در گفت وگو با دانلود فایل اعلام شد

پیشرفت تكنولوژی در سیستم محاسباتی كلان داده چالش اصلی كشور، بروزرسانی در دستور كار وزارت علوم

پیشرفت تكنولوژی در سیستم محاسباتی كلان داده چالش اصلی كشور، بروزرسانی در دستور كار وزارت علوم

به گزارش دانلود فایل معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به ایجاد شبكه ای از سیستم محاسباتی كلان داده، اظهار داشت: یكی از چالش های این سیستم پیشرفت فناوری های در رابطه با آن است كه پشتیبانی از این شبكه به منظور به روز رسانی در دستور كار وزارت علوم قرار دارد.


دكتر مسعود برومند در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه در بعضی از دانشگاه های كشور سیستم HPC یا High Performance Computing (سیستم های محاسباتی كلان داده) به راه افتاده است، اضافه كرد: مجموعه های دانشگاهی و پژوهشگاهی بیشترین ظرفیت را برای كاربرد سیستم های محاسباتی كلان داده دارند.
وی در عین حال سرعت بالای تغییر فناوری را از خصوصیت های چنین سیستم هایی دانست و اظهار نمود: سیستم های محاسباتی سریع و موازی این خصوصیت را دارند كه به علت سرعت بالای توسعه فناوری ها، بزودی قدیمی می شوند؛ ازاین رو چنین سیستم هایی خیلی زود از رقابت پذیری خود خارج می شوند.
برومند افزود: ازاین رو امكان پذیر نیست كه در همه دانشگاه ها و مراكز پژوهشی سیستم های HPC راه اندازی شود و احتیاج به شبكه سازی و عرضه خدمات مناسب به مراكز پژوهشی و دانشگاه ها است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تصریح كرد: بر این اساس لازم است تا پشتیبانی های لازم برای تهیه قطعات و امكانات لازم جهت به روز كردن سیستم HPC موجود در 8 مركز پژوهشی صورت گیرد و باید زیر ساخت های لازم را فراهم نماییم و تهیه این قطعات در برنامه های ما قرار دارد.
برومند افزود: دانشگاه های صنعتی امیركبیر، صنعتی شریف، صنعتی اصفهان، خواجه نصیر، علم و صنعت ایران و پژوهشگاه دانش های بنیادی همچون پژوهشگاه ها و دانشگاه هایی هستند كه به سیستم های محاسباتی كلان داده مجهز هستند.
به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، به منظور افزایش توان محاسباتی، در كشور اقدام به ایجاد شبكه ای از مراكزی كه توان محاسباتی كلان دارند، شده است. این شبكه متشكل از مراكز دارای توان محاسباتی كلان داده چون پژوهشگاه دانش های بنیادی و دانشگاه هایی چون صنعتی امیركبیر، صنعتی شریف و علم و صنعت است. این اقدام باعث تقویت زیر ساخت ها و توان محاسباتی كشور خواهد شد.
در چارچوب این شبكه سازی مبادرت به اجرای پروژه ملی HPC یا High Performance Computing (سیستم های محاسباتی كلان داده) شده و در فاز یك این پروژه تلاش شد تا تمام نرم افزارهای مورد استفاده در این شبكه بومی سازی شود.
این در شرایطی است كه بعضی از دانشگاه ها و مراكز تحقیقاتی، سیستم های محاسباتی كلان داده را در اختیار دارند و به صورت جزیره ای عمل می كنند و به منظور توسعه خدمات محاسباتی به همه مراكز تحقیقاتی از جانب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در چارچوب یك شبكه واحد مبادرت به عرضه سرویس های تحقیقاتی به مراكز تحقیقاتی می شود.1398/05/05
14:12:35
5.0 / 5
4189
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل