با امضای تفاهم نامه ای؛

مركز نوآوری و شتابدهی فناوری های حوزه كتابداری راه اندازی می شود

مركز نوآوری و شتابدهی فناوری های حوزه كتابداری راه اندازی می شود

به گزارش دانلود فایل تفاهم نامه راه اندازی مركز نوآوری و شتابدهی فناوری های حوزه كتابداری، اسناد و محتوای دیجیتال میان سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران امضاء شد تا ایجاد زیست بوم كارآفرینی با ایجاد این مركز در این عرصه شتاب گیرد.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، عصر امروز 14 مرداد ماه تفاهم نامه "راه اندازی مركز نوآوری و شتابدهی فناوری های حوزه كتابداری، اسناد و محتوای دیجیتال" به امضای سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران رسید تا گامی مهم برای توسعه زیست بوم كارآفرینی و كمك به فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان برای دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی این حوزه برداشته شود.
با امضای این تفاهم نامه میان این دو سازمان، پشتیبانی از ایجاد مركز نوآوری و شتابدهی در این عرصه دنبال و تسریع می شود. بر این اساس انجام اقدامات لازم برای تسریع در دریافت مجوزهای لازم برای تاسیس و شروع به كار مركز نوآوری شتاب می گیرد.
با راه اندازی این مركز از برگزاری رویدادهای فناورانه با مشاركت شركت های دانش بنیان و شتابدهنده ها در این عرصه حمایت می شود و شاهد توسعه فعالیت های استارتاپی خواهیم بود. شبكه سازی و اتصال شتابدهنده های حوزه كتابداری، اسناد و محتوای دیجیتال اقدام دیگری است كه با انعقاد این تفاهم نامه رخ می دهد.
از دیگر اقدامات این مركز فراهم آوردن محتوا و آموزش های فنی لازم به منظور توانمندسازی تیم های مستقر در شتابدهنده ها شامل بازدیدها و دوره های آموزشی در رابطه با مسائل و چالش های حوزه كتابداری، اسناد و محتوای دیجیتال است.
فعالیت استارتاپ ها و شتابدهنده های فعال در عرصه تولید محتوا
سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در مراسم امضای این تفاه نامه با اشاره به اینكه گنج بزرگی در كتابخانه ملی نهفته است كه می تواند زمینه فعالیت استارتاپ ها و شتابدهنده های فعال در عرصه تولید محتوا را فراهم آورد، اشاره كرد: حجم بزرگی از داده در این مركز وجود دارد كه استارتاپ ها با فعالیت در این عرصه می توانند یك بازی برد - برد را برای خودشان و سازمان رقم بزنند. چونكه با رونق فعالیت های استارتاپی درآمدهای جدیدی برای سازمان ایجاد می شود.
ستاری با تاكید بر اینكه امروز علاوه بر استارتاپ های خدماتی در حوزه فناوری هم اقدامات خوبی انجام شده است، اظهار داشت: در دسترس بودن داده ها یكی از اصول سرویس دهی است كه استارتاپ های حوزه خدمات به راحتی آنرا پیاده سازی كرده اند. اما امروز اتفاق دیگری رخ داده است و آن ورود تكنولوژی های جدید همچون هوش مصنوعی به این حوزه است. اقدامی كه باعث بازگشت تعداد زیادی نیروی انسانی به كشور شده و زمینه اشتغال برای افراد تحصیلكرده را فراهم نموده است.
وی درباره استفاده از شیوه های نوین فناورانه بیان كرد: استفاده از شیوه های نوین و فناورانه سبب رونق حوزه های بسیاری می شود، بعنوان مثال اگر از توسعه زبان فارسی صحبت می نماییم، باید این مسیر با استفاده از همین شیوه های نوین پیموده شود.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به فرهنگ غنی كشور اظهار داشت: با عنایت به دیرینه فرهنگی در كشور هنوز نتوانسته ایم در حوزه تجاری سازی محصولات علوم انسانی درست عمل نماییم كه خوشبختانه بخش قابل توجهی از محتوا برای این اقدام در سازمان اسناد و كتابخانه ملی وجود دارد.
ستاری در انتها با اشاره به توسعه همكاری ها با سازمان اسناد و كتابخانه ملی اشاره كرد: در حوزه توسعه فناوری های جدید آماده همكاری با این سازمان هستیم تا از این طریق فعالیت ها در حوزه های مختلف همچون بازیافت اسناد مدرن تر شود.
توسعه در كشور با راهكارهای نوین محقق می شود
همینطور در این مراسم، اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی برگزاری رویداد ویتا را آغازی نوین برای توسعه كسب و كار و گسترش دانش در سطح ملی و بین المللی دانست و اظهار داشت: توسعه در كشور با راهكارهای نوین محقق می شود كه این توسعه بر اساس ظرفیت ها، امكانات و سرمایه انسانی محقق می شود.
رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی در ادامه درباره نیروی انسانی خلاق اظهار داشت: ایران مجهز به نیروی انسانی خلاق است كه باید آنها را دید و حفظ كرد. نیرویی كه می تواند درهایی نوین از دانش را به رویمان باز كنند. در حوزه علوم انسانی نیازمند نگاهی هستیم كه كاربردی كردن علوم انسانی را توسعه دهد. همه آنچه امروز در اختیارمان قرار دارد، گام هایی است كه نسل جوان و خلاق توانسته آنها را بدست آورد.
وی درباره نقش حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ابراز كرد: یك هماهنگی بین دستگاه های دولتی می تواند برای تحقق یك ایده كه همان طرح تحول است، در سطح ملی شكل گیرد كه خوشبختانه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همكاریهای خوبی در این زمینه با سازمان دارد.
بر مبنای اعلام روابط عمومی معاونت علمی، اولین رویداد كارآفرینی «ویتا» توسط كتابخانه ملی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ۱۴ تیر ۱۳۹۸ در سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران شروع شد تا گامی برای توسعه همكاری و استفاده از ظرفیت نیروی جوان در حوزه هوش مصنوعی و داده برداشته شود. در یك بازه زمانی یك هفته ای از آغاز ثبت نام ۹۰ طرح در مورد چالش های فناورانه ای كه پیشتر در فراخوان ابتدایی اعلام شده بود، به دبیرخانه رویداد ویتا ارسال شد كه بعد از داوری ۴۰ طرح برای ورود به مرحله پیش شتابدهی انتخاب شدند.1398/05/15
12:37:11
5.0 / 5
4032
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل