به بهانه سالروز تولد مریم میرزاخانی و روز زنان در ریاضیات ؛

بانوی ایرانی جاودان در تاریخ ریاضیات

بانوی ایرانی جاودان در تاریخ ریاضیات

دانلود فایل: فردا (۲۲ اردیبهشت) سالروز تولد ریاضیدان فقید ˮمریم میرزاخانیˮ است كه در جهان روز ˮزنان در ریاضیاتˮ نام گرفته است. مریم میرزاخانی، ریاضی دان ایرانی و اولین زنی كه موفق به دریافت مدال فیلدز اتحادیه جهانی ریاضیات (IMU) در سال ۲۰۱۴ شده بود، ۴۲ سال پیش در چنین روزی به دنیا آمد و در سن ۴۰ سالگی سپس ۴ سال مبارزه با بیماری سرطان، از دنیا رفت؛ اما نام وی در تاریخ ریاضیات جاودانه شد.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، روز "زنان در ریاضیات" امسال (سال ۲۰۱۹ میلادی) برای اولین بار در جهان و همزمان با سالروز تولد مریم میرزاخانی (۱۲ می مقارن با ۲۲ اردیبهشت) گرامی داشته می شود. در سایت اینترنتی مربوط به این روز، درباب انتخاب روز زنان در ریاضیات، آمده است: " ۱۲ می (۲۲ اردیبهشت) فرصت شادی بخشی برای جامعه ریاضی است تا زنان ریاضیدان را گرامی بدارد. این گرامیداشت هرساله در سراسر جهان برگزار می گردد. هدف از نام گذاری روز زنان در ریاضیات، الهام بخشی به زنان سراسر جهان برای گرامیداشت دستاوردهای آنها در ریاضی است تا بدین وسیله بتواند زمینه ای را برای ایجاد فضای كاری مناسب، لذت بخش و همگانی فراهم آورد. "
سال گذشته به پیشنهاد كمیته بانوان انجمن ریاضی ایران، اتحادیه بین المللی انجمن های ریاضی جهان (IMU) روز تولد مرحوم "مریم میرزاخانی"، ۱۲ ماه می (۲۲ اردیبهشت) را «روز زنان در ریاضیات» در جهان نام گذاری كرد. این پیشنهاد در جلسه عمومی بانوان اتحادیه بین المللی انجمن های ریاضی جهان در روز ۹ مرداد سال ۹۷ (۳۱ جولای ۲۰۱۸)، در ریو دوژانیرو - برزیل به تصویب رسید.
چندین سازمان همچون انجمن "زنان اروپایی در ریاضیات"، "انجمن جهانی زنان در ریاضیات"، "زنان آفریقایی در انجمن ریاضیات"، انجمن "زنان هندی و ریاضیات" و باز گروه "زنان ریاضیدان شیلیایی" از پیشنهاد كمیته بانوان انجمن ریاضی ایران در این خصوص حمایت كرده اند.میرزاخانی: آدمی نیستم كه به آسانی تسلیم شوم
بدون شك مریم میرزاخانی برای بسیاری الهام بخش است؛ البته الهام بخشی او نه از جهت "طی طریق موفقیت"، بلكه بیشتر از شخصیت او ناشی می شود. جملات زیادی از وی در سخنرانی ها هنگام دریافت جوایز یا در مصاحبه ها نقل شده، با این مضمون كه "ریاضیات زیبایی خودش را به شاگردان صبورش نشان می دهد" یا عبارت "ذوق كشف و لذت فهمیدن چیزی جدید"، "احساس ایستادن بالای یك بلندی و رسیدن به دیدی شفاف و واضح" كه تشبیهات او از لحظات كشف و شهود در حل مسائل ریاضی هستند.
میرزاخانی در مصاحبه ای با مجله "كوانتا" گفته است: "فكر می كنم اگر می دانستیم امور تا این اندازه پیچیده اند، در مقابل آنها تسلیم می شدیم". او سپس مكثی می كند و ادامه می دهد: "نمی دانم؛ حقیقتاً من آدمی نیستم كه به آسانی تسلیم شوم."
بی شك مبارزه چهار ساله او با بیماری سرطان هم گویای تسلیم ناپذیری او هست؛ میرزاخانی كه حتی در روزهای بیماری هم خودرا "خوش شانس" توصیف می كند، در كودكی رؤیای نویسنده شدن در سر پرورانده و بعدها قدردان یك یك فرصت هایی كه برای او پیش آمده، هست. خانواده حمایت گر، تحصیل در دبیرستان فرزانگان و دانشگاه صنعتی شریف، پیدا كردن دوستان علاقه مند به ریاضی و ادامه تحصیل و گرفتن درجه استادی در دانشگاه استنفورد همچون این فرصت ها و شرایطی است كه دست به دست هم داده تا میرزاخانی در عرصه بین المللی خوش بدرخشد. البته شاید به این فرصت ها بتوان "جان سالم به در بردن" از حادثه سقوط اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف، كه همگی از برگزیدگان المپیادهای ریاضی ملی و بین المللی بودند، به دره در سال ۱۳۷۶ را باز اضافه كرد.
میرزاخانی در سال ۱۳۸۴ با همسرش "یان وندارك" (اهل جمهوری چك)، دانشیار ریاضی دانشگاه استنفورد ازدواج كرد و این زوج دارای فرزندی به نام "آناهیتا" هستند.روز "زنان در ریاضیات"؛ عامل ایجاد علاقه مندی مضاعف به ریاضی
محمدعلی دهقان، رئیس پیشین انجمن ریاضی ایران در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه شخصاً با "مریم میرزاخانی" برخوردی نداشتم، توضیح داد: زمانی كه من به ریاست انجمن درآمدم، ایشان در خارج از كشور بود. ارتباط انجمن ریاضی با ایشان به سال های ۱۳۷۳ و ۱۳۷۴ برمی گردد كه در آن زمان "مریم میرزاخانی" توانست دو سال متوالی مدال طلای المپیاد كشوری كه از طرف انجمن ریاضی ایران برگزار شده بود، را از آن خود كند.
وی به پیشینه پژوهشی مرحوم میرزاخانی در دانشگاه صنعتی شریف و استخدام وی در دانشگاه استنفورد با درجه استاد تمامی اشاره نمود و اظهار داشت: مریم میرزاخانی از زمان دبیرستان و بوسیله دكتر عبادالله محمودیان، استاد دانشكده علوم ریاضی دانشگاه صنعتی شریف با این دانشگاه در ارتباط بود و در كلاس های فصل تابستان شركت می كرد.
رئیس پیشین انجمن ریاضی ایران، نام گذاری روزی به نام "زنان در ریاضیات" به نام "مریم میرزاخانی" در جهان را خاطرنشان كرد و در این زمینه توضیح داد: اتحادیه جهانی ریاضیات هر ۴ سال یك دفعه تشكیل جلسه می دهد. انجمن ریاضی ایران در جلسه فوق كه تمام ریاضی دانان جهان در آن جمع هستند، پیشنهاد كرد روز تولد مریم میرزاخانی بعنوان روز "زنان در ریاضیات" نام گذاری شود.
دهقان اضافه كرد: این پیشنهاد از طرف چند بانوی ریاضی دان كشور تنظیم و ارسال شد و در اتحادیه بین المللی انجمن های ریاضی جهان كه سال قبل در ریو دوژانیرو - برزیل برگزار شده بود، رأی اكثریت آرا را به دست آورد.وی با اشاره به اینكه اتحادیه بین المللی انجمن های ریاضی جهان زیرمجموعه یونسكو است، افزود: از سال قبل بنا شد تا روز تولد مرحوم میرزاخانی هر ساله در دنیا بعنوان روز "زنان در ریاضیات" گرامی داشته شود.
رئیس پیشین انجمن ریاضی ایران با اشاره به اینكه گزارش های بسیاری به ما رسیده كه دانش آموزانی از روستاها و شهرها، خصوصاً دانش آموزان دختر، به تقلید از مرحوم میرزاخانی به خواندن ریاضی تشویق شده اند، تصریح كرد: نام گذاری روزی به نام ایشان و روز زنان در ریاضیات، می تواند روحیه مضاعفی در علاقه مندی اقشار مختلف به ریاضی ایجاد كند.
برگزاری نخستین "بزرگداشت روز زنان در ریاضیات" در دانشگاه شهید بهشتی
به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، مدال فیلدز یا نشان فیلدز جایزه ای است كه از سال ۱۹۳۶ هر چهار سال یك دفعه به ابتكار ریاضی دان كانادایی "جان چارلز فیلدز" در جریان كنگره اتحادیه جهانی ریاضیات به ریاضی دانان جوان (كمتر از چهل سال) كه كار بهادار ای در ریاضی انجام داده باشند، داده می شود. مرحوم "مریم میرزاخانی"، اولین ایرانی و اولین زن دریافت كننده این نشان (معادل جایزه نوبل در ریاضی) در تاریخ ۷۸ ساله آن است كه این جایزه را در سال ۲۰۱۴ (۱۳۹۳ شمسی) و همزمان با افتتاحیه كنگره بین المللی ریاضیدانان در سئول كره جنوبی دریافت كرد.
بعد از میرزاخانی، "كوچر بیركار" تبعه كرد ایرانی ساكن بریتانیا باز دومین فرد ایرانی بود كه موفق شد این نشان را در دور بعدی اتحادیه جهانی ریاضی (ریو دوژانیرو، ۲۰۱۸) از آن خود كند.
اولین "گرامیداشت روز زنان در ریاضیات"، فردا ۲۲ اردیبهشت همزمان با سالروز تولد "مریم میرزاخانی" و روز "زنان در ریاضیات" در دانشكده مدیریت و حسابداری دانشگاه شهید بهشتی از ساعت ۱۸ تا ۲۲: ۳۰ برگزار می شود.
منبع:

1398/02/21
14:48:32
5.0 / 5
3971
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل