معاون حقوقی وزارت علوم خبر داد

مكاتبه با مراجع قضایی برای تخلفات دیوار در حوزه فروش پایان نامه، ارشدی ها بیشترین متخلفان علمی

مكاتبه با مراجع قضایی برای تخلفات دیوار در حوزه فروش پایان نامه، ارشدی ها بیشترین متخلفان علمی

به گزارش دانلود فایل معاون حقوقی وزارت علوم از كشف برخی از پرونده های تخلف علمی در دانشگاهها آگاهی داد و اظهار داشت: پایان نامه های دوره كارشناسی ارشد بیشترین تخلفات علمی را دارند.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، دكتر حسین سیمایی صراف در حاشیه جلسه شورای دانشگاهها و مراكز آموزش عالی كه امروز در دانشگاه علامه طباطبایی در حال برگزاری است، در جمع خبرنگاران گزارشی از آخرین اقدامات وزارت علوم در برخورد با سایت ها و موسسات فروش پایان نامه و همین طور تقلب علمی ارائه داد و اظهار داشت: درباب فعالیت قسمتی از سایت "دیوار" كه در حوزه فروش پایان نامه فعالیت می كرد مكاتباتی را با مراكز قضایی انجام دادیم و درباب فعالیت چند سایت دیگر نیز این اقدامات انجام شد خوشبختانه قاضی یكی از این سایت ها را مسدود كرده است اما هنوز گزارش جدیدی درباب مسدود سازی سایت دیوار دریافت نكرده ام و فكر نمی كنم این سایت مسدود شده باشد.
ایشان سپس همین طور اشاره كرد: درباب فعالیت موسسات در حوزه فعالیت علمی نیز دادیار یك كارشناس تعیین كرده است تا این كارشناس گزارش های وزارت علوم را در این عرصه راستی آزمایی كند و گزارش او به دادگاه ارسال شود. هم اكنون هنوز آماری از تعداد موسسات متخلف در این عرصه را در اختیار نداریم.
معاون حقوقی وزارت علوم اشاره كرد: وزارت علوم بعد ازچند ماه تلاش توانست با دستور قضایی با 25 موسسه متخلف در حوزه تقلبات علمی برخورد كند، ولی این كافی نیست و متاسفانه فرایندی كه در قانون برای برخورد با این موسسات دیده شده است كار را در این زمینه طولانی تر می كند.
به قول وی ما معتقد هستیم باید خود وزارت علوم بعنوان ضابط بتواند موسسات متخلف در حوزه علمی را تعطیل كند و پرونده آنها را به منظور تصمیم گیری به دادگاه ارسال نماید. اما فرایندی كه قانون در نظر گرفته است برعكس می باشد چونكه دادگاه باید مجوز لازم را برای برخورد به این موسسات به وزارت علوم عرضه نماید.
دكتر سیمایی صراف همین طور اشاره كرد: ما در نشست امروز تلاش داریم قانون و بخشنامه مقابله با تخلفات علمی را از دیدگاه مسئولان دانشگاهی مورد بررسی قرار بدهیم و تابحال درباب نهادهای اعمال كننده مجازات استفاده كنندگان از خدمت تقلبی صحبت های زیادی شده است اما امروز هدف ما این است كه ما مسئولیت روسای دانشگاهها در این زمینه را لیست نماییم و از آنها بخواهیم از مهر ماه جاری این مساله را به صورت جدی دنبال كنند.
او همینطور از كشف اسامی برخی از متخلفان علمی توسط وزارت علوم آگاهی داد و اظهار داشت: ما این اسامی را به دانشگاهها فرستادیم و از آنها درخواست كردیم برای آنها پرونده ای تشكیل دهند و پرونده آنها در هیات های تخلفات مورد بررسی قرار بگیرد تا در صورت اثبات بر حسب مورد با آنها برخورد شود.
وی اشاره كرد: 90 درصد پرونده های كشف شده از متخلفان علمی به دانشگاههای غیر دولتی مربوط می شود و 10 درصد آنها دولتی هستند.
دكتر سیمایی صراف همین طور درباب مجازات افراد استفاده كننده از تخلفات علمی نیز اظهار داشت: پرونده های كشف شده هنوز به رای نهایی نرسیده است تا بخواهیم مجازات تعیین نماییم. اما اگر تقلب ثابت شود اساسا آن مدرك لغو خواهد شد. حقوق و دستمزدهای آنها اگر بابت این مدرك دریافت می شود بازگردانده خواهد شد و یا اگر به خاطر آن مدرك پستی بالاتر دریافت كرده باشد از فرد متخلف گرفته خواهد شد.
معاون وزیر علوم درباب نحوه پیداكردن متخلفان علمی در دانشگاهها نیز اظهار داشت: این افراد طبق گزارش های ارسالی و همین طور ضابطین خاصی كه وزارت علوم در دانشگاهها تعیین كرده است، مشخص می شوند و وضعیت آنها به صورت نامحسوس بررسی می شود. ضمن این كه خود دانشگاهها و اساتید نیز درباب تقلبی بودن پایان نامه ها گزارش ارسال می كنند.
دكتر سیمایی صراف همین طور درباب راه اندازی سامانه ایرانداك به منظور پیش گیری از ورود تخلفات علمی نیز اظهار داشت: به نظر من اگر همه دانشگاهها شامل دولت یو غیر دولتی به این سامانه بپیوندند، تخلفات علمی به راحتی قابل پیشگیری است البته این گردنگیر برای همه دانشگاهها وجود دارد كه قانون پیش گیری از تخلفات علمی را پیگیری كنند.
دكتر سیمایی اشاره كرد: بیشترین تخلفات علمی در پایان نامه های كارشناسی ارشد اتفاق می افتد و این تخلفات در تمامی رشته های دانشگاهی شامل فنی و علوم انسانی و غیره نیز وجود دارد.
منبع:

1398/06/24
20:49:43
5.0 / 5
4549
تگهای خبر: اساتید , دانشگاه , سایت , عكس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل