در سومین همایش دوسالانه بومی سازی كاتالیست مطرح شد

لزوم پیوستن صنایع بزرگ به عرصه دانش بنیان، رشد صادرات كشور به مدد توسعه صنعت فولاد

لزوم پیوستن صنایع بزرگ به عرصه دانش بنیان، رشد صادرات كشور به مدد توسعه صنعت فولاد

به گزارش دانلود فایل معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: راه توسعه صنایع بزرگی چون فولاد و پتروشیمی پیوند به نوآوری باز است و در این راه باید از توانمندی و چابكی شركت های دانش بنیان و استارتاپی بهره بجویند. معاونت علمی وفناوری در این راه آماده است تا زیرساخت های لازم برای بازارسازی این شركت ها را فراهم آورد.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، پیمان صالحی معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سومین همایش دوسالانه بومی سازی كاتالیست و فرآیند احیا مستقیم آهن، اظهار داشت: راه توسعه صنایع بزرگی چون فولاد و پتروشیمی پیوند به نوآوری باز است و در این راه باید از توانمندی و چابكی شركت های دانش بنیان و استارتاپی بهره بجویند. معاونت علمی وفناوری در این راه آماده است تا زیرساخت های لازم برای بازارسازی این شركت ها را فراهم آورد.
وی راه موفقیت كشور را در توسعه نظام استارتاپی، نظام شركت های دانش بنیان شتاب دهی به معنای سرمایه گذاری شركت های بزرگ بر روی نوآوری كسب و كارهای كوچك دانست و اظهار داشت: تهایی كه دارای ایده های نوآورانه هستند می توانند بخشی از كسب و كارهای بزرگ را توسعه ببخشند نیازمند سرمایه گذاری و پشتیبانی از جنس شتابدهی هستند.
معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری به ۱۱۰ سرفصل حمایتی ذیل قانون پشتیبانی از شركت های دانش بنیان اشاره نمود و اظهار داشت: تلاش می نماییم كه راه را برای حركت كسب و كارهای دانش بنیان استارتاپی هموار نماییم و اگر دستشان را نمیگیریم با قوانین دست و پاگیر و موانع صد راه نشان نشویم.

ایران در جمع صادركنندگان فولاد قرار گرفته است
مهدی كرباسیان رئیس پیشین هیات عامل ایمیدرو در این همایش با اشاره به جایگاه ویژه كنونی فولاد در اقتصاد غیر نفتی كشور اظهار داشت: به لحاظ منابع معدنی همچون آهن غنی هستیم ازاین رو باید در راهبردهای كلان كشور توجهی ویژه به صنعت فولاد شود.
وی افزود شركت های داخلی حالا توانستند كمبودهای صنعت فولاد را برطرف كنند در ۹ ماهه اول سال بیشتر از ۷ میلیون تن فولاد صادر كردیم كه ارزشی 3.5 میلیارد دلاری برای كشور داشته است. این وضعیت را باید با واردات بالای فولاد در دهه ۶۰ مقایسه كرد.
به گفته كرباسیان در همان دوران با عنایت به عدم تنوع در محصولات غیر نفتی هیچ كالایی برای تهاتر با كشوری نظیر تركیه نداشتیم اما با توانمندی كشور در صنعت فولاد حالا شرایط عوض شده است این محصول جایگاه ویژه ای در سبد صادرات غیرنفتی كشور دارد.
وی با اشاره به عدم توازن در صنعت فولاد در سال ۹۲ اظهار داشت: حاصل از فروش نفت مشكلات جدی در صنعت فولاد وجود داشت اما حالا به جرأت می توانیم بگوییم كه صادر كننده فولاد شده ایم.


تأمین مالی بانكی نیاز صنعت فولاد كشور
دكتر بهرام سبحانی رئیس انجمن تولیدكنندگان فولاد ایران، با ابراز خرسندی از توانمندی و حركت رو به رشد كشور تولید در بخش آهن اسفنجی اظهار داشت: خوشبختانه امروز صنعت فولاد كه وابسته به كاتالیست است با تولیدات داخلی نیاز خویش را تامین میكند.
وی افزود بعضی از تجهیزات كه وارداتی است، به تامین مالی بانكی نیاز دارد و اگر سیستم بانكی بتواند نیاز صنایع را در تامین مالی كمك نماید شركت های داخلی قادر به تولید تجهیزات هستند و نیاز به طرف خارجی نداریم.
سبحانی عنوان كرد: از جانب فولادی ها بعنوان رئیس انجمن فولاد از واحدهای داخلی كاتالیست قدردانی می كند كه نیاز ما به شركت های خارجی را برطرف كردند.

ایران برای اولین بار در جمع معدود كشورهای صادركننده كاتالیست
هومن كریمی مدیر عامل این شركت دانش بنیان در آغاز این همایش، با اشاره به تامین بخش عمده نیاز صنعت فولاد كشور از كاتالیست های ایرانی اظهار داشت: باآنكه در سال ۱۳۹۲ و آغاز تحریم های شكننده بارگذاری اولیه كاتالیستهای این شركت در فولاد مباركه پانزده تن تولید سالیانه با ۴۰ درصد ضایعات بود در سال 95 به ۳۵۰ تا ۲۵ درصد ضایعات در سال ۹۵ رسید این در شرایطی است كه در سال ۹۶ موفق شدیم ۷۲۰ كاتالیست را با فقط یك و نیم درصد ضایعات عرضه نماییم.
كریمی با اشاره به ورود صنعت تولید كاتالیست كشور به بازار های بین المللی برای اولین بار، اظهار نمود: بازار آهن اسفنجی ایران رتبه قابل توجهی در دنیا دارداما نقش حیاتی به كاتالیست در این صنعت، كلیدی و مهم به حساب می آید بر همین مبنا مصمم شدیم تا از چرخه به روزرسانی محصولات عقب نمانیم و در معرض مقایسه با دیگر رقبای تولید كننده كاتالیست قرار بگیریم؛ همین مبحث باعث شد تا زمینه ورود به عرصه صادرات بین المللی امسال فراهم گردد.
به گفته مدیرعامل این شركت دانش بنیان، ورود به عرصه تولید با مواد اولیه داخلی، گام مهمی است كه در ابتدای راه ناممكن به نظر می رسید در سال ۹۰ بیش از۹۰ درصد مواد اولیه از خارج چند می شد امااكنون۸۵ درصد مواد اولیه از داخل تأمین می گردد.


رشد صادرات كشور به مدد توسعه صنعت فولاد
در این همایش، محمد كشانی مدیرعامل فولاد خوزستان هم در این همایش با اشاره به اینكه صادرات غیرنفتی كشور در چند سال اخیر نشئت گرفته از رشد صنعت فولاد بوده است گفت فولادی ها كمك موثری از محل صادرات به اقتصاد كشور داشتند باآنكه با نیاز كاذب در چند ماه اخیر قطار صادرات صنعت فولاد كشور قدر كم شد اما فرآیند صادرات دوباره با قوت بیشتری ادامه می یابد.
وی اضافه كرد: تولید فولاد خوزستان كشور تا آخر سال به 3.8 میلیون تومان خواهد رسید و تا آخر سال به بیشتر از 2.1 میلیون صادرات خواهیم رسید.
بر اساس این گزارش شركت دانش بنیان توسعه صنایع نفت و گاز سرو با مشاركت بخش خصوصی از سال ۱۳۸۳ فعالیت خویش را در زمینه تولید كاتالیست های بومی مورد نیاز صنایع فولاد كشور شروع كرده است؛ این شركت دانش بنیان حالا با فرآوری و تولید بیشتر از ۲۵۰۰ تن كاتالیست احیا مستقیم آهن در رقابت با تولیدكنندگان خارجی، در تأمین بیشتر از ۳۵ درصد از فراورده آهن اسفنجی كشور نقش دارد و این میزان تا سال ۱۴۰۰ به بیشتر از ۷۰ درصد خواهد می رساند.
سومین همایش دوسالانه بومی سازی كاتالیست و فرآیند احیا مستقیم آهن، از روز پنجشنبه 27 دی ماه سال جاری در جزیره كیش شروع شده است و با سخنرانی مسئولان صنایع فولاد كشور، برگزاری پانلهای تخصصی، بحث و گفتوگوی فعالان صنایع فولاد و پتروشیمی فردا به كار خود آخر خواهد داد.1397/10/29
15:27:41
5.0 / 5
4461
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل