تشریح مدرسه ای با علوم قدیم در همایش از مدارس نوین تا دانشگاه در ایران

تشریح مدرسه ای با علوم قدیم در همایش از مدارس نوین تا دانشگاه در ایران

دانلود فایل: یك پژوهشگر در همایش «از مدارس نوین تا دانشگاه در ایران» ضمن بررسی مدرسه سپهسالار اظهار داشت: درست است كه سپهسالار مدرسه علوم قدیم است، ولی اهتمام می كرده سنت متجددی را تعریف و مطرح كند.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، محمدمهدی شاكری در همایش «از مدارس نوین تا دانشگاه در ایران» كه امروز در پژوهشكده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، طی سخنانی با عنوان " از مدرسه سپهسالار تا دانشكده معقول و منقول" عنوان كرد: مدت زمان آشنایی من با مدرسه سپهسالار به دو تا سه ماه پیش بازمی گردد و از آن زمان تابحال به پژوهش و بازنگری از این مدرسه پرداختم و هر روز به این مدرسه سر می زنم و صحبت های من باز نتیجه پژوهش های جدید است.
وی اظهار نمود: ما دو مدرسه سپهسالار داریم؛ قدیم و جدید كه یكی زمان محمدخان سپهسالار و دیگری در زمان میرزا حسین خان سپهسالار تأسیس شده است. مدرسه قدیم در بازار و جدید در بیرون بافت بازار است.
شاكری اضافه كرد: مدرسه سپهسالار یك مدرسه علمیه است و مدرن نیست. این مدرسه محصول نظم میرزا حسین خان است كه این نظم مكمل و متمم نظم میرزا تقی خانی است. هدف از ساخت این مدرسه ترقی و اصلاح نظام فرهنگی و سیاسی ایران در آن زمان بوده است. میرزا حسین خان باز اهتمام می كرده كه خلاصه تجربه خودرا در مدرسه و مسجد سپهسالار نشان دهد و چون فرزندی نداشته، میراث مالی آن برایش اهمیت نداشته است.
این پژوهشگر افزود: این مدرسه حاصل تجربه میرزا حسین خان بود و وی در تمام جزئیات دقت كرد كه خودرا ماندگار كند. به نحوی می توان گفت تجربه میرزا تقی خانی به وی كمك كرد كه بداند برای ماندگار شدن در تاریخ چه كاری انجام دهد. نتیجه كار وی باز این گونه شد كه در بیرون از نهاد حكومت، مدرسه ای تأسیس كرد كه به نهاد عمومی و به صورت وقف اداره می شد.
وی اظهار نمود: در نامگذاری این مدرسه باز اسم ناصرالدین شاه به چشم می خورد. مباحث آموزشی در این مدرسه باز فقه، اصول، فلسفه و در كنار آن طب، ریاضیات و نجوم بود. كتابخانه مدرسه سپهسالار باز در این ۱۰۰ سال تقریباً دست نخورده باقی مانده است.
شاكری اظهار داشت: درست است كه سپهسالار مدرسه علوم قدیم است، ولی اهتمام می كرده سنت متجددی را تعریف و مطرح كند. درانتها باید بگویم ما اطلاعاتی نسبت به فارغ التحصیلان این مدرسه و دانشكده معقول و منقول نداریم.1397/12/16
13:31:01
5.0 / 5
4284
تگهای خبر: دانشگاه , فناوری , همایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل