در گفت وگو با ایسنا مطرح شد

فرونشست های مستمر در انتظار مسكن مهر حبیب آباد اصفهان، احداث تونل های ممتدبا قطر زیاد در زیرزمین

فرونشست های مستمر در انتظار مسكن مهر حبیب آباد اصفهان، احداث تونل های ممتدبا قطر زیاد در زیرزمین

دانلود فایل: مطالعات اخیر كارگروه ملی زلزله و لغزش لایه های زمین در دشت های اصفهان نشان داده است در محدوده میانی دشت ˮمهیارˮ و در شمال شرقی اصفهان و در فاصله تقریبی ۲۲ كیلومتری از مركز شهر و در امتداد ˮبلوار زینبیهˮ كه به اراضی اطراف مسكن مهر ˮطلاب حبیب آباد اصفهانˮ منتهی می شود، به سبب مصرف بی رحمانه آب های زیر زمینی و افت شدید سطح آب های زیرزمینی فرونشست های مستمر در حال تكوین است و به مسولان آگهی دادند.به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، كارگروه ملی زلزله و لغزش لایه های زمین در مطالعه بر روی فرونشست های دشت های استان اصفهان دریافتند فرونشست زمین در دشت های "برخوار" و "مهیار" اصفهان امری اثبات شده است، ضمن آنكه حاشیه دشت "مهیار" در مرز بین كوه و دشت نمونه شكاف های ممتد كلاسیك تیپیك را نشان داده است.شكاف های فرونشستی دشت مهیار اصفهان

دكتر علی بیت اللهی دبیر كارگروه كلی زلزله و لغزش لایه های زمین در گفت وگو با ایسنا تاكید كرد: در محدوده میانی دشت "مهیار" و در نهشته های آبرفتی به سبب مصرف بی رحمانه آب های زیر زمینی كه سبب افت شدید سطح آب های زیرزمینی شده است، فرونشست مستمر در حال تكوین است و در مرز بین كوه و دشت به سبب نبود پتانسیل تحكیم و فرونشست در سازندهای سخت و رخنمون دار حاشیه دشت، تنش برشی به وجود آمده و در نهایت با گسیختگی خاك و تشكیل شكاف های ممتد محاطی دشت، اثر تخریبی فرونشست در سطح زمین رخنمون پیدا می كند.

وی افزود: در شمال شرقی اصفهان و در فاصله تقریبی ۲۲ كیلومتری از مركز شهر و در امتداد "بلوار زینبیه" كه به اراضی اطراف مسكن مهر "طلاب حبیب آباد اصفهان"(پس از گذر از علی آباد ملا علی) منتهی می شود، آثار فرونشست در بخشی از دشت پهناور "برخوار" كه روزگاری با آبخوان های غنی شناخته می شد، با بروز شكاف های ناشی از فرسایش تونلی خودرا نمایان كرده است. مكانیسم احداث شكاف های این منطقه از دشت برخوار با مكانیسم پیدایش شكاف های حاشیه دشتی دشت مهیار متفاوت می باشد.

بیت اللهی با اشاره به اینكه در شمال و شمال شرق اصفهان و همین طور در اراضی اطراف فرودگاه اصفهان، رسوبات سطحی و باز نهشته های سطوح فوقانی تراز آب زیرزمینی (كه حالا به مراتب افت پیدا كرده است)، ریز دانه و با پتانسیل بالای فرونشست است، افزود: این نهشته ها در سطح به سبب وجود املاح خاص، از نوع خاك های بد رفتار و "واگرا" بوده و با از دست دادن آب و رطوبت، با عنایت به ظرفیت واگرایی خود، گرفتار شكاف و سپس در معرض فرسایش تونلی قرار گرفته و در زیر سطح زمین باز تونل های ممتد با قطر زیاد را بوجود آورده است.

به گفته این محقق، این تونل ها در درون خاك های با چسبندگی ضعیف و واگرا، فاقد استواری لازم بوده و به تدریج با ریزش از سقف به سطح زمین نزدیك شده و در نهایت به طور ناگهانی فروریزش های ممتد و خسارت باری را سبب می شوند.محدوده حبیب آباد در شمال شرقی اصفهان و شمال غربی فرودگاه اصفهان در ۶ كیلومتری آن

عضو هیات علمی مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی، اشاره كرد: چنین سناریویی مسلما در مراكز جمعیتی مانند "مسكن مهر"، در پای دكل های فشار قوی برق و در حاشیه مستحدثات فوق حساس، بسیار آگهی دهنده خواهد بود. نمونه ای از چنین رخدادی كه تنها آثار اولیه شكاف های خاك های واگرا را نشان می دهد، در اطراف مسكن "مهر طلاب حبیب آباد" اصفهان است.فرونشست در حوالی مسكن مهر حبیب آباد اصفهانمسكن مهر و فرونشست

دبیر كارگروه زلزله و لغزش های زمین با اشاره به اینكه واضح است با پیشروی اثر فرونشست در منطقه، فروریزش های خطی متعددی را باید انتظار داشت، اظهار نمود: امر مقابله با آثار فرونشست زمین و نحوه جلوگیری و پیشروی شكاف های فرونشستی امكانپذیر است و حسب مورد با اتخاذ شیوه های مهندسی می توان از پیشروی شكاف ها جلوگیری كرد.

وی با تاكید بر لزوم توجه به پدیده مهم با فرونشست زمین و مقابله با آن، اشاره كرد: در این راستا باید وزارت نیرو با چاه های غیر مجاز مقابله جدی كند، زمان ناچیزی به اتمام آب های آبخوان های پهناور اصفهان مانده است و جای سستی و حركت های كند و لاك پشتی نیست، باید وزارت نیرو و شركت های تابعه مسئول، با بهره برداری های غیرمجاز از چاه های مجاز باز مبارزه جدی كنند. لزوم دارد تا در پروانه بهره برداری چاه های مجوزدار باز بازبینی به عمل آید. همین طور بسیار لزوم دارد برای اجرایی كردن نكات مذكور و امكان اعمال مدیریت سامان یافته، حتما نصب كنتورهای هوشمند آب در سر چاه ها را به صورت جد دنبال كند.

بیت اللهی با اشاره به نقش مستقیم وزارت جهاد كشاورزی در تشدید فرونشست زمین، تصریح كرد: این وزارتخانه باید شیوه های نوین آبیاری كشاورزی را خصوصاً در زون های با خطر بسیار بالا و بالای فرونشست زمین ترویج و اجرایی كند. روش های قدیمی غرقابی درصد بسیار بالایی از آب را به صورت تبخیر هدر می دهد و سبب استحصال بیشتر و بیشتر آب های زیرزمینی خواهد شد.

وی اعلام ممنوعیت برای كشت و زرع و باغات پرمصرف آب در مناطق با نرخ بالای فرونشست زمین و توجه ویژه به عملیات آبخیزداری و تغذیه سفره های آب های زیرزمینی را از دیگر اقدامات این وزارتخانه نام برد.
1397/10/15
14:16:58
5.0 / 5
4627
تگهای خبر: مجوز , محقق , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل