كنترل جلبك پساب كارخانه فولاد سبا توسط محققان اصفهانی

كنترل جلبك پساب كارخانه فولاد سبا توسط محققان اصفهانی

به گزارش دانلود فایل در یك پروژه تحقیقاتی كه با همكاری محققان دانشگاه شهید اشرفی اصفهانی و صنعت فولاد انجام شد، مشكل جلبك (سیانوباكتریها) پساب كارخانه فولاد سبا برطرف شد.


مجری این طرح در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: طرح جلبك پساب كارخانه فولاد سبا در تابستان سال جاری از جانب فولاد به دانشگاه عنوان شد. آزمایشات گوناگونی توسط تیم تحقیقاتی دانشگاه انجام و نتایج اضافه شدن ماده ضد جلبك به حجم عظیم پساب در آزمایشگاه كارخانه فولاد سبا رضایت بخش اعلام گردید.
مریم میرباقری اضافه كرد: در این پروژه مواد و تركیبات مختلفی مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت یك ماده تركیبی پیشنهاد شد كه مشكلات محیط زیستی نداشته و بر سیستم ها هم تاثیر منفی نخواهد داشت. این ماده ضد جلبك در پایلوت 200 مترمكعبی آزمایش و سبب حذف جلبكها پس از یك ساعت و رسوب پس از یك شب شد. همینطور كاهش كدورت آب تا چهار درجه بعد ازاضافه كردن ماده ضد جلبك حاصل شد كه این خود كاهش هزینه های تصفیه آب را به دنبال دارد.
مجری طرح كنترل و حذف شكوفایی (Bloom) جلبك ها و سیانوباكتری ها از پساب كارخانه فولاد سبا با اشاره به اینكه برگشت آب برای صنایع به خصوص صنایع فولاد از اهمیت ویژه ای برخوردار است، خاطرنشان كرد: نگهداری آب در یك بستر دریاچه مانند سبب افزایش زمان ماند آب، ایجاد پدیده لایه بندی و مغذی شدن آب در مخزن می شود، این پدیده ها سبب می شود آب خروجی از مخزن كیفیت پایین تری نسبت به آب ورودی داشته باشد و در حقیقت سبب تغییر كیفیت آب مخزن شود. یكی ازمشكلات ماند آب در دریاچه صنعت فولاد كه در فصل گرم با آن مواجه می شوند، پدیده ظهور جلبك سبز آبی یا همان سیانوباكتریها است.
این محقق در مورد مضرات وجود جلبك سبز آبی، خاطرنشان كرد: جلبك های سبز آبی با بیشتر از سه میلیون سال قدمت از قدیمی ترین موجودات كره زمین بوده كه سالانه در آب های شور و شیرین مختلف سبب ایجاد بلوم می شوند. یكی از مهمترین مشكلاتی كه حضور سیانوباكتریها در صنعت فولاد ایجاد می كنند، گرفتگی شدید فیلترهای تصفیه ای است كه منجر به تعویض روزانه این فیلترها می شود. از سوی دیگر متصاعد شدن مواد فراری كه توسط سیانوباكتری ها تولید می شود، می تواند بر سلامت پرسنل اثرات نامطلوبی داشته باشد.
وی اظهار نمود: تغییرات شدید دما، چگالی و املاح محلول در عمق مخزن، كم شدن غلظت اكسیژن محلول، طعم و بوی نامطبوع آب و تغییرات فصلی از نتایج ایجاد لایه هایی از جلبك در آب است.
میرباقری اضافه كرد: روش های مختلف شیمیایی و بیولوژیكی در جهت پیشگیری و حذف این جلبكها وجود دارد كه سبب ازبین بردن یا لخته سازی سیانوباكتری ها و در نتیجه رسوب آنها می شود.
این محقق خاطرنشان كرد: در نتیجه این تحقیق مشكل انسداد فیلترها و به خصوص ممبران های سیستم اسمز معكوس تحت تاثیر حضور جلبكها برطرف می شود كه خود سبب كاهش هزینه های قابل توجهی در صنعت فولاد می شود. در این پروژه مواد و تركیبات مختلفی مورد بررسی قرار گرفت.
وی از پیگیری چند پروژه تحقیقاتی همكاری دیگر بین فولاد سبا و دانشگاه شهید اشرفی اصفهانی اطلاع داد.1398/06/29
13:29:53
5.0 / 5
4008
تگهای خبر: پروژه , تولید , دانشگاه , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل