درس های سیل فروردین ۹۸

درس های سیل فروردین ۹۸

به گزارش دانلود فایل در صورتی كه بعضی از مسئولان اعلام نمودند وقوع سیل اخیر را پیش بینی كرده اند ولی به باور محققان این اقدام كافی نیست و لازم است علاوه بر به روز شدن دروس دانشگاهی برای مقابله با بلایای طبیعی، باید در زمینه مدیریت منابع آبی كشور تجدیدنظر شود.


" ۱۵۰ خودرو در سیل شیراز گرفتار خسارت شده"
"در مازندران ۱۰ تا ۱۵ منطقه رانش زمین در راه جاده به روستا صورت گرفت. قطع شدن برق ۶۰۰ روستا، تخریب ۶ پل اصلی و ۶۰ پل فرعی همینطور صدمه دیدگی ۶۰۰۰ واحدی مسكونی از دیگر خسارات ناشی از این سیل در مازندران است. "
"در حالیكه اهالی شهرهای گنبدكاووس، سیمین شهر، آق قلا و … درگیر سیل هستند خیلی از اهالی شرق استان بخصوص در شهرهای مینودشت و گالیكش درگیر رانش شده اند."
"سیل ۹۸ میلیارد ریال به طرح های هادی سمنان خسارت زد"
"۹۸ كیلومتر از طریق های گچساران. بابا كلان، رودبال، راه های روستایی كمبل، آب شیرین، جهاد آباد. بیزگه، دیل، آرو و نازمكان، خیرآباد پادوك و گچساران ماهور باشت در بارش های اخیر خسارت دید".
"۴۰۰ شهر و روستای ایران درگیر سیل؛ شرایط پلدختر اضطراری است"
اینها بخشی از اخباری است كه از زمان وقوع سیل های اخیر در كشور منتشر گردید. یك كارشناس در این باره تاكید می كند كه هر چند سیل اخیر آلام زیادی برای مردم كشور داشت ولی باید از این تجربه درس عبرت بگیریم و برای آینده برنامه های میان مدت و بلندمدت بیاندیشیم.
درس های سیل اخیر
ابراهیم مقیمی - عضو هیأت علمی دانشكده جغرافیا دانشگاه تهران - در گفتگو با ایسنا، با اشاره به وقوع سیل از آغاز سال جاری تابحال در استان های مختلف كشور، اظهار داشت: این پدیده علیرغم مصیبت ها و آلام هایی كه برای ما ایجاد كرد ولی درس هایی هم داشت و باید از آن درس بگیریم كه از آن جمله می توان به نظام اطلاع رسانی اشاره نمود.
وی با اشاره به انتشار خبری در صدا و سیما در زمینه غیر قابل پیش بینی بودن سیل، تصریح كرد: صدا و سیما باید به خودش بیاید و حقایق را به صورت واقعی به مردم اطلاع رسانی كند تا آمادگی لازم در آنها به منظور زندگی بهتر فراهم گردد. صدا و سیما تصاویری را پخش كرد كه در آن در ترافیك بوجود آمده در دروازه قرآن شیراز، خودروها بر اثر سیل در هم كوبیده شدند و این امر دال بر غیر قابل پیش بینی بودن سیل قلمداد شد.
مقیمی با تاكید بر اینكه باید بررسی شود كه انتشار این مطلب از صدا و سیما با چه هدفی بوده است، اظهار نمود: سرنشینان خودروهای حاضر در این منطقه كه بی اطلاع از محیط بالا دست هستند چطور می توانند پیش بینی كنند كه چه زمانی سیل جاری خواهد شد. ما انتظار داریم پیش بینی ها و هشدارهای هواشناسی از جانب نهادهایی همچون سازمان هواشناسی و سازمان گردشگری و میراث فرهنگی به گردشگران اطلاع رسانی شود.
وی با طرح این سوال كه وقتی گردشگران به سواحل چابهار، كویر لوت، شهر شیراز و یا به شهر مشهد هدایت می شوند برای در امان نگهداشتن گردشگران چه تهمیداتی اندیشیده می شود، تصریح كرد: صدا و سیما علیرغم تلاش هایی كه برای پوشش این پدیده طبیعی داشته ولی قصوراتی دارد كه نباید نادیده گرفته شود و این تلنگری به صدا و سیما است و از این به بعد باید این سازمان در جهت هوشیار سازی و بیان حقیقت به مردم خویش را به روز كند.
تلنگری دیگر به نظام مهندسی كشور
عضو هیأت علمی دانشگاه تهران درس دوم از سیل اخیر كشور را در حوزه نظام مهندسی كشور ذكر كرد و خاطرنشان كرد: وزارتخانه هایی همچون راه و شهرسازی و وزارت نیرو با اینكه اعلام نمودند كه پیش بینی هایی در زمینه وقوع سیل داشته اند ولی این پیش بینی ها قابل قبول نیست؛ چراكه نظام مهندسی كشور باید خویش را با پدیده های این چنینی روزآمد كند.
پاسداری از ذخایر ژنتیكی خاورمیانه
مقیمی با اشاره به اینكه سیلاب ها می توانند به تقویت خاك های كشاورزی كمك كنند، در این باره توضیح داد: سیلاب ها از راه رسوب گذاری و خاك سازی باعث تقویت خاك های كشاورزی می شود ضمن آنكه زمین ایران میراث ژنتیكی خاورمیانه و آسیا از نظر بذرهای نهفته است.
وی با اشاره به اینكه بذرهای گیاهان متعددی در ایران نهفته است كه تابحال فرصت رویش نیافته اند، افزود: بارش هایی كه اخیراً در ایران شدت یافته است، فرصت رویش بذرهای نهفته كه میراث ژنتیكی كشور به حساب می آید را فراهم خواهد نمود.
این استاد جغرافیا دانشگاه تهران افزود: بر این اساس طی یك تا دو ماه آینده شاهد رویش گیاهان جنگلی و نهال های درختی خواهیم بود از این رو وزارت جهاد كشاورزی باید از الان تمهیداتی را برای چرای دام ها در مناطق خاص اتخاذ كند تا آسیبی به نونهال ها وارد نشود.
وزارت علوم برای افزایش توان مقابله با بلایای طبیعی خویش را به روز كند
مقیمی بررسی استفاده از اراضی دشت های سیلابی را درس چهارم سیل اخیر نام برد و اظهار داشت: درس پنجمی كه باید از این پدیده گرفت در حوزه آموزش عالی كشور است. بخشی از توسعه دانشی معلول رویدادهایی است كه رخ می دهد. اگر ما دانش آتشفشان داریم به علت وجود آتشفشان و اگر به دانش سیلاب دسترسی داریم به علت درگیری كشور با سیلاب است.
وی با اشاره به اینكه نظام آموزش عالی كشور باید نسبت به نیازمندی هایی كه زمین ایران دارد خویش را به روز كند، ابراز تأسف كرد كه بعضاً آموزش های قدیمی و غیر كاربردی در وزارت علوم رواج دارد از این رو این وزارتخانه باید در كمیته های تخصصی مختلف خویش را از نظر نیازمندی های كشور از نظر بروز رخدادهای طبیعی به روز كند.
عضو هیأت علمی دانشگاه تهران تصریح كرد: خیلی از نخبگان دانشگاهی در حوزه های پژوهشی مختلفی مطالعه می كنند و وزارت علوم باید تحقیقات محققان دانشگاهی را به سمت این نیازمندی ها و مهندسی های جدید و استفاده بهتر از زمین هدایت كند.
به قول وی، وزارت علوم باید فارغ التحصیلانی را به جامعه تحویل دهد كه با دانش های روز همراه باشند.
واكاوی مدیریت كشور
مقیمی درس ششم از این رخداد طبیعی را در حوزه مدیریت كشور عنوان نمود و اظهار داشت: باید واكاوی شود كه از تعداد افرادی كه در شهرداری ها، بخشداری ها، شوراهای شهر، فرمانداری ها و مدیران كل وزارت كشور مشغول به فعالیت هستند چه میزان با زبان زمین آشنایی دارند و چند متخصص در حوزه های مربوط به استفاده از زمین به كار گرفته شده اند.
او همینطور با اشاره به اقدامات نهادهای نظامی در امدادرسانی به مناطق سیل زده، خاطرنشان كرد: درس هفتمی كه از این رویداد گرفته می شود این است كه نهادهای نظامی همچون ارتش باید با دانش های روز همراهی كنند تا بتوانند در برخورد با چنین رویدادهایی آمادگی لازم را داشته باشند. آمادگی ارگان های نظامی همچون ارتش، سپاه و نیروی انتظامی برای مقابله با چنین رویدادهایی یك لزوم است.
نقش مجلس در مدیریت بحران
این محقق دانشگاه تهران درس نهم این رویداد را نقش مجلس در مدیریت بحران دانست و اضافه كرد: متأسفانه خیلی از پیامدها و رویدادها می تواند محصول كم نظارتی مجلس باشد.
وی درس دهم را در حوزه قوه قضائیه عنوان نمود و اضافه كرد: قوه قضائیه و آموزش ها در این عرصه باید به سمت جلوگیری از خسارت در حوزه مدیریت حقوق مردم باشد.
درس یازدهم مدیریت مخاطرات
مقیمی افزود: سازمان هلال احمر و ستاد مدیریت بحران كشور باید متحول شوند و این نهادها باید خویش را با دانش روز سازگار كنند.
وی بر لزوم واكاوی عملكرد نهادهایی همچون سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان نقشه برداری، سازمان جغرافیایی ارتش، سازمان گردشگری و میراث فرهنگی، سازمان پدافند غیر عامل و مدیران كل رودخانه های وزارت نیرو، بنیاد مسكن، شهرداری ها و معاونت عمران وزارت كشور، اظهار داشت: این نهادها باید عملكردهای خویش را مورد نقد قرار دهند.
تعادل بخشی رودخانه ها، درس دوازدهم
عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با تاكید بر اینكه رودخانه ها در چنین شرایطی خویش را زنده می كنند، اضافه كرد: رودخانه ها به دنبال تعادل بخشی و به دنبال احیای خود هستند از این رو رودخانه ها در حوزه تعادل بخشی خود یك دستاورد بزرگی است برای ما كه می خواهیم از آنها استفاده نماییم.
آخرین درس، مهمترین درس
وی با اشاره به كتاب "اكوژئومورفولوژی و حقوق رودخانه" از انتشارات دانشگاه تهران، اضافه كرد: در این كتاب تاكید شده كه دبی رودخانه كارون ۶ هزار متر مكعب در ثانیه است از این رو لازم است تا نظام مهندسی كشور به سمت رویدادهای میان و بلندمدت سوق یابد. اینكه مسؤولان مربوط در رسانه ها اعلام می كنند كه سیل اخیر را پیش بینی كرده اند قابل قبول نیست و باید نسبت به كیفیت سدها توجه لازم را داشته باشند.
مقیمی با اشاره به اینكه سدهای كشور تنها آب را ذخیره سازی نمی كنند، اظهار نمود: سدها علاوه بر آب انباشته از رسوبات است و وزارت نیرو تنها صیانت از تاج سدها را بر عهده ندارد و نسبت به مخزن سد و كیفیت آبی ورودی به آن مسؤول هستند.
وی با تاكید بر لزوم تجدیدنظر در مدیریت منابع آبی كشور، تصریح كرد: مدیریت منابع آبی كشور باید بگونه ای باشد كه جریان های طغیانی به سمت ایران مركزی، تالاب ها و استفاده بهتر از آب هدایت شوند.
این محقق دانشگاه جریان های طغیانی را جز سرمایه های كشور توصیف كرد و اظهار داشت: سیلاب های اخیر به سمت دریا هدایت شدند در صورتی كه تالاب های بختگان، گاوخونی، جازموریان و میقان پتانسیل زیادی برای ذخیره سازی آب دارند.
مقیمی اظهار نمود: از یك سو آب ها را تبخیر می نماییم و از جانب دیگر برای تأمین آب مصرفی شیراز و یزد از حوضه كوهرنگ و زاینده رود آب گرفته می شود.1398/01/14
22:45:24
5.0 / 5
4264
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل