رییس دانشگاه آزاد در نشست اتاق بازرگانی اصفهان:

سرای نوآوری در هر استان راه اندازی می شود، برای همكاری با اتاق های بازرگانی آماده ایم

سرای نوآوری در هر استان راه اندازی می شود، برای همكاری با اتاق های بازرگانی آماده ایم

به گزارش دانلود فایل رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان این كه راه اندازی سرای نوآوری در هر استان، رویكرد دانشگاه در كاربردی كردن آموزش و پژوهش است، از آمادگی این دانشگاه برای همكاری با اتاق های بازرگانی در بستر زیست بوم واقعی اطلاع داد.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، دكتر محمدمهدی طهرانچی در مسافرت به اصفهان و دیدار با رئیس و اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی استان اصفهان ضمن ابراز شادمانی از این كه در سال «رونق تولید» در كنار دوستان اتاق بازرگانی است، اظهار نمود: دانشگاه آزاد اسلامی دانشگاهی است كه متعلق به مردم است و ریالی بودجه دولتی دریافت نمی كند و مردم این دانشگاه را ساخته اند تا برای توسعه نقش ایفا كند.

رویكرد دانشگاه آزاد اسلامی بسترسازی اشتغال دانش بنیان است
وی با اشاره به اینكه دانشگاه آزاد اسلامی می خواهد تا سال ۱۴۰۴ انتخاب اول داوطلبان شود، اظهار داشت: رویكرد ما بسترسازی اشتغال دانش بنیان است، چون كه ایرانی ها افراد باهوشی هستند و نسبت به آینده جوانان خود حساس هستند و اگر بدانند ما هم این حساسیت را درك كرده ایم و برای اشتغال و آینده جوانان برنامه داریم، شعار دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۱۴۰۴ محقق خواهد شد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینكه رویكرد دیگر این دانشگاه، توسعه هوشمند منطقه ای است، اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی با توسعه شهری گره خورده و این مورد برای ما بسیار مهم می باشد كه برای اقتصاد شهری مؤثر واقع شویم.
طهرانچی با اشاره به فرهنگ تمدنی ایران در حوزه صناعت، خاطرنشان كرد: جریان دانش جریانی است كه از گذشته وجود داشته و الان هم وجود دارد، اما دانشگاه سه بعد دیگر هم دارد كه فناوری یكی از آنهاست كه در فرهنگ تمدنی به آن "صناعت" گفته می شد و موضوعی است كه پژوهش كاربردی نیست، بلكه بكارگیری دانش برای حل مسئله در محیط واقعی است. رویكرد اقتصادی و اجتماعی، ابعاد دیگر دانشگاه هستند.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینكه دانش كاربردی یك بحث و بكارگیری دانش برای حل مسئله بحثی دیگری است، اشاره كرد: زمان ورود دانشگاه به ایران، مفهوم دوم دانشگاه كه فناوری است، مورد غفلت قرار گرفت و این گونه شد كه فناوری به كارخانه تبدیل شد و از دانشگاه جدا ماند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینكه تحصیل، مهارت جدید، صنایع جدید و انتقال فناوری یك چرخه تنگاتنگ است كه با هم كار می كنند، اظهار داشت: صنعتگران ما در گذشته صنعت غرب را دیدند، اما آنرا مانند گل مصنوعی وارد كردند. كارخانه را آوردیم، اما جذب فناوری نداشتیم.

دانشگاه آزاد بر بستر زیست بوم واقعی می خواهد با اتاق بازرگانی همكاری داشته باشد
طهرانچی با اشاره به اینكه اتاق بازرگانی و دانشگاه آزاد اسلامی به این بلوغ رسیده اند كه باید به هم وصل شوند تا بتوانند در توسعه هوشمند منطقه ای تأثیرگذار باشند، افزود: در اتاق بازرگانی، صنعتگران و صادركنندگان بزرگ گرد هم هستند و اگر بتوانیم حلقه علم و اقتصاد را به یكدیگر پیوند بزنیم، می توانیم مؤلفه های اقتصاد كشور را شكل دهیم.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نقش آفرینی در شكل گیری این حركت را افتخاری برای دانشگاه دانست و اعلام نمود: دانشگاه آزاد اسلامی بر بستر زیست بوم واقعی می خواهد با اتاق بازرگانی همكاری داشته باشد.
وی با اشاره به تغییر رویكرد صنایع موفق در جهان، اظهار داشت: در گذشته ۸۵ درصد سرمایه صنایع، سرمایه آشكار بود و تنها ۱۵ درصد از آن به دانش اختصاص داشت، اما حالا ۱۵ درصد سرمایه مربوط به ماشین آلات و منابع مالی است و ۸۵ درصد آن مربوط به سرمایه نهان و دانش است، چون كه صنایع موفق معتقدند كه این سرمایه دانش و تحقیقات فرصت اولین بودن به آنها می دهد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاكید بر اینكه ما نیازمند كاربردی كردن آموزش ها هستیم، خاطرنشان كرد: تابحال دانشگاه ها به نیاز بازار توجه نداشتند. امروز به محض ورود به اصفهان، به دانشگاه آزاد اسلامی مركز دهق رفتم، چون كه رویكرد این دانشگاه مطلوب ماست و می خواهیم دانشگاه آزاد اسلامی یك دانشگاه در جوار صنعت باشد، ازاین رو برای رساله ها و رساله ها با تفكر، روشی طراحی كردیم كه حالا آماده اجراست.

از مهرماه همه دانشجویان دانشگاه رساله های خویش را از "سامانه پایش" انتخاب كنند
تا آخر اردیبهشت ظرفیت پژوهشی برای صد هزار نفر فعال می شود

طهرانچی در ادامه توضیح داد: در این مدل، ۸۰ هزار رساله كارشناسی ارشد و ۱۰ هزار رساله دكتری كه به صورت سالانه در دانشگاه آزاد اسلامی تهیه می شود، به چالش های ملی خواهند پرداخت كه تابحال ۱۰ چالش ملی را شناسایی و احصاء كردیم و در سفرهای استانی در حال شناسایی چالش های دیگر هستیم و تلاش می نماییم این چالش ها را به نظام موضوعات تبدیل نماییم. با عنایت به اهمیت این موضوع، از مهرماه امسال همه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی موظفند رساله و رساله های خویش را از سامانه پایش انتخاب كنند كه تاكنون۶ هزار و ۸۰۰ نظام موضوعات احصاء شده و تا آخر اردیبهشت این عدد به ۱۰ هزار مبحث خواهد رسید و ظرفیت پژوهشی برای صد هزار نفر فعال می شود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاكید بر اینكه دانشجو باید بداند اگر تحقیق خوب عرضه نماید، این تحقیق خریدار خواهد داشت، اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی زیرساخت این كار را فراهم نموده و مقدمات آن شروع شده، اما حلقه بعدی این چرخه، صنعتگران و بازرگانان هستند كه باید این چرخه را تكمیل كنند.
وی ادامه داد: اتاق بازرگانی اصفهان می تواند دو یا سه مبحث برای نظام موضوعات مورد نیاز خود در حوزه صنعت سنگ، نساجی و… بنویسد. بدین سان سالی ۵۰۰ تحقیق در مورد یك مبحث نوشته می شود و در اختیار صنایع استان قرار می گیرد.

راه اندازی سرای نوآوری در هر استان، رویكرد دانشگاه در كاربردی كردن آموزش و پژوهش
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینكه راه اندازی سرای نوآوری در هر استان، رویكرد دیگر دانشگاه آزاد اسلامی در كاربردی كردن آموزش و پژوهش است، اشاره كرد: این سراها تلفیقی از محیط جدید تخصصی بازار و تیمچه های قدیمی است كه فضایی برای تعامل بین تولیدكنندگان و مصرف كنندگان ارتباط منسجم ایجاد كند. در سرای نوآوری، مركز رشد، پارك علم و فناوری، شتاب دهنده، سرمایه گذار، مدرسه خلاقیت و… وجود خواهد داشت.
وی با بیام اینكه آموزش كاربردی برای ما اهمیت زیادی دارد، اضافه كرد: آمادگی داریم در همه شهرها مراكز R&D را به دانشگاه ببریم، چون كه هرچقدر آموزش ما به اشتغال نزدیك تر شود، دانشجوپذیری ما بیشتر می شود.

راه اندازی مدرسه عالی مهارت بازار سرمایه در آینده ای نزدیك
طهرانچی به راه اندازی مدارس عالی مهارت در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره نمود و اظهار داشت: مدارس عالی مهارت یكی از رویكردهای جدید دانشگاه آزاد اسلامی در كاربردی كردن آموزش است. تابحال مدرسه عالی مهارت حقوق كه مدل شبیه سازی شده یك مجتمع قضایی است، در واحد تهران جنوب راه اندازی شده و بزودی مدارس عالی مهارت پویانمایی و بازار سرمایه راه اندازی می شود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خطاب به رئیس و اعضای هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان، اظهار داشت: شما هم درباره نیاز خود اعلام كنید كه به چه مهارتی در استان نیاز دارید و پیشنهاد خویش را جهت راه اندازی مدرسه عالی مهارت اصفهان ارائه نمایید.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درمورد ارتقای مرتبه علمی اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی بر مبنای عرضه مقالات، اظهار نمود: بیشتر از ۹۰ درصد پژوهش ها مربوط به تحصیلات تكمیلی است، اما بنا داریم به هر دانشجوی دكتری كه بتواند حل مسئله كند، مدرك عرضه نماییم.
طهرانچی در انتها اشاره كرد: دانشگاه آزاد اسلامی یك مجموعه به هم پیوسته است كه می تواند خویش را با تغییرات منطبق نماید، چون كه دماسنج این دانشگاه به نیاز مردم وصل است و در این دانشگاه مدیران سریع تر می توانند نیاز مردم یا ناكارآمدی آموزش عالی را درك كنند.1398/01/30
13:41:01
5.0 / 5
4429
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل