به میزبانی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد؛

همایش ملی هزاره ابوریحان بیرونی اوایل اسفندماه برگزار می گردد

همایش ملی هزاره ابوریحان بیرونی اوایل اسفندماه برگزار می گردد

دانلود فایل: در اولین نشست علمی تخصصی كه به مناسبت روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی در دانشكده ادبیات، علوم انسانی و اجتماعی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، مقرر شد همایش ملی هزاره ابوریحان بیرونی اوایل اسفندماه سال جاری در واحد علوم و تحقیقات اجرا شود.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین دكتر حسن خیری رئیس مركز مطالعات، برنامه ریزی و تعالی علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی در این جلسه به ارائه توضیحاتی درباره رویكرد تمدنی ابوریحان بیرونی با تاكید بر تبارشناسی روشی بیرونی پرداخت و اظهار داشت: شاهد نهضت شكوفایی علمی در تمدن اسلامی هستیم و مراحل پویایی علوم در تمدن اسلامی شامل مرحله تقلید و اقتباس و مرحله نوآوری و خلاقیت است.
وی با تاكید بر اینكه تمدن های باز دور خودشان حصار نمی كشند و رویكرد جهانی دارند، گفت: فهم ممتاز از خودآگاهی تمدنی، قابلیت ایجاد شبكه گسترده از سازمان ها و نهادهای فرهنگی و آموزشی، خودآگاهی نسبت به تمدن های دیگر و تفسیرهای نوین نسبت به نیازهای جامعه و موقعیت گذشته، حال و آینده از اصول تمدن سازی، مرزبندی تمدنی و هویت یابی است.
رئیس مركز مطالعات، برنامه ریزی و تعالی علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی، وجود اقلیتی خلاق در جامعه و وجود محیطی نه چندان مساعد و مطلوب را از محورهای حركت تمدن دانست و اضافه كرد: نظام مندی، پویایی، تعامل فرهنگی همبستگی اجتماعی از عناصر تضمین كننده بقای تمدنی است.
دكتر خیری به ركود تمدنی اشاره و اشاره كرد: زمانی كه در طبقه بندی علوم، نگاه جامع به نیازهای انسانی، انسجام اجتماعی، تولید عقبه تئوریك مثل فلسفه و تعامل و همزیستی فرهنگی و ارتباطات میان فرهنگی تك بعدی شویم، ركود تمدنی شروع می شود.
وی ابوریحان بیرونی را یك متفكر شیمی دانست و گفت: وی دارای عقبه تئوریك اعتقادی فلسفی و از علوم تمدن های مطرح دوران خود بهره مند و دارای روحیه انتقادی، دیدی جهانی و روحی آزاد بود. عقل را مبراء از خطا نمی دانست و مراجعه به متون دینی را لازم می دانست.
دكتر خیری با تاكید بر اینكه ابوریحان بیرونی از شاگردی خجالت نمی كشید، اظهار داشت: وی از كسی تقلید نمی كرد و همواره بر استفاده از منابع دست اول تاكید داشت.
رئیس مركز مطالعات، برنامه ریزی و تعالی علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی با تاكید بر اینكه عقل گرایی مهمترین ساحت ابوریحان است، اشاره كرد: وی از حس شروع می كند و به عقل می رسد و در مقابل رویكرد پوزیتویستی قرار دارد و پیوند بین عقل و عرفان را برای اولین بار مطرح كرده است.
در ابتدای این نشست دكتر غلامحسین رحیمی استاد دانشگاه تربیت مدرس درباره «نگاهی به طبیعیات دوره اسلامی و روش طبیعت شناسی بیرونی»، دكتر حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی درباب «جایگاه تمدنی ابوریحان بیرونی در تاریخ اسلام و ایران» و دكتر فرشاد كرم زاده در زمینه «جغرافیای ریاضی در آثار ابوریحان بیرونی» به ایراد سخنانی پرداختند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد، در این جلسه مقرر شد همایش ملی هزاره ابوریحان بیرونی اوایل اسفندماه سال جاری در واحد علوم و تحقیقات اجرا شود.
منبع:

1398/06/12
19:09:53
5.0 / 5
4339
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل