در گفت وگو با پراستنادترین دانشمند ایرانی در جهان عنوان شد

استناد محققان جهان به روش گنجی، كاربرد دینامیك غیرخطی در پیش بینی مسائل اجتماعی

استناد محققان جهان به روش گنجی، كاربرد دینامیك غیرخطی در پیش بینی مسائل اجتماعی

به گزارش دانلود فایل فهرست برترین پژوهشگران پراستناد دنیا در سال ۲۰۱۸ اخیراً منتشر گردید كه در آن نام 16 دانشمند از كشور ایران به چشم می خورد. پروفسور ˮداوود دومیری گنجیˮ، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، یكی از این دانشمندان است كه روش علمی جدید وی در حوزه ˮدینامیك غیرخطیˮ، در دنیا تحت عنوان ˮروش گنجیˮ یا AGM method شناخته می شود.


داوود دومیری گنجی، رئیس دانشگاه تكنولوژی های جدید آمل در گفت وگو با ایسنا با اعلام اینكه روشی كه ما كشف كرده ایم، در دنیا تحت عنوان "روش گنجی" یا AGM method شناخته می شود، خاطرنشان كرد: كسانی كه پس از ما با این روش كار كرده اند، به تحقیقات ما ارجاع می دهند.
وی تصریح كرد: این مورد سبب می گردد میزان ارجاعات به مقاله بیشتر شده و به تبع آن شاخص h-index مقاله بالا رود؛ این شاخص بسته به تعداد مقالات فرد و میزان ارجاعات به آن متغیر بوده و لازم است كه نسبت این دو معیار به یكدیگر به صورت 50، 50 باشد.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی خاطرنشان كرد: همینطور از دیگر معیارهای قرار گرفتن نام یك دانشمند در فهرست دانشمندان یك درصد برتر جهان این است كه مقاله او مسیر علمی جدیدی را به روی دیگران بگشاید. همینطور كاربرد بسیار زیاد "روش گنجی" در مهندسی هم بر این مورد تأثیرگذار بوده است.
كاربرد متد غیرخطی در پیش بینی مسائل اجتماعی
این دانشمند ایرانی كه حوزه تخصصی خویش را مهندسی مكانیك، شاخه تبدیل انرژی معرفی كرده است، درباره "AGM method" توضیح داد: روش گنجی، كار بر روی مسائل غیرخطی یا دینامیك غیرخطی (Nonlinear Dynamics) است كه در بسیاری موارد كاربرد دارد؛ همچون آن كه مساله ساده یك ماشین یا حركت دورانی یا غیرخطی یك هواپیما، ذیل حوزه دینامیك غیرخطی قرار می گیرد.
دومیری گنجی تشریح كرد: همینطور ایده های جدیدی كه در ارتباط با حركت زیگزاگی یك جسم در سیستم های هوافضا مطرح می گردد و هم ساخت و نحوه حركت موشك های بالستیك یا هواپیماهای جنگی، برگرفته از ایده دینامیك غیرخطی است.
وی با اشاره به اینكه با پیروی از این روش موشك یا هواپیما در تیررس دشمن نخواهد بود، به جنبه های اجتماعی این روش پرداخت و توضیح داد: مسائل اجتماعی همچون اغتشاشات و... هم یك الگوی غیرخطی و غیرقابل پیش بینی را دنبال می كند.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل خاطرنشان كرد: زمانی كه جامعه ای به مدت طولانی آرام باشد، بزرگان علمی و سیاسی در نقطه ای از آن اغتشاش بوجود آورده تا ببینند به دنبال آن چه اتفاقی می افتد؛ به عبارتی آنها از این طریق به تجزیه و تحلیل مسائل مختلف می پردازند.
دومیری گنجی اضافه كرد: ازاین رو تولید اغتشاش اجباری، همچون یك جرقه بیرونی و خارج از سیستم به حساب می آید كه اثرات آن در داخل سیستم، به كمك علم جدید "دینامیك غیرخطی" قابل پیش بینی است.
وی تاكید كرد: تازگی این مسائل سبب شده من و دیگر همكارانم همچون دكتر مفید گرجی و دكتر شیخ الاسلام، جزو فهرست دانشمندان یك درصد برتر جهان قرار گیریم.
ضرورت جهت دهی رشد علمی به نگارش كتاب و ثبت پتنت
این دانشمند ایرانی با اشاره به اینكه كتاب های متعددی در این حوزه نوشته كه از جانب انتشارات معتبر جهان همچون اشپرینگر و... به چاپ رسیده است، اظهار نمود: چنان چه مقالات به كتاب و پتنت تبدیل گردد، می تواند درآمدزا باشد. بعنوان مثال اگر قیمت هر كتاب 100 دلار و تیراژ آن صد هزار نسخه باشد، مبلغی برابر با یك میلیون دلار ثروت آفرینی خواهد نمود.
وی سپس به افزایش تعداد دانشمندان ایرانی در فهرست یك درصد دانشمندان برتر جهان طی سال قبل اشاره نمود و با بیان اینكه این عدد از 7 به 16 نفر رسیده است، اظهار داشت: علیرغم رشد علمی چشمگیر، هنوز در ابتدای راه هستیم و باید این رشد را به سمت نوشتن كتاب های بیشتر و ثبت پتنت، جهت دهیم.
به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، پروفسور "دومیری گنجی" امسال برای چهارمین بار، مقام نخست در فهرست دانشمندان ایرانی یك درصد برتر جهان را هم احراز كرده است.1397/09/16
21:30:31
5.0 / 5
4261
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل