در گفت وگو با دانلود فایل اعلام شد:

عرضه ماركرهایی برای شناسایی 8 نوع ماده مخدر، اشكالاتی كه در تست تشخیص موادمخدر وارد است

عرضه ماركرهایی برای شناسایی 8 نوع ماده مخدر، اشكالاتی كه در تست تشخیص موادمخدر وارد است

به گزارش دانلود فایل در حالیكه از نظر وزارت بهداشت متادون بعنوان ماده مخدر تلقی نمی گردد، محققان یكی از شركت های دانش بنیان، با استفاده از فناوری نانو و بیوتكنولوژی به ماركرهایی برای تشخیص ۸ نوع ماده مخدر دست پیدا كردند كه با استفاده از آنها می توان با دقت بالایی مواد مخدر در خون افراد را شناسایی كرد.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، دو شركت فعال در حوزه فناوری نانو در طرحی مشترك به ساخت غشاهای نانو الیافی دست پیدا كردند كه برای كاربردهای تشخیص سریع هورمون ها، ماركرهای قلبی، مواد مخدر و باقیمانده سموم در غذا و آب مصرفی به كار می آید. این كیت ها به صورت عمده برای آزمون های غربالگری كلینیكی یا تشخیص های خانگی به كار می روند.
دكتر رضا فریدی مجیدی، مجری طرح در گفتگو با ایسنا با تاكید بر اینكه در دنیا كیت های تشخیص سریع در طیف وسیعی از كاربردهای كلینیكی و خانگی كاربرد دارند، اضافه كرد: این ابزارها به علت كاربرد آسان، اختصاصی بودن، دقت بالا در تشخیص، قابلیت حمل و مقرون به صرفه بودن برای كاربردهای غربالگری بهترین گزینه هستند.
وی با اشاره به اینكه در این مطالعات ما موفق به تولید انواع غشاهای پوشیده شده با نانو الیاف جهت استفاده در ساخت كیت های تشخیصی شدیم، خاطرنشان كرد: این ماركرها برای تشخیص سریع انواع بیماری ها، هورمون ها و مواد شیمیایی نظیر آنتی بیوتیك ها، سموم باقیمانده در آب، دام و طیور، میوه و سبزیجات استفاده می شود.
فریدی مجیدی، با اشاره به اینكه تا قبل از این انواع غشاهای مورد استفاده در ساخت این كیت ها به صورت انحصاری در اختیار چند كشور بود، تصریح كرد: بعد از تجاری سازی و تولید انبوه این دسته از غشاهای "نیتروسلولز" و "فایبرگلاس" در كیت های تشخیص سریع قادر خواهیم بود تمامی مواد اولیه مورد نیاز در ساخت این كیت ها را بومی سازی نماییم و با فروش این محصولات در دانشگاه ها و مراكز آزمایشگاهی و بیمارستانی داخلی، كشور از واردات این محصولات پیشرفته بی نیاز شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران تمركز مطالعاتی این گروه تحقیقات شركت دانش بنیان را انواع كیت های تشخیصی مانند مواد مخدر، HIV و تروپونین (خانواده ای از پروتئین های موجود در فیبرهای عضلانی اسكلتی و قلب) دانست و خاطرنشان كرد: این كیت های تشخیصی مواد مخدر هر چند كه به صورت رسمی و غیر رسمی به كشور وارد می شوند، ولی ما توانستیم آنها را به صورت كامل در كشور تولید نماییم.
وی با اشاره به ماركرهای تشخیصی تولید شده، خاطرنشان كرد: این كیت ها قادر به شناسایی ۸ نوع ماده مخدر چون "مورفین"، "متانفتامین"، "آمفتامین"، "متادون"، "اكستازی" و " ترامادول" است.
فریدی مجیدی، اساس فناوری مورد استفاده در ماركرهای تشخیص مواد مخدر را نانو و بیوتكنولوژی ذكر كرد و خاطرنشان كرد: یكی از اشكالات كشور در تشخیص مواد مخدر این است كه بعنوان مثال ماده ای مانند "متادون" بعنوان مواد مخدر تلقی نمی گردد.
وی با اشاره به اینكه تست های انجام شده در مراكز بهداشت برای استخدام و یا ازدواج تنها برای شناسایی ۳ نوع ماده مخدر "مورفین"، "متانفتامین" و "آمفتامین" است، افزود: این در شرایطی است كه افراد معتاد برای آنكه نتیجه تست آنها پاك باشد، برای مدتی از مواد مخدر دیگری استفاده می نمایند و در چنین شرایطی نتایج تست افراد معتاد پاك اعلام می شود؛ ولی در واقع آنها آلوده هستند.
به قول این محقق، افراد معتاد پس از انجام تست های تشخیصی در مراكز بهداشت و اعلام پاك بودن باردیگر مواد مخدر قبلی را استفاده می نمایند.
فریدی مجیدی تصریح كرد: بر این اساس لازم است تا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی "متادون" را هم بعنوان ماده مخدر معرفی نماید.
این محقق همینطور افزود: علاوه بر آن از این ماركرها می توان در تشخیص بیماری های كلیوی، تراپونین برای تشخیص بیماری قلبی و همینطور شناسایی سمومی مانند "مالاشیت گرین" بهره برد.
به قول وی، "مالاشیت گرین" یكی از سموم شیمیایی است كه متاسفانه در استخرهای ماهی بعنوان ضد قارچ به وفور استفاده می شود، ازاین رو نیاز است تا ماهیان مورد ارزیابی قرار گیرند تا آلوده به این سم نباشند.
فریدی مجیدی، تشخیص بیماری HIV و هپاتیت C را از دیگر كاربردهای ماركرهای تولیدی دانست.
این محقق دانشگاه علوم پزشكی تهران از عرضه ماركرهایی برای تست تخمك گذاری در بانوان اطلاع داد.1398/06/11
19:01:52
5.0 / 5
3991
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل