۸۱ كیلومتر مربع تهران بر روی پهنه گسلی اصلی، تهیه نقشه حریم گسل های ۵ شهر كشور

۸۱ كیلومتر مربع تهران بر روی پهنه گسلی اصلی، تهیه نقشه حریم گسل های ۵ شهر كشور

به گزارش دانلود فایل رئیس مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی، 3 حادثه ˮپلاسكوˮ، ˮزلزله سرپل ذهاب سال 96ˮ و ˮسیل های فروردین 98ˮ را نشان دهند عدم تاب آوری شهرها در مقابل مخاطرات دانست و اظهار داشت: این در شرایطی است كه بر مبنای مطالعات ما تا كنون 81 كیلومتر مربع از سطح شهر تهران در پهنه گسل های اصلی زلزله قرار دارد و تابحال پهنه گسلی 5 شهر هم تهیه شده است.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا محمد شكرچی زاده در نشست خبری امروز تدوین و بازبینی ۸۰ درصد مباحث ۲۲ گانه مقررات ملی ساختمان را از طرف مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی دانست و افزود: در كشور هر ۱۰ سال یك دفعه با زلزله ای با بزرگی بیشتر از ۷ ریشتر روبرو می باشیم كه همین مساله در مخاطرات طبیعی مسئولیت بزرگی را برای كاهش مخاطرات بر عهده ما می گذارد. تاب آوری در مفهوم عام از مباحثی است كه مورد تاكید مركز تحقیقات راه و شهرسازی قرار دارد. این نظر باید در ساخت و سازها مورد توجه ویژه قرار گیرد.
وی رخداد مخاطراتی چون ریزش ساختمان پلاسكو، زلزله سال ۹۶ سرپل ذهاب و سیل فروردین ۹۸ را نشان دهنده نامناسب بودن تاب آوری شهرها در مقابل مخاطرات دانست و افزود: در كشور سوژه تاب آوری بیمارستان ها و مراكز حیاتی به خاطر مخاطره پذیر بودن ایران مساله جدی است كه در سیاست های جدید در دستور كار قرار گرفته است و درباب بیمارستان ها وزارت بهداشت و "هبیتات" (برنامه اسكان بشر ملل متحد) كمك قابل توجهی را درباب مطالعات اولیه انجام داده است.
شكرچی زاده با تاكید بر اینكه تاب آوری بیمارستان ها و مراكز حیاتی باید به مطالبه مردمی تبدیل گردد و باید در این راه مجلس، با وزارت راه و شهرسازی همراه باشد، تصریح كرد: همكاری و همراهی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در سوژه تاب آوری بیمارستان ها و مراكز حیاتی در زمان بحران های طبیعی بسیار مهم است؛ چونكه باید در هر شهری دو بیمارستان وجود داشته باشد كه بتوانند در زمان بحران خدمات درمانی ارایئه دهند و لازمه این مهم آن است تا سوژه تاب آوری بیمارستان ها و مراكز حیاتی به جد دنبال و اجرایی و عملیاتی شود.
استاد دانشگاه تهران خرید ۵۰۰ دستگاه شتاب نگار در فرصت برجام را اقدامی به جا برشمرد و اشاره كرد: پس از فرصت برجام توانستیم ۵۰۰ دستگاه شتاب نگار را از بهترین تولیدكنندگان خارجی تهیه نماییم كه بیشتر از ۱۰۰ دستگاه شتاب نگار در كل كشور نصب شده است. در قانون برنامه ششم توسعه، دولت موظف شده است هزار دستگاه جدید شتاب نگار تهیه نماید كه اگر دولت كمك نماید، می توانیم شبكه شتاب نگار متنوعی در كشور داشته باشیم.
وضعیت نامناسب كشور در تاب آوری در مقابل مخاطرات
شكرچی زاده اجرای ویرایش چهارم پیوست ۶ بخشنامه طراحی ساختمان ها در مقابل زلزله را موثر دركاهش مخاطرات زلزله در ساختمان ها به میزان قابل توجهی دانست و افزود: علاوه بر آن اجرای این بخشنامه تنها یك تا دو درصد هزینه ساختمان را بیشتر می كند، در صورتیكه می تواند به میزان قابل توجهی سبب كاهش خسارات ناشی از زلزله شود كه در این راستا آموزش مهندسان و مجریان درباب ویرایش چهارم پیوست ۶ این بخشنامه در دستور كار این مركز تحقیقات قرار دارد.
شكرچی زاده با اشاره به قانون مدیریت بحران ابلاغیه رئیس جمهوری و تكالیف واگذار شده به مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی درباره مخاطرات طبیعی، اضافه كرد: قانون مدیریت بحران مصوب سال ۸۶ بود كه خوشبختانه با همت مراكز تحقیقاتی قانون جدیدی با تمركز و تاكید بر تاب آوری توسط ریاست جمهوری ابلاغ گردید. این قانون رویكرد پیشگیرانه دارد.
رئیس مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی افزود: برمبنای بندی از این قانون، مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی موظف شده است تا در تدوین نقشه حریم گسل ها، سامانه پاسخ سریع زلزله، زون هایی كه خطر فرونشست دارند و دیگر مباحث در رابطه با مخاطرات، مطالعات و برنامه هایی را در دستور كار قرار دهد و مسئولیت جدیدی یافته است.
شكرچی زاده ضمانت اجرایی پیوست ۶ بخشنامه طراحی ساختمان ها در مقابل زلزله را قانون نظام مهندسی و كنترل ساختمان عنوان و اشاره كرد: رعایت مقررات ملی و كنترل ساختمان در مباحث مختلف لازم است و در صورت عدم رعایت، متخلفان از طرف مراجع قانونی مورد پیگرد قرار می گیرند.
بازنگری مباحث مختلف مقررات ملی و كنترل ساختمان با تاكید بر توسعه پایدار
شكرچی زاده با اشاره به اینكه از سال ۹۲ تابحال بازبینی ۸۰ درصد مباحث مقررات ملی و كنترل ساختمان انجام شده است، اظهار داشت: رویكرد بازبینی و ویرایش مباحث مختلف مقررات ملی و كنترل ساختمان بر توسعه پایدار و محیط زیست است كه در این خصوص همكاری مناسبی با معاونت مسكن و ساختمان نیز داشته ایم.
رئیس مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی تصریح كرد: برمبنای مطالعات انجام شده تا كنون ۸۱ كیلومتر مربع از سطح شهر تهران در پهنه گسل های اصلی زلزله قرار دارد و تابحال پهنه گسلی ۵ شهر كشور تهیه شده است.
وی در عین حال مطالعات فرونشست زمین را نیز همچون مطالعاتی عنوان نمود كه در مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی با ابلاغ جدید رئیس جمهور درباب قانون مدیریت بحران در دستور كار قرار گرفته است و در حال پیگیری و دنبال شدن است.1398/06/26
22:46:57
5.0 / 5
4286
تگهای خبر: تولید , خدمات , دانشگاه , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل