رییس هیات ویژه گزارش ملی سیلاب ها اعلام كرد

انتشار گزارش اولیه سیل به زودی، علل تاخیر ارسال گزارش نهایی به رئیس جمهور

انتشار گزارش اولیه سیل به زودی، علل تاخیر ارسال گزارش نهایی به رئیس جمهور

به گزارش دانلود فایل رئیس هیات ویژه گزارش ملی سیلاب ها از آماده شدن گزارش اولیه سیل بهار امسال اطلاع داد و اظهار داشت: گزارش اولیه سیل امسال نهایی شده است، ولی گزارش نهایی با كمی تاخیر به رئیس جمهور تحویل داده می شود.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا دكتر محمود نیلی احمدآبادی امروز در حاشیه كارگاه دانش و ظرفیت سازی همكاریهای منطقه ای و جنوب - جنوبدر زمینه مدیریت خطر سیل در جمهوری اسلامی ایران در جمع خبرنگاران با اشاره به تهیه گزارشی از سیل بهار امسال، اضافه كرد: بنابر حكم رئیس جمهور هیاتی جهت بررسی و ارزیابی حادثه رخداد سیل اخیر تشكیل شد تا اعضای آن به مدت ۶ ماه گزارشی در این زمینه تهیه كنند.
وی افزود: متخصصان دانشگاه ها، پژوهشگاه های مناطق سیل زده جزو تیم این هیات هستند، ازاین رو از زمان وقوع سیل در منطقه حضور داشتند و گزارش های خویش را عرضه دادند.
نیلی با تاكید بر اینكه گزارش مربوط به رخداد سیل در حال تهیه است و نتایج آن بعد از انتشار اعلام می شود، خاطرنشان كرد: در این رخداد یك عامل وجود نداشته، بلكه عوامل گوناگونی بوده كه باید وزن هر عامل مشخص شود.
وی به تهیه گزارش هیات ویژه سیل برای رئیس جمهور اشاره نمود و اظهار داشت: گزارش اول كه روایت سیل است، بزودی منتشر می شود و علت تاخیر در انتشار گزارش نهایی این است كه ما پیش از انتشار گزارش آنرا برای همه متخصصان عضو كارگروه می فرستیم و نظرات آنها را می گیریم تا چیزی از قلم نیفتاد.
رییس دانشگاه تهران با تاكید بر اینكه ما محتوای گزارش سیل را بر مبنای آنچه كه به رئیس جمهور قول داده بودیم، آماده كرده ایم، اضافه كرد: ولی تصمیم گرفتیم پیش از انتشار، گزارش مرحله دوم را برای متخصصان ارسال نماییم كه پس از جمع بندی ارسال می شود و احیانا از رئیس جمهور مدت زمان كوتاهی را وقت می گیرد.

وی این گروه را متشكل از بهترین متخصصان ایران از دانشگاه ها و پژوهشگاه های كشور دانست و افزود: ما دو تعهد در این پروژه داشتیم كه شامل استفاده از ظرفیت های متخصصین ایرانی و بهره برداری از تجارب بین المللی می شود؛ برگزاری این كارگاه در جهت استفاده از تجارب بین المللی است.
رییس دانشگاه تهران با اشاره به اینكه اسكاپ در این عرصه متخصص، با تجربه و صاحب نظر است، ضمن آنكه تیمی در آسیا پاسفیك دارد، اظهار نمود:
این كارگاه آموزشی با همكاری سازمان برنامه و بودجه بوده و امروز نمایندگان اسكاپ كه شامل متخصصان كشورهایی چون چین، هند، ژاپن و كشورهای اروپایی هستند، در آن حضور دارند.
وی افزود: ما در این دو روز راجع به حادثه رخداد سیل و راه های مقابله با آن صحبت خواهیم كرد. هم اكنون مهم این است كه ما تنها به پس از سیل نپردازیم، بلكه باید راهكارهایی برای قبل از سیل عرضه دهیم تا اگر رخداد سیل محقق شد، صدمه های آنرا به حداقل برسانیم.
دكتر نیلی تصریح كرد: بنابراین مدیریت ریسك یكی از موضوعاتی است كه در این كارگاه مورد بحث قرار می گیرد و ما امیدواریم گزارش و نتیجه این نشست به غنای گزارش اصلی سیل كه منتشر خواهد شد، بینجامد.
رییس دانشگاه تهران در پاسخ به این سؤال كه خروجی این كارگاه آموزشی چه خواهد بود، اظهار داشت: تعداد زیادی سوال از جانب رئیس جمهور عنوان شد و این وركشاپ كمك می نماید تا بعضی از این سوالات با عنایت به تجربه كشورهای دیگر بررسی شود و به آنها پاسخ داده شود.
وی افزود: ما یك حادثه سیل داریم، ولی اصل آن قبل و پس از وقوع سیل است؛ بنابر این باید از تجربیات كشورهای دیگر استفاده نماییم.
رییس هیات ویژه گزارش ملی سیلابها با اشاره به اینكه اسكاپ گزارشی درباره این سیل داشته و حتما سیل ایران را مطالعه كرده است، اظهار نمود: ولی هیچ كدام از این گزارش ها، اطلاعات ما را ندارند. ما در این زمینه بیشترین اطلاعات و تخصص را داریم.
دكتر نیلی با اشاره به اینكه بعضی از خسارات ناشی از سیل در همه دنیا یكسان است، توضیح داد: بعنوان مثال وقتی در وسط رودخانه سازه ای ایجاد می شود و یا بستر و حریم رودخانه ها تصرف می شوند، مهم نیست كه در كدام كشور است و در زمان وقوع سیل تخریب می شوند. چون كه وقتی بارندگی شدید می شود، سیل رخ می دهد و جلوی آنرا نمی توان گرفت.
وی افزود: كاری كه ما باید بكنیم، این است كه از تخریب سیل جلوگیری نماییم و مانع از گسترش آن شویم.
رییس هیات ویژه گزارش ملی سیلابها با تاكید بر لزوم حفظ محیط زیست و جنگل ها تصریح كرد: آنچه كه سبب تخریب و شدت سیل می شود، در همه كشورها یكی است، ولی هر كشوری برای مقابله با این رخداد طبیعی باید مسائل داخلی خویش را حل كند.1398/07/17
22:07:01
5.0 / 5
4487
تگهای خبر: پروژه , دانشگاه , متخصص , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل