دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

بخش خصوصی در پیوند با دانشگاه نقش بسیار اساسی در پیشرفت علم و فن آوری دارد

بخش خصوصی در پیوند با دانشگاه نقش بسیار اساسی در پیشرفت علم و فن آوری دارد

به گزارش دانلود فایل دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: یكی از نكاتی كه در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی برجسته و اطلاعات و آمارهای جدی از آن مستخرج شد این بود كه در كشور همه ظرفیت برای پیشرفت علم و فن آوری را روی دوش دولت می گذاریم درحالی كه بخش خصوصی در پیوند با دانشگاه نقش بسیار اساسی در پیشرفت علم و فن آوری در كشور دارد.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، دكتر سعیدرضا عاملی درباب جلسه 821 شورای عالی انقلاب فرهنگی كه با حضور رئیس جمهور برگزار شد، ضمن بیان این مطلب عنوان كرد: در این نشست ابتدا سه نفر از اعضاء شورای عالی انقلاب فرهنگ نكاتی را درباب نرم افزارهای تصویری و لزوم سیاست گذاری و مقررات گذاری در این عرصه و همین طور تذكراتی درباب مطالعه تأثیرات مصوبات شورای عالی و لزوم پیگیری آزادی دكتر سلیمانی متذكر شدند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: سپس رئیس جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به درخواست اعضاء شورای عالی، گزارش مبسوطی از سفر نیویورك به سمع اعضاء رساندند كه حكایت از تدبیر هیئت و دقت در صیانت از مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در حوزه روابط بین المللی می كرد.

ارائه گزارش رصد پیشرفت علم و فن آوری در كشور

دكتر عاملی همین طور در ادامه بابیان اینكه سوژه اصلی جلسه رصد پیشرفت علم و فن آوری در كشور بود، گفت: گزارش ارائه شده در جلسه محصول نظر روسای دانشگاه های بزرگ كشور و جلسات مشترك با وزیر علوم، تحقیقات و فن آوری، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، معاون علمی و فن آوری رئیس جمهور و روسای كمیسیون های مرتبط در مجلس شورای اسلامی و كارشناسان خبره حوزه سیاست گذاری علم و فناوری بود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینكه سؤال اصلی گزارش "گره های اصلی رابطه دانشگاه، صنعت و جامعه" و "چگونگی بهره برداری بهتر از دانشگاه" بود، اظهار داشت: یكی از نكاتی كه در جلسه برجسته و اطلاعات و آمارهای جدی از آن مستخرج شد این بود كه در كشور همه ظرفیت برای پیشرفت علم و فن آوری را روی دوش دولت می گذاریم درحالی كه بخش خصوصی در پیوند با دانشگاه نقش بسیار اساسی در پیشرفت علم و فن آوری در كشور دارد.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران در ادامه به آمارهای جهانی اشاره نمود و اظهار داشت: 10 شركت مهم جهانی در حوزه ثبت اختراع 40 هزار ثبت اختراع داشته اند، درحالی كه 10 دانشگاه برتر دنیا حدود 2000 ثبت اختراع داشته اند و این به خاطر نقش نوآوری در توسعه صنعت و فن آوری است.
وی تاكید كرد: پس نباید این توقع را داشته باشیم كه ثبت اختراع در حوزه نظری اتفاق بیافتد و درواقع در عرصه حل مسئله است كه نوآوری ها و ثبت اختراع محقق می شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه كرد: اختراع و نوآوری در حوزه كسب كار معطوف به مسئله ها باهدف گره گشایی مشكل روی می دهند و برای رسیدن به توانایی بیشتر در صنعت و كسب وكار صنایع و بنگاه های اقتصادی باید با رشد تحقیق و توسعه؛ رشد اقتصادی و ثبت اختراعات مهم را محقق كنند.
بخش صنعت باید اعتبارهای بیشتری را برای حوزه تحقیق و توسعه اختصاص دهد

دكتر عاملی اشاره كرد: بخش صنعت باید اعتبارهای بیشتری را برای حوزه تحقیق و توسعه اختصاص دهد و در تعامل با دانشگاه بتواند زمینه های ارتقای كیفیت صنعت را فراهم آورد.
وی اشاره كرد: امروز بنگاه های بزرگ اقتصاد مثل فولكس واگن 19 میلیارد دلار را در سال 2019 به بودجه تحقیق و توسعه اختصاص داده اند یا شركت آلفابت كه شركت مادر گوگل است به رقم 16 میلیارد دلار و آی بی ام به نزدیك به 10 میلیارد دلار برای تحقیق برای پیشرفت و توسعه رسیده است.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران اظهار داشت: باید ببینم بنگاه های بزرگ كسب وكار ایران چه مقدار به این امر مهم كه نقش كلیدی در پیشرفت و كیفیت دارد؛ اهمیت داده اند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: در جلسه بر این نكته تاكید شد كه باید راهكارهای تكمیل این چرخه را پیدا نماییم تا دانشگاه و بازار و كسب وكارها در پرتو كار مشترك موفق به روندهای شتابنده بزرگ در راه پیشرفت كشور شوند.
وی ادامه داد: اگر صنعت دفاعی كشور امروز در نقطه اوج قرار دارد محصول رابطه با دانشگاه است و اگر این زمینه ارتباطی كه توانست قدرت بازدارندگی را برای كشور محقق كند را بتوانیم میان دانشگاه و بخش صنعت رقم بزنیم شاهد پیشرفت های قابل توجه در این بخش نیز خواهیم بود و اقتصاد كشور نیز توانا بازدارندگی طمع دشمنان را محقق خواهدنمود.
به گزارش مركز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دكتر عاملی اظهار داشت: در جلسه آینده شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز همچنان سوژه رصد چالش های پیشرفت علم و فن آوری در كشور با نگاه به سه چرخه مهم در كشور یعنی دانشگاه، صنعت و جامعه را دنبال خواهیم كرد.
منبع:

1398/07/19
23:25:41
5.0 / 5
4045
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل