خودروهای سرقت شده خودرا در حالت خاموش ردیابی كنید!

خودروهای سرقت شده خودرا در حالت خاموش ردیابی كنید!

دانلود فایل: یك جوان مازندرانی موفق به ساخت سامانه ردیاب خودرویی شده كه می تواند موقعیت اتومبیل های سرقتی را در حالت خاموش باز مكان یابی كند.


مهدی خلج در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اختراع طرح خود در زمینه نرم افزار و سخت افزار سامانه مكان یابی خودرو اظهاركرد: از سال 95 آغاز به كار بر روی سامانه های كنترل ردیابی خودرو و انسانی كردم كه سپس تلاش بسیار موفق به ساخت و آماده سازی نرم افزار و سخت افزار این سامانه ردیابی كه روی خودرو و انسان كاربرد دارد شدم.
وی با اشاره به اینكه این سامانه به شكلی مكان یاب یا همان جی پی اس است، اضافه كرد: وظیفه این سامانه مانیتورینگ خودرو بوده كه سامانه ناوگان را كنترل می كند و بر روی خودروهای شخصی و دولتی قابل نصب است.
سازنده سیستم كنترل و ردیابی خودرو با اشاره به اینكه با كمك این سیستم می توان خودرو سرقت شده را موقعیت یابی كرد، یادآورشد: در واقع با این سیستم دزدگیر خودرو را می توان از طریق دور مدیریت كرد و باید گفت سیستم های دزدگیر فعلی تنها از یك فاصله مشخصی عمل می كنند اما این سیستم به دوری و نزدیكی و فاصله خودرو كاری ندارد و از هرجایی قابلیت استفاده دارد.
خلج افزود: از مزیت های این سیستم این است كه قابل دیدن نیست و كسی نمی تواند باخبر شود كه بر روی خودرو نصب شده یا خیر، بدین سبب صاحب خودرو از هرجایی می تواند اتومبیل خودرا خاموش كند و تا زمانی كه فرمان ندهد روشن نشود.
وی با اشاره به اینكه آماده سازی این سیستم حدودا یك سال و نیم به طول انجامید، اشاره كرد: طی این مدت نرم افزار و سخت افزار باید تست می شد تا به پایداری برسد.
كارشناس ارشد هوش مصنوعی و استاد دانشگاه های نوشهر و چالوس با اشاره به اینكه این طرح در مركز رشد واحدهای فناور نوشهر در سال 96 مورد داوری و پذیرش قرار گرفت، تصریح كرد: در ابتدا ساخت هر دستگاه دارای هزینه ای بالغ بر 4 تا 5 میلیون تومان بود تا عیب یابی شود و هم اكنون كه عیب یابی شده و همه مراحل را پشت سر گذاشته است برای تولید بی گمان هزینه كمتری خواهد داشت.
خلج با اشاره به اینكه با معرفی این طرح به مركز رشد تسهیلاتی باز دریافت شد، اضافه كرد: با عنایت به افزایش قیمت ارز و وارد كردن قطعات نمونه داخلی این سیستم از نمونه خارجی گران تر درمی آید برای اینكه نمی توانیم تعداد انبوه خریداری نماییم.
وی عدم قابلیت اجرای معافیت مالیاتی را از نگرانی های عمده شركت خود و مشكلات بر سراه تولید دانست و اظهار داشت: برخلاف آنچه كه در ابتدا گفته شد كه طرح های تحت پوشش پارك علم و فناوری از پرداخت مالیات معاف هستند این قانون مربوط به گذشته است و الان اجرا نمی گردد.
سازنده سیستم كنترل و ردیابی خودرو قانع نشدن ادارات دولتی را برای نصب این سیستم از دیگر نگرانی ها عنوان نمود و تصریح كرد: متاسفانه برای نصب این سیستم قانع كردن اداراتی كه خودرو در اختیار دارند دشوار است و از آنجایی كه افراد با خودروی اداری رفت و آمد دارند برای آنها كنترل از طریق دور قابل قبول نیست و بنا بر این ترجیح می دهند این سیستم را نصب نكنند.
خلج افزود: برای نصب این سیستم نیاز به تائیدیه استانداری بود كه دریافت این تائیدیه بیشتر از یك سال به طول انجامید و این اطمینان داده شد كه سرور این سیستم در خود اداره باقی می ماند و كسی به آن دسترسی ندارد.
وی شركت در نمایشگاه های مختلف كشور را از دیگر مزایای تحت پوشش قرار گرفتن پارك علم و فناوری و مركز رشد دانست و اظهار داشت: اما متاسفانه فضایی كه به شركت هایی همچون این شركت داده می شود كوچك بوده و كافی نیست.
این استاد دانشگاه در حوزه هوش مصنوعی به دیگر طرح های اختراع شده خود اشاره نمود و كفت: سامانه كنترل تردد افراد یكی از دیگر از ایده هایی بوده كه موفق به طراحی آن شدم و به این نحو است كه بر روی كارت تردد افراد میهمان در مجموعه ها و ادارات نصب میگردد و از راه آن می توان متوجه شد كه افرادی كه وارد می شوند در كجاها تردد دارند.
خلج با اشاره به اینكه این طرح هنوز تجاری سازی نشده است و هزینه اولیه زیادی داشته است، اضافه كرد: این طرح با عنایت به اینكه نو و جدید است در مراحل نهایی قرار دارد و سپس اختتام كار برای نصب بر روی هر كارت حدود 200 تا 300 هزار تومان هزینه دربردارد.
وی با ابراز تاسف از اینكه درباب هوش مصنوعی در ایران آنچنان كه باید و شاید كار نشده است، اشاره كرد: استعداد و طرح های زیادی در این زمینه وجود دارد كه متاسفانه از آن حمایت لازم صورت نمی گیرد و همین سوژه موجب میگردد خیلی از طرح ها و ایده ها در مراحل مرحله نمونه باقی بماند و به تجاری سازی نرسد.
این مخترع با اشاره به اینكه بخش دولتی بعنوان بزرگترین حامی حمایت خودرا دریغ می كند، اشاره كرد: بخش خصوصی هم تا طرح اجرا شده را نبیند سرمایه گذاری نمی كند واین بزرگ ترین چالش تولیدكنندگان است.
1397/11/01
13:58:21
5.0 / 5
4023
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل