تسهیلاتی كه به شركت های دانش بنیان اعطا شد

جذب ۵۰۰ نفر در شركت ها برای خدمت سربازی، ایجاد خط اعتباری ۱۸۰۰ میلیاردی برای شركت های دانش بنیان

جذب ۵۰۰ نفر در شركت ها برای خدمت سربازی، ایجاد خط اعتباری ۱۸۰۰ میلیاردی برای شركت های دانش بنیان

دانلود فایل: هم اكنون عدد شركت های دانش بنیان به ۴۲۲۹ شركت بالغ شده است كه به منظور رفع چالش های این شركت ها علاوه بر اعطای ۱۱۰ خدمت به آنها، در امتداد اجرای برنامه اشتغالزایی تفاهم نامه ۳ جانبه ای، مقرر شد قسمتی از منابع صندوق توسعه ملی به صورت تسهیلات بوسیله ۱۲ بانك عامل در اختیار شركت ها و مؤسسات دانش بنیان قرار گیرد.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، شركت های دانش بنیان شركت هایی هستند كه دانش و فناوری، جزو جدایی ناپذیر از دارایی اساسی آنها باشد. این شركت ها به واسطه تغییرات گسترده در اقتصاد جهانی ظهور كردند؛ از این رو از ظهور شركت های دانش بنیان بعنوان نشانه ای از انقلاب "صنعتی سوم" كه مرز میان صاحبان منابع تولیدی و كارگران است، یاد می شود.
شركت های دانش بنیان به سبب بهره مندی از فناوری بالای سطح، توسعه آنها عمدتاً مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات همچون سخت افزار و نرم افزار برای انجام فرایندهای مدیریتی و همین طور سازماندهی محیط كار است.
به باور كارشناسان یكی از مهمترین و اصلی ترین دلیلهای پدیده مهاجرت نخبگان یا فرار مغزها، عدم دخالت دانش در شركت های بزرگ و شكاف عمیق بین زیرساخت های آموزشی كشورها است؛ چراكه شركت های دانش بنیان از اقتصادهای دانش بنیان انگیزه های بسیار خوبی برای حركت و كار به متخصصان و نخبگان نمایش می دهند.
چنین انگیزه ای باعث شده است كه در دنیای امروز شركت ها به سمت دانش بنیان شدن سوق یابند و همین طور مزایایی كه مهمترین آن ایجاد اشتغال برای نیروهای تحصیل كرده دانشگاهی و تولید تكنولوژی های جدید با كمترین هزینه و بیشترین آورده است، باعث شده است تا ایران با تدوین و تصویب قانون پشتیبانی از شركت های دانش بنیان و اعطای تسهیلاتی، زیرساخت هایی را برای ایجاد چنین شركت هایی در كشور فراهم آورد.

قانونی كه سبب شكل گیری بیشتر از ۴ هزار شركت شد
با تصویب قانون پشتیبانی از شركت های دانش بنیان و ابلاغ آن زیر ساخت هایی برای توسعه شركت های دانش بنیان در كشور به وجود آمد كه برمبنای آخرین آمارها هم اكنون تعداد كل شركت های دانش بنیان ۴ هزار و ۲۲۹ شركت است.
از این تعداد ۶۹۰ شركت از نوع شركت های دانش بنیان تولیدی نوع ۱، ۱۸۰۰ شركت از نوع شركت های دانش بنیان تولیدی نوع ۲ (صنعتی)، ۱۰۵۸ شركت از نوع شركت های دانش بنیان نوع ۱ و ۶۷۳ شركت از نوع شركت های دانش بنیان نوپا نوع ۲ هستند.
برمبنای قوانین اگر بیشتر از ۵۰ درصد سهام شركتی متعلق به دولت و یا نهادهای عمومی باشد، از شمول مزایای قانونی درج شده در قانون پشتیبانی از شركت های دانش بنیان خارج خواهد شد.
جهت استفاده از مزایای "دانش بنیانی" نیاز به نمایش اسناد از طرف شركت ها است كه بر این اساس شركت ها باید اسناد سهامداری خودرا در زمان ارزیابی، به كارگروه معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری عرضه كنند.
اما در این میان بعضی از شركت ها با روش هایی بر روی كاغذ، سهام آنها خصوصی، ولی در اصل بیشتر سهام آنها دولتی است كه اگر در ارزیابی ها مشخص شود كه اسناد نمایش شده شركتی با واقعیت منطبق نباشد، این شركت از لیست شركت های دانش بنیان خارج می شود.

شكایت شركت های دانش بنیان
برمبنای ماده ۷ قانون پشتیبانی از شركت ها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات، دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) مسئول رسیدگی به شكایات شركت ها و مؤسسات متقاضی استفاده از حمایت های این قانون است. دبیرخانه شورا در امتداد عمل به این وظیفه قانونی، در حال دریافت شكایات شركت ها و مؤسسات متقاضی استفاده از مزایای قانون دانش بنیان است. بر این اساس اگر به هر یك از مجریان قانون از طرف شركت های دانش بنیان ایرادی وارد شود، شركت ها می توانند با بازگشت به دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف)، شكایت خودرا ثبت كنند.
برای این منظور سامانه ای راه اندازی شده و شركت ها می توانند به صورت آنلاین شكایات خودرا ثبت كنند و دبیرخانه شورای عتف موظف است به این شكایات رسیدگی كند.
برمبنای آئین نامه رسیدگی به شكایات شركت های دانش بنیان، دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری موظف است از دستگاهی كه مورد شكایت است، توضیحات لازم را بخواهد و به منظور رسیدگی دقیق تر، جلساتی را با حضور نماینده دستگاه و شركت برگزار كند.
بر این اساس دبیرخانه شورای عالی عتف باید به شكایت همه دستگاه هایی كه در ذیل قانون پشتیبانی از شركت های دانش بنیان آمده است، چون صندوق نوآوری و شكوفایی، سازمان امور مالیاتی، گمرك جمهوری اسلامی ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت كه همچون ۴ دستگاه اصلی هستند كه قانون پشتیبانی از شركت های دانش بنیان را اجرایی می كنند، رسیدگی كند.

عناوین اعتراضات نمایش شده از طرف شركت های دانش بنیان
ردیف موضوع شكایت ۱ عدم تخصص كارگزار ۲ عدم تأیید در ارزیابی مجدد ۳ رد غیر حضوری به سبب عدم كسب شرایط لازم ۴ عدم درج كالای شركت در لیست دانش بنیان ۵ عدم اجازه سیستم برای بارگذاری سند ۶ درخواست تجدید نظر ۷ اعتراض به عدم تأیید دانش فنی، پیچیدگی محصول و سطح فناوری بالا ۸ درخواست ها (وثیقه ملكی) ۹ عدم دریافت تسهیلات مرحله دوم و جذب سرمایه اولیه ۱۰ عدم توضیح علت انحراف طرح و عدم تایید طرح ۱۲ قیمت برآوردی در سایت گمرك پایین تر از مقدار واقعی
۱۱۰ تسهیلی كه به شركت های مشمول اختصاص داده می شود
هم اكنون از طرف كارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شركت ها و مؤسسات دانش بنیان ۱۱۰ خدمت به شركت های دانش بنیان اعطا می شود. این خدمات مشتمل بر ۶ دسته "تسهیلات نظام وظیفه تخصصی"، "ارائه مجوز استقرار"، " تسهیلات صندوق توسعه ملی"، "تامین اجتماعی"، "معافیت مالیاتی" و "معافیت های گمركی" است و پر متقاضی ترین تسهیلات درخواستی شركت ها "معافیت مالیات" است كه برای این منظور مسیر ویژه برای نمایش این تسهیلات در نظر گرفته شده است. برای اعطای خدمات "معافیت گمركی" مسیر سبز گمرك در نظر گرفته شد.
خدمت "تأمین اجتماعی"، از دیگر تسهیلات این كارگروه است كه برمبنای توافقات صورت گرفته با سازمان تأمین اجتماعی مشكل بیمه قراردادهای شركت های دانش بنیان حل شده است. برمبنای تفاهم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان تأمین اجتماعی، بخشنامه ۱۴/۱۲ از طرف سازمان تأمین اجتماعی ویژه شركت های دانش بنیان صادر گردیده است كه بر اساس این بخشنامه از این پس قراردادهای شركت های دانش بنیان در زمینه تولید كالاها و خدمات دانش بنیان از پرداخت حق بیمه قراردادها معاف می گردند.
برمبنای مقررات قبلی، شركت ها در انجام قراردادهای پیمانكاری خود معمولاً ۱۶.۶۷ درصد از ارزش قرارداد را تحت عنوان حق بیمه قراردادها به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می كردند كه اجرای این بخشنامه می تواند به كاهش هزینه شركت های دانش بنیان در انجام قراردادهای پیمانكاری در زمینه های دانش بنیان و رونق بیشتر این فعالیت ها منجر شود.
بر طبق این بخشنامه كه با عنوان "نحوه محاسبه حق بیمه قراردادهای شركت ها و مؤسسات دانش بنیان" از طرف سازمان تأمین اجتماعی ابلاغ گردید، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مسئول بررسی و تأیید قراردادها و فعالیت های دانش بنیان است.
شركت های دانش بنیان جهت استفاده از مزایای این بخشنامه جدید باید درخواست خودرا بوسیله سامانه bizservices.ir ارسال نمایند و مستندات مربوط را شامل كل متن قرارداد مورد نظر و نامه استعلام كارفرما درباره مفاصا حساب بیمه را در سامانه بارگذاری كنند تا سپس بررسی، نامه تأییدیه به شعبه موردنظر سازمان تأیید اجتماعی ارسال شود.

تسهیلات پرطرفدار سربازی برای فناوران
با عنایت به اهمیت و نقش نیروی انسانی خلاق برای شركت های دانش بنیان و فناور، تسهیلات سربازی اعضای فعال در شركت های دانش بنیان به دو صورت "پروژه جایگزین خدمت" و "امریه در شركت های دانش بنیان" پیگیری می شود.
دكتر سید محمد صاحبكار، رئیس امور شركت ها و مؤسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به پروژه جایگزین خدمت سربازی، اظهار داشت: در این فرآیند تاكید ما به نتیجه رسیدن پروژه نیست، بلكه پروژه های سربازی پروژه های پژوهشی است كه امكان دارد به نتیجه نرسد، ولی در این راه كه كار پژوهشی انجام می شود، فرد باید تلاش كند تا كارت اختتام خدمت را بتواند دریافت كند.
وی افزود: فردی كه كار پژوهشی انجام ندهد، در حكم سرباز وظیفه فراری است و به وی كارت اختتام خدمت اعطا نمی شود؛ ولی تابحال به چنین موردی برخورد نكردیم.
صاحبكار با اشاره به اینكه تابحال بیشتر از هزار نفر از این تسهیلات برخوردار شدند، افزود: علاوه بر آن افراد تحصیل كرده به جای آنكه دوره نظام وظیفه خودرا در یكی از نهادهای نظامی سپری كنند، می توانند در شركت های دانش بنیان مشغول به فعالیت شوند كه تابحال ۵۰۰ نفر از این طرح بهره مند شدند.
مدیركل امور ارزیابی و صلاحیت شركت های دانش بنیان توضیح داد: در مدل دیگر بعضی از شركت های دانش بنیان تقاضای نیروهای متخصص را دارند كه ما با بررسی رزومه افراد، نخبگان را به این شركت ها جهت انجام دوره نظام وظیفه معرفی می نماییم. این خدمت بزودی فعال می شود و با تأیید مقام معظم رهبری در فاز اول ۲ هزار نفر مشمول این تسهیلات می شوند.
صاحبكار همین طور اشاره كرد: طرح انجام نظام وظیفه در شركت های دانش بنیان كه مشمول ۵۰۰ نفر می شود، هم اكنون فعال گردیده است.

تسهیلات ویژه صندوق توسعه ملی برای دانش بنیان ها
در امتداد اجرای برنامه اشتغالزایی ذیل تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۳۹۷، تفاهم سه جانبه بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملی منعقد شد و برمبنای آن قسمتی از منابع صندوق توسعه ملی به صورت تسهیلات بوسیله بانك های عامل در اختیار شركت ها و مؤسسات دانش بنیان قرار می گیرد. با انعقاد این تفاهم نامه تسهیلات ویژه صندوق توسعه ملی برای شركت های دانش بنیان در خط اعتباری ۱۸۰۰ میلیارد تومانی فراهم گشته است.
در امتداد تفاهم صورت گرفته بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق توسعه ملی، قسمتی از منابع این صندوق بوسیله بانك های عامل به صورت تسهیلات با نرخ های ۱۰ و ۱۲ درصد در اختیار شركت های دانش بنیان قرار می گیرد. این منابع در چارچوب تسهیلات "ایجادی" و "سرمایه در گردش" و در امتداد فعالیت های دانش بنیان شركت ها در اختیار آنها قرار می گیرد.
نرخ سود این تسهیلات برای شركت های دانش بنیان در حوزه های آب و كشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست ۱۰ درصد و برای حوزه صنعت و معدن ۱۲ درصد تعیین شده است.
شركت های دانش بنیان جهت استفاده از این تسهیلات می توانند به شعب مختلف بانك های ملی ایران، كشاورزی، صنعت و معدن، صادرات، سپه، رفاه كارگران، توسعه صادرات، توسعه تعاون، تجارت، پست بانك، پارسیان و آینده مراجعه نموده و از این تسهیلات بهره مند شوند.1398/01/08
14:45:03
5.0 / 5
4000
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل