راهكاری نوین برای درمان سرطان از سوی محققان كشور ارائه شد

درمان ۳ نوع سرطان با داروهای اعصاب و روان، امكان پیشگیری از انتشار پالس های ناخوشایند در بدن

درمان ۳ نوع سرطان با داروهای اعصاب و روان، امكان پیشگیری از انتشار پالس های ناخوشایند در بدن

به گزارش دانلود فایل مطالعات اخیر محققان كشور نشان داد كه داروهای درمان بیماری های اعصاب و روان قادر به كنترل ژن های ایجادكننده سرطان بوده و به صورت اختصاصی سلول های سرطانی را از بین می برند؛ از این رو با همكاری ۴ بیمارستان این روش بر روی بیماران مبتلا به سرطان های ریه، پروستات و پستان اجرا شد و نتایج نشان داد كه این روش می تواند در بهبود این بیماران موثر باشد.پروفسور قاسم آهنگری، استاد تمام دپارتمان ژنتیك پزشكی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیكی و زیست فناوری در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، آغاز مطالعات خویش را از مركز تومورشناسی انستیو كارولینسكا سوئد بر روی "گیرنده های سلولی ذكر كرد و اظهار داشت: در ادامه این مطالعات متوجه ایده قدیمی درباره درمان سرطان و نقش سیستم ایمنی شدیم كه از جانب بقراط مطرح شده بود.

وی اضافه كرد: بقراط در بیمارانی كه مبتلا به سرطان پستان بودند، این فرضیه را عرضه داد كه در این دسته از بیماران پایه اختلالات روانی و عصبی وجود دارد، ولی در آن زمان ابزار خاصی كه بتواند این نظریه را اثبات كند، وجود نداشت و پس از آن پزشك یونانی به نام "گلن" (Galen) این فرضیه را مورد مطالعات وسیع قرار داد و تعداد زیادی از زنانی را كه مبتلا به بیماری سرطان پستان بودند، از نظر روحی و روانی و خلق وخو بررسی كرد.

آهنگری افزود: گلن در این مطالعات متوجه شد بیمارانی كه مبتلا به سرطان پستان شدند، از یكسری اختلالات روانی رنج می برند، به گونه ای كه احساس سرخوشی و آرامش روحی و روانی ندارند.

وی با اشاره به اینكه بر طبق این مطالعات زنانی كه از احساس آرامش روحی و روانی و خلق وخوی متعادل تری برخوردار می باشند، كمتر به این بیماری مبتلا می شوند، تصریح كرد: در قرن بیستم و یكم و در عصر انفجار علمی، حوزه ژنتیك پزشكی مولكولی ابزارهای مطالعات این حوزه را در اختیار ما قرار داد تا بتوانیم این فرضیه را مورد آزمون قرار دهیم.

آهنگری، از اجرای مطالعات بر روی این فرضیه با استفاده از ژنتیك پزشكی مولكولی اطلاع داد و خاطرنشان كرد: برای این منظور ابتدا در بیمارستان های "روزبه"، "انستیتو روانپزشكی تهران"، "هاشمی نژاد"، "مسیح دانشوری" و "امام خمینی" بر روی ژن ها و فارماكوژنتیك (علم مطالعه داروها و بررسی اثر متقابل داروها و ژنوتیپ افراد) بر روی بیماران اعصاب و روان مانند اسكیزوفرنی مطالعاتی انجام شد و در این بررسی ها مشاهده كردیم زمانی كه بعضی از مسیرهای انتقال پیام در داخل سلول را با سلول های سرطانی ادغام (merge) می نماییم، مسیرهای انتقال پیام مشتركی میان آنها یافت می گردد.

مجری طرح با اشاره به افزایش شیوع بیماری سرطان در دنیا و تبعیت كشور از این الگوی شیوع، اظهار نمود: در سرطان هایی مانند ریه، پستان، پروستات و روده كشور از الگوی فزاینده دنیا پیروی می كند و شیوع این چهار نوع سرطان در كشور در حال تزاید است.

این محقق افزود: بر این اساس ما پس از مطالعات سایكولوژی (روانشناسی) مطالعات فارماكوژنتیك را انجام دادیم كه موفق به بومی سازی این روش برای درمان سرطان ها شدیم.

تكنیك های سایكولوژی برای درمان سرطان ریه

این محقق حوزه علوم ژنتیك، افزود: با همكاری دانشگاه علوم پزشكی تهران و بیمارستان های امام خمینی (ره) و مسیح دانشوری از روش "فارماكوژنتیك" برای درمان سرطان ریه (NLCNC) بعنوان یكی از سرطان های غیر قابل علاج كه در كشور شیوع بالایی دارد، استفاده شد.

وی دلیل شیوع بالای این بیماری را انتشار آلاینده ها دانست و اضافه كرد: در این مطالعات از متدهای فارماكوژنتیك بهره بردیم، به این صورت كه ابتدا ژن های در رابطه با سرطان ریه را در پروفایل نوروترانسمیتر و گیرنده های آنها شناسایی كردیم و بر این اساس داروهای اختصاصی كه دارای تاییدیه FDA آمریكا بوده و قادر به كنترل ژن های مورد نظر در بیماری سرطان ریه هستند را مورد مطالعه قرار دادیم.

آهنگری عدم نیاز به گذراندن تست های دارویی، وجود متخصصان خبره در این حوزه و كاهش هزینه های درمانی را از مزایای این روش دانست و اظهار داشت: در این تكنیك برای درمان این نوع سرطان از داروهای "آنتی سایكوتیك" كه به صورت اختصاصی ژن های مورد نظر را هدف قرار می دهد، استفاده كردیم؛ چراكه مطالعات ما نشان داد این نوع داروها به صورت اختصاصی سلول های سرطانی را از بین می برد.

استاد تمام دپارتمان ژنتیك پزشكی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیك و زیست فناوری با تاكید بر اینكه در تست های استاندارد انجام شده بر روی این نوع داروها، اثرات كشندگی سلول های سرطانی آنها تایید شد، اظهار نمود: نتایج مطالعات ما در سطح ژنی هم نشان داد این داروها حتی مانع از نسخه برداری از ژن های مسؤول تكثیر سلول های سرطانی می گردد.

به گفته وی، این دستاورد در ژورنال های بین المللی انتشار یافته است.

دستاورد محققان برای درمان بهینه سرطان پستان

آهنگری به مطالعات خود در زمینه عرضه روش درمانی برای سرطان پستان اشاره نمود و اظهار داشت: با همكاری بیمارستان "امام خمینی" و "پژوهشكده معتمد جهاد دانشگاهی" مطالعاتی را بر روی زنانی كه مبتلا به سرطان پستان می شوند، اجرایی كردیم و در این مطالعات ژن ها و پروفایل ژن های آنها را از نظر پیام رسان های عصبی (Neurotransmitter) مورد ارزیابی قرار دادیم.

وی با اشاره به اینكه در این مطالعات ژن های مربوط به بروز سرطان پستان در زنان و آنزیم هایی كه می تواند این ژن ها را كنترل كنند، مشخص شدند، افزود: پس از این مرحله بر مبنای خصوصیت های سلول های تومورال اختصاصی سرطان پستان در مقایسه با سلول های طبیعی بعنوان كنترل، از داروهای اختصاصی آنتی سایكوتیك استفاده كردیم.

این محقق با اشاره به اینكه در این مرحله سلول های تومورال با این داروها مجاورت داده شد و اثرات كشندگی این داروها مورد ارزیابی قرار گرفت، خاطرنشان كرد: این داروها به صورت اختصاصی توانستند سلول های توموری را مورد حمله قرار دهند.

مجری طرح تصریح كرد: در این تحقیقات مشاهده كردیم كه چگونه در متد فارماكوژنتیك سلول های توموری در بیماری سرطان پستان گرفتار مرگ سلولی می شوند.

وی با اشاره به اینكه تست های تاییدیه در سطح سلولی، ژنی و پروتئینی، ممانعت از تكثیر و مرگ سلولی را تایید نمود، اضافه كرد: در فاز بعدی مطالعات فارماكوژنتیكی، نسل جدید داروهای جدید آنتی سایكوتیك كه به بازار عرضه شده است را با همكاری متخصصان روانپزشك و آنكولوژیست ها در بیمارستان هاشمی نژاد به صورت یك مطالعه محدود بالینی مورد مطالعه قرار دادیم و نتایج نشان داد كه داروهای مورد مصرف منجر به بهینه شدن روند تغییرات گیرنده ها می گردد.

آهنگری تصریح كرد: نتایج به دست آمده امیدهایی را برای درمان بیماری سرطان پستان و ریه بوجود آورده است و حتی می توان این فناوری كه در كشور بومی سازی شده را برای درمان خیلی از بیماری ها به كار برد.

نتایج به دست آمده از درمان سرطان پروستات

استاد تمام دپارتمان ژنتیك پزشكی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیك و زیست فناوری تصریح كرد: استفاده از متد فارماكوژنتیك هم بر روی سرطان پروستات اجرایی شد كه اثرات چشمگیری برای درمان این بیماری را به دنبال داشته است.

وی با اشاره به اینكه از این روش می توان برای درمان كلیه سرطان ها استفاده كرد، همه گیر شدن این روش را مستلزم حمایت وزارت بهداشت از این تحقیقات دانست و اظهار داشت: این روش می تواند در كنار سایر متدهای درمانی مورد استفاده قرار گیرد؛ چون كه اجرای این متد بومی سازی شده است و با عنایت به توانایی تولید این داروها در كشور، نیاز به هزینه های هنگفت ارزی ندارد.

داروهای مورد استفاده در متد فارماكوژنتیك

آهنگری در مورد داروهای استفاده شده در این تحقیقات توضیح داد: در این روش از داروهای آنتی سایكوتیك و اعصاب و روان بهره بردیم و مدارك علمی به دست آمده از این تحقیقات نشان می دهد كه این داروها می تواند در درمان سرطان ها موثر باشند.

وی تصریح كرد: زمانی كه داروهای مربوط به درمان بیماری های اعصاب و روان برای این ۳ نوع سرطان استفاده شد، مشاهده كردیم رفتار ژن ها متفاوت شد؛ از این رو برای درمان همه سرطان ها با استفاده از این داروها نمی توان یك نسخه واحد تجویز كرد، بلكه ابتدا باید ژن هایی كه در آن سرطان خاص در تومور بیان شده است را مورد شناسایی قرار دهیم.

این محقق اعتقاد دارد بدن انسان همانند یك "سینتی سایزر" عمل می كند؛ زمانی كه بدن تنظیم باشد صدای زیبا و دلنشینی از آن شنیده می گردد و بر این اساس فرد احساس شادمانی و سرخوشی می كند و زمانی كه از تعادل بیرون برود، احساس ناخوشایندی را به ما القا می كند كه این امر می تواند در بروز سرطان موثر باشد.

وی افزود: بر این اساس در این مطالعات ما به دنبال ژن های مختل شده در سرطان ها هستیم تا بتوانیم آنها را با استفاده از داروهای آنتی سایكوتیك مورد حمله قرار دهیم.

آهنگری با اشاره به اینكه رفتار سلول ها با همدیگر متفاوت می باشد، اظهار داشت: از این رو در مطالعه بر روی ۳ نوع سرطان ریه، پروستات و پستان به یافته های متفاوتی دست یافتیم، ولی خصوصیت اصلی این تحقیقات استفاده از داروهای انتخابی (Selective Drug) بوده است كه قادر هستند ژن هایی كه افزایش و یا كاهش یافته اند را مورد هدف قرار دهند. به این صورت كه اگر روند كاهش ژنی را دارند، از آگونیست (ماده شیمیایی كه در سلول با اتصال به گیرنده های آن سلول سبب پاسخ و واكنش آن سلول می شود) و اگر ژنی روند افزایشی داشته باشد، از آنتی گونیست استفاده می گردد.

مجری طرح با اشاره به اینكه این روش بر روی ۱۵ بیمار مبتلا به سرطان پستان اجرایی شد و به نتایج قابل قبولی دست یافتیم، اظهار نمود: هم اكنون داروهایی كه برای درمان سرطان تجویز می شوند، كل سلول ها كه یكی از آنها می تواند سلول سرطانی باشد را مورد هدف قرار می دهند، به عبارت دیگر این نوع داروها به صورت فراگیر كل سلول ها را مورد هدف قرار می دهند.

به گفته وی، بدن انسان ۲۰۰ میلیارد نورون و ۲۰۰ تریلیون سیناپس دارد و بدن انسان به گونه ای آفریده شده است كه این تعداد عظیم نورون ها و سیناپس ها برای كارهای مختلفی خلق شده اند.

این محقق افزود: زمانی كه مطالعه بر روی میكروتومورها را انجام دادیم، مشخص شد تومورهای سرطانی به "نرواند" كه در انتهای نورون ها قرار دارند، متصل است كه اختلال در بدن در این ناحیه رخ می دهد؛ چون كه در این بخش پالس های اشتباهی برای سلول ها ارسال می گردد و سلول های سرطانی از این پالس های اشتباهی برای تكثیر و متاستاز سلول های سرطانی استفاده می نمایند.

وی افزود: اگر بتوانیم این پالس های اشتباهی را بلاك نماییم، از متاستاز سلول های سرطانی جلوگیری خواهد شد.

آهنگری با اشاره به مطالعات وسیع انجام شده در كشور و بومی سازی این تكنولوژی درمانی نوین در سرطان ها اضافه كرد: این روش بعنوان یك روش ارزان و موثر و قابل توجیه است، با عنایت به جدید بودن این روش در كشور در صورتیكه به آن توجه نشود، در آینده مجبور می شویم با صرف هزینه های ارزی زیاد این تكنولوژی بومی فعلی را وارد كشور نماییم.
1397/09/18
13:38:29
5.0 / 5
4270
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل