وزیر ارتباطات خبر داد

تحویل ماهواره پیام تا یك ماه آینده، كشت برنج در استان كم آب فارس

تحویل ماهواره پیام تا یك ماه آینده، كشت برنج در استان كم آب فارس

به گزارش دانلود فایل وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تحویل ماهواره ˮپیامˮ دانشگاه امیركبیر تا یك ماه آینده اطلاع داد.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا محمد جواد جهرمی امروز در بازید از پروژه های فضایی دانشگاه علم و صنعت ایران با اشاره به خصوصیت های ماهواره پیام امیركبیر، اضافه كرد: عملیات تحویل این ماهواره به آخر رسیده و تا یك ماه آینده تحویل داده می شود.
وی افزود: ماهواره پیام نخستین ماهواره كشور با عمر ۳ سال است كه در مدار قرار می گیرد.
جهرمی تصریح كرد: تیم تحقیقاتی ماهواره پیام دانشگاه امیركبیر تلاش های زیادی برای طراحی این ماهواره كردند، ولی دقت تصاویر آن ۴۵ متر است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دقت تصاویر ماهواره ظفر دانشگاه علم و صنعت را ۲۲ متر دانست و اظهار نمود: این دانشگاه باید با سرعت بیشتری عملیات ساخت آنرا به آخر برساند.
وی مدت زمان ماندگاری ماهواره ظفر را ۲.۵ سال دانست و افزود: بر مبنای سند چشم انداز باید دقت تصاویر ماهواره ای تا ۱۴۰۴ به كمتر از یك برسد.
كشت برنج در استان كم آب فارس
وزیر ارتباطات با اشاره به برگزاری هفته پژوهش وفناوری اظهار داشت: امیدوارم مسیری كه در حوزه پژوهش و فناوری در كشور تولید شده، ادامه یابد.
او همینطور با اشاره به فعالیتهای تحقیقاتی دانشگاه علم وصنعت، اضافه كرد: به علت پیگیری های این دانشگاه در حوزه های تحقیقات فضایی، به این دانشگاه آمده ام تا از دستاوردهای این دانشگاه بازدید كنم.
وی با اشاره به تحقیقات این دانشگاه در حوزه های نوآوری، آی.سی.تی و آنتن، تصریح كرد: ما در حوزه فضایی با تاخیر وارد شدیم، ولی امروزه چرخه فناوری های فضایی در كشور تكمیل شد.
جهرمی با تاكید بر اینكه ماهواره "ظفر" دانشگاه علم وصنعت دارای مشخصات قابل توجهی است، خاطرنشان كرد: دقت تصاویر این ماهواره قابل توجه است، به گونه ای كه دقت دو برابری نسبت به آن چه در كشور داشتیم، دارد.
وی با تاكید بر اینكه در طراحی و ساخت ماهواره "نوید" تمركز ما بر قدرت ساخت ماهواره بوده است، خاطرنشان كرد: ولی امروز چرخه صنعت فضایی به تكامل رسیده، به گونه ای كه امروز آماده دریافت سیگنال های ماهواره ای و استفاده از پردازش اطلاعات در حوزه های مختلف هستیم.
جهرمی با اشاره به عرضه گزارشی به دولت تصریح كرد: در این گزارش نتایج پایش سازمان فضایی بر روی كشت برنج در استان فارس عرضه شده است.
به گفته وی، بر طبق این گزارش ۲۵ هكتار از اراضی استان فارس زیر كشت برنج قرار دارد، در حالیكه از سال قبل درگیر كم آبی بوده است.

وزیر ارتباطات با تاكید بر اینكه بر مبنای داده های به دست آمده، ۵۸۰ میلیون مترمكعب آب صرف كشت برنج در استان فارس شده است، اظهار نمود: در مقابل ۱۷۳ میلیون متر مكعب این آب تبخیر شده است.
وی همینطور با انتقاد به نوع كشت در كشور و مازاد مصرف آنها، اظهار داشت: اصلاح اینگونه عملكردها جز با استفاده از فناوری های فضایی امكان پذیر نخواهد بود.
جهرمی با اشاره به كاربردهای فناوری های فضایی در پایش های كشاورزی، منابع آب و مسیرهای حمل ونقل، اظهار داشت: فناوری های فضایی در ۱۲ لایه كاربرد دارد و سازمان فضایی امروزه وارد این لایه ها شده است.
جهرمی با اشاره به توسعه كاربردهای فناوری های فضایی در دستگاه های مختلف، خاطرنشان كرد: ماهواره "ظفر" دانشگاه علم وصنعت دارای تغییرات گسترده ای بوده و هربار ساخت آن ارتقا یافته، ولی این دانشگاه باید هرچه زودتر به فازهای بعدی ساخت وارد شود.
وزیر ارتباطات با اشاره به تحریم های ظالمانه ضد كشور اظهار داشت: در شرایطی كه تحریم های ظالمانه ضد كشور اعمال شده و هیچ كشوری حاضر به همكاری با ایران نیست، جوانان كشور در بخش های مختلف علمی وارد شده اند و ما امروزه از دستاوردهای آنها بهره مند می شویم.
وی با اشاره به انتشار پیام "یا مهدی" در فضا با استفاده از ماهواره "نوید"، اظهار داشت: زمانی كه این ماموریت از جانب ماهواره "نوید" اجرایی شد، برخی انتقاد كردند؛ ولی امروز ثمره این دستاورد منجر به تكمیل چرخه فناوری در كشور شده است.1397/09/30
13:53:08
5.0 / 5
3951
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل