با تلاش محققان دانشگاهی صورت گرفت

افزایش اثربخشی داروی ضدبیماری های التهابی روده با كمك نانوذرات

افزایش اثربخشی داروی ضدبیماری های التهابی روده با كمك نانوذرات

به گزارش دانلود فایل محققان رشته داروسازی صنعتی(فارماسیوتیكس) دانشگاه علوم پزشكی تهران توانستند با استفاده از نانوذرات در سیستم دارورسانی، میزان نفوذپذیری دارو را افزایش داده و این سیستم را به یك سامانه دارورسانی هدفمند تبدیل كنند.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، آنچه از شنیدن نام دارو برای نخستین بار به ذهن خطور می كند شاید چیزی فراتر از قرص، كپسول یا آمپول نباشد! در حالیكه دنیای دارو و روش های انتقال آن به بدن به همین ها خلاصه نمی گردد. با گسترش علوم دارویی، سیستم های دارورسانی گذشته پاسخگوی نیازهای دارودرمانی نبوده و در نتیجه، به ‏تدریج با ابداع فرمولاسیون و ابزارهای نوین تلاش می شود میزانِ فراهمیِ زیستیِ داروها را در محل هایی خاص از بدن و در زمان هایی خاص، بالا برند تا هم هدف‏ درمانی و هم كاهش عوارض دارویی را تأمین نمایند.
محققان دانشگاه علوم پزشكی تهران برای كاهش اثرات منفی جانبی دارو در بیماران مبتلا به التهاب روده، سامانه دارویی مبتنی بر نانوذرات طراحی كردند.
دكتر وفایی درباره ضرورت انجام این طرح اظهار داشت: «این پروژه با عنایت به اهمیت و نیاز كاهش عوارض جانبی دارو و ارتقای كارایی درمانی بیماری های التهابی روده با استفاده از یك سامانه دارورسانی هدفمند بر پایه نانوذرات طراحی شد. در این مطالعه، كوپلیمر تشكیل دهنده نانوذرات هیالورونیك اسید به منظور انتقال هدفمند داروی بودزوناید (كورتیكواستروئید مؤثر در درمان بیماری های التهابی روده) به بافت التهابی روده تهیه شد. نانوذرات تهیه شده فاقد اثرات سمی بر رده سلولی روده بزرگ بود و مشخص شد نانوذرات هیالورونیك اسید، وارد سلول های التهاب یافته می شوند. نتایج مطالعات سلولی و حیوانی نشان داد كه اثر ضدالتهابی نانوذرات حاوی دارو در مقایسه با داروی آزاد بیشتر است. نتایج این پروژه نشان داده است كه نانوذرات هیالورونیك اسید حاوی داروی بودزوناید، به علت اندازه مناسب (در محدوده ۲۷۳ تا ۲۹۳ نانومتر)، بار سطحی آنیونی و تمایل به گیرنده های اختصاصی بر سطح سلول های اپیتلیال ملتهب می تواند در دارورسانی هدفمند در درمان بیماری كولیت اولسراتیو مورد استفاده قرار گیرد.»
ایشان در ادامه درباره خصوصیت نوآورانه و لزوم انجام این طرح اظهار داشت: «در این مطالعه، كوپلیمر تشكیل دهنده نانوذرات هیالورونیك اسید با یك روش ابداعی سنتز شد و سپس به منظور دارورسانی بر روی یك مدل سلولی بیماری التهابی روده و در ادامه كار در مدل حیوانی موردارزیابی قرار گرفت. طراحی و توسعه سامانه های دارورسانی كه به صورت هدفمند دارو را در محل اختصاصی التهاب در كولون آزاد كند، جهت كاهش عوارض جانبی ناشی از جذب سیستمیك دارو و ارتقای درمان بیماری های التهابی روده می تواند بسیار مؤثر باشد.»
به قول این محقق با عنایت به ورود چندین محصول دارویی جدید از سیستم های دارورسانی هدفمند بر پایه نانو به بازار كشورهای ایالات متحده و اروپا، بازار فروش قابل توجه این محصولات و توانمندی این گروه تحقیقاتی در صنعتی سازی طرح، امكان تجاری سازی محصول وجود دارد و در صورت تكمیل كار و تولید محصول، با عنایت به شیوع بالای بیماری و اهمیت درمان، در مرحله اول نیاز داخلی كشور تأمین می شود و در ادامه كار می توان به توسعه صادرات محصول در كشورهای آسیایی همجوار امیدوار بود.
وی تصریح كرد: «نمونه آزمایشی محصول ساخته و ثبت اختراع محصول انجام شده است و به منظور تولید محصول در مقیاس صنعتی، تسهیلات مالی در چارچوب سرمایه گذار و دریافت مجوز از سازمان غذا و دارو مورد نیاز است. تأمین تسهیلات مالی جهت تجاری سازی این دسته از محصولات با استفاده از امكانات و تجهیزات دستگاهی موجود در دانشگاه ها و مراكز رشد می تواند گره گشا باشد.»
سید یاسر وفایی هم اكنون بعنوان عضو هیئت علمی گروه فارماسیوتیكس دانشكده داروسازی دانشگاه علوم پزشكی همدان، در زمینه طراحی و توسعه محصولات دارویی بر پایه نانو فعالیت می كند و طراحی و همكاری در اجرای چندین طرح مصوب جهت تولید محصولات دارویی بر پایه نانو را در چارچوب رساله دانشجویی و طرح تحقیقاتی بر عهده دارد.
این پژوهش حاصل تلاش های سید یاسر وفایی عضو هیئت علمی گروه فارماسیوتیكس دانشكده داروسازی دانشگاه علوم پزشكی همدان تحت نظارت و راهنمایی دكتر رسول دیناروند استادتمام فارماسیوتیكس دانشكده داروسازی دانشگاه علوم پزشكی تهران است.
نتایج این كار در مجله Carbohydrate Polymers با ضریب تأثیر ۵/۱۵۸ انتشار یافته است.1398/03/16
19:36:07
5.0 / 5
4303
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل