در گفت وگو با دانلود فایل اعلام شد

افزایش مقاومت خوردگی قطعات با دستگاه های لایه نشانی بومی، كاربرد آزمایشگاهی در دانشگاه های كشور

افزایش مقاومت خوردگی قطعات با دستگاه های لایه نشانی بومی، كاربرد آزمایشگاهی در دانشگاه های كشور

دانلود فایل: پژوهشگران یكی از شركت های دانش بنیان با دستیابی به دانش فنی تولید دستگاه لایه نشانی توانسته اند لایه هایی با مقاومت خوردگی و سایش بالا بر روی قطعات ایجاد كنند و با عنایت به این توانایی این دستگاه ها در كارخانجات تولیدی كاربردی شده؛ بدین جهت كاربرد این دستگاه وارد فاز صنعتی شده است.


بابك رشیدی از پژوهشگران این طرح در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه این شركت دانش بنیان فعالیت خودرا در زمینه طراحی و ساخت دستگاه های پوشش دهی در خلأ از سال ۱۳۸۴ آغاز كرد، اظهار داشت: این دستگاه ها در مقیاس های صنعتی و آزمایشگاهی طراحی و ساخته شده اند. دستگاه های آزمایشگاهی دارای محفظه های كوچكی هستند و برای لایه نشانی قطعات آزمایشگاهی و پژوهشگاهی كاربرد دارند.
رشیدی افزود: با افزایش تجربیات به سمت طراحی دستگاه های بزرگ تر لایه نشانی رفتیم و هم اكنون دستگاه های صنعتی لایه نشانی این شركت بعنوان یكی از تجهیزات اصلی كارخانجاتی چون تولید كاشی و سرامیك، شیرآلات، ظرف چینی و صنعت یراق آلات مطرح است.
وی با با اشاره به اینكه این دستگاه می تواند بر روی سطوح مختلف فلزی، بلور و كاشی لایه هایی با رنگ های طلایی، نقره ای و ۷ رنگ، دودی و سایر رنگ ها ایجاد كند، اظهار نمود: لایه های ایجادشده از مقاومت به سایش و خوردگی بالایی برخوردار می باشد.
رشیدی درباب اعمال انواع رنگ های مختلف بر روی سطوح توضیح داد: همانطور كه در روش آبكاری سنتی از فلزاتی مانند نیكل و كروم استفاده می شود، در این روش نیز برخی استفاده ها از برخی فلزات تعریف شده است. بعنوان مثال زمانی كه فلز تیتانیوم در داخل دستگاه بعنوان ماده اولیه قرار می گیرد، در تركیب با گازهای متنوع، تركیب رنگ های مختلفی ایجاد می كند، به شكلی كه اگر گاز "آرگون" وارد سیستم شود، در تركیب با تیتانیوم رنگ تیتانیوم را ایجاد می كند؛ بدین جهت محصول نهایی نقره ای خواهد شد.
وی با اشاره به اینكه گازهای مختلف در تركیب با تیتانیوم، تركیب رنگ های متنوعی می دهند، اضافه كرد: در تركیب گاز نیتروژن با تیتانیوم، رنگ نقره ای به رنگ طلایی تبدیل می شود.
این محقق با تاكید بر اینكه هزینه های لایه نشانی با استفاده از این دستگاه نسبت به روش های آبكاری سنتی كمتر است، ضمن آنكه ماندگاری بالاتری دارد، افزود: روش لایه نشانی با استفاده از این دستگاه جزو روش های پاك و سبز به شمار می رود؛ چونكه در روش های سنتی آبكاری، معمولاً همراه با پساب هایی است كه سبب آلودگی های زیست محیطی می شود. از آنجایی كه فرآیندهای لایه نشانی در این دستگاه در محیط های خلأ است، هیچ مایع و یا اسیدی در فرآیندها استفاده نمی شود؛ بدین جهت روش مورد استفاده پاك و جایگزین مناسبی برای روش های سنتی است.
رشیدی به روش لایه نشانی مورد استفاده در این دستگاه اشاره نمود و اضافه كرد: از آنجایی كه پروسه لایه نشانی در دستگاه های ساخته شده در محیط خلأ انجام می شود، مولكول های رنگی از فاز جامد به فاز گاز، تبدیل و در فضا منتشر می شوند و زمانی كه قطعات از مقابل این ذرات عبور می كنند، میان این ذرات و قطعات به سبب وجود محیط خلأ، چسبندگی ایجاد می شود.
بگفته وی، در این پروسه از آنجایی كه قطب مثبت و منفی ایجاد می شود، ذرات جامدی كه به گاز تبدیل گشته اند، با شتاب بیشتری به سطح قطعه می نشینند و چسبندگی بهتری پیدا می كند.
محقق این طرح، نبود آلودگی و پساب را از مزیت های این روش دانست و افزود: هم اكنون كارخانجات مختلفی چون تولید شیرآلات، كاشی، ظروف آشپزخانه از این دستگاه ها خریداری كردند و محصولات این كارخانجات با روش لایه نشانی ما به بازار عرضه شده است، ضمن آنكه با كاربردی شدن این دستگاه در كارخانجات تولیدی، این محصول وارد فاز صنعتی شده است.
رشیدی همین طور با اشاره به كاربردهای آزمایشگاهی دستگاه های لایه نشانی تولید شده، اشاره كرد: تابحال دانشگاه هایی چون تهران، شریف، امیركبیر، خواجه نصیر، الزهرا، اصفهان و مالك اشتر، سایزهای آزمایشگاهی و پژوهشی این دستگاه را از ما خریداری كردند.
منبع:

1398/03/15
22:30:25
5.0 / 5
4130
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل