهان به نام دین، علم و معنویت وجود دارد. تحقیقات نشان داده كه بدون ارزش های معنوی نمی توان مسیر زندگی را طی كرد. دز این زمینه سه مبحث مهم وجود دارد اینكه ما دانشگاهی هستیم، ازاین رو بایستی مدل و روشی كه عرضه می دهیم علمی باشد و روش ما مبتنی بر علم و ماده است. نكته مهم اینجاست كه دانشگاه نمی تواند به مباحث مطرح شده در حوزه و دین استناد كند مگر اینكه عقلانیت آن مباحث در آزمایشگاه ثابت شود و جدا از مباحث سیاسی، ایدئولوژیك و... باشد.
رئیس مركز تحقیقات سلامت معنوی دانشگاه علوم پزشكی ایران تشریح كرد: اگر روش های علوم انسانی و پزشكی را برای شناخت معنویت به كار ببریم، كفر نورزیده ایم بلكه به حقایق جدیدی دست می یابیم. امروزه جهان غرب به چنین مساله ای دست یافته و در همه ابعاد آنرا به كار می گیرد. این درحالیست كه در خیلی از گروه های حوزوی ایران مطرح می كنند كه اسلام فاقد معنویت بوده و معنویت مبحثی غربی است.
وی با اشاره به اینكه «باید دین و معنویت در عمل به كار گرفته شود»توضیح داد: ما در جامعه ایران، دچار بحران دینی و معنوی هستیم كه متأسفانه از رده نوجوانان و جوانان به بزرگسالان هم سرایت كرده است. آنچه اهمیت دارد این است كه ما بعدی از دین و معنویت داریم كه بیماری به حساب می آید، دینی و معنویتی كه همراه شهوات، ترور، مواد مخدر و... است.
بوالهری خاطرنشان كرد: تابحال بررسی هایی معنوی و روانی در ارتباط با خفاش شب، عامل قتل های قیطریه و... داشته ایم، اما هنوز این اجازه به ما داده نشده كه با افرادی كه مرتكب به بچه بازی یا مسائل جنسی غیراخلاقی شده اند در خصوص اینكه آیا این افراد از نظر روانی سالم بوده یا خیر داده نشده است.
1397/09/03
15:36:32
5.0 / 5
3868
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل